Iowa Holstein Association
Home
Show Results
2018 Show Results
2017 Show Results
2016 Show Results
2015 Show Results
2014 Show Results
2013 Show Results
2012 Show Results
2011 Show Results
2010 Show Results
2009 Show Results
2008 Show Results

2007 Show Results

2006 Show Results

2019 Show Results

2019 Iowa Holstein Show
July 19, 2019
Delaware Co Fairgrounds, Manchester
Judge: Ryan Krohlow
Total Head: 169

Spring Heifer Calf (16)
1 - LE-O-LA Solomon Paige, LE-O-LA Holsteins
2 - Biercrest Atmosphere Kristi, Biercrest Farms
3 - River Divide Denver Malinda, River Divide Dairy
4 - LE-O-LA Doorman Leeta-ET, LE-O-LA Holsteins
5 - KCCK Crush Beat It, Kaleb, Cole & Carter Kruse
6 - Gibbs DH Saratoga Laska, Joe Gibbs
7 - Banowetz Doorman Rascal, Shawn & Levi Banowetz
8 - Banowetz Solomon Rocket, Shawn & Levi Banowetz
9 - Genosource Drive Luella-ET, Pierce, Abby, Kayle & Luke Fairbanks
10 - Cloverhill Lotus Astrid, Clover Hill Farms
Winter Heifer Calf (21)
1 - Petitclerc Avalanche Spottie, Duane Gibbs & Dan Hovden
2 - River Divide Denver Maxi, River Divide Dairy
3 - Farnear Doc Away-ET, Farnear Holsteins
4 - Heatherstone Good Time-ET, Regancrest
5 - LE-O-LA Capital Gain Lola, LE-O-LA Holsteins
6 - KCCK Artist Anna, Kaleb, Cole & Carter Kruse
7 - Banowetz High Octane Mila, Shawn & Levi Banowetz
8 - Wapsi-Ana Solomon Breezy-ET, Pierce, Abby, Kayle & Luke Fairbanks
9 - Arthurcreek Rgnld Champagne, Nathan Arthur
10 - Henkeseen Crush Magenta, Henkeseen Holsteins
Fall Heifer Calf (20)
1 - Triple S Awesome Missme-Red, Triple S Farm
2 - LE-O-LA Artist Lexis-ET, LE-O-LA Holsteins
3 - Stempfle Glass Ceiling, Stempfle Holsteins
4 - LE-O-LA Avalanche Ainsley, LE-O-LA Holsteins
5 - KCCK Avalanche Amanda, Kaleb, Cole & Carter Kruse
6 - Royal Review Peerless-ET, Doug Brown
7 - Korian Dback Hope, Korian Holsteins
8 - Arthurcreek Crush Moana, Nathan Arthur
9 - LE-O-LA Artist Ava, LE-O-LA Holsteins
10 - Heart Broke Foton Relic, HB Holsteins
Summer Yearling (9)
1 - Banowetz Peach Crush, Shawn & Levi Banowetz
2 - Petitclerc Diamonbck Speedy-ET, Stempfle Holsteins
3 - KCCK Jordy Rachel, Kaleb, Cole & Carter Kruse
4 - Danhof Doc Zandra-ET, Regancrest
5 - Gibbs WO Dixon, Joe Gibbs
6 - Heart Broke DB Diamond, HB Holsteins
7 - Dogtown Ruby, Gregory Coonrod
8 - LE-O-LA Doorman Tulip, LE-O-LA Holsteins
9 - Arthurcreek Montey Ciara, BBBB Volker & Nathan Arthur
Spring Yearling (12)
1 - Ms Nabholz Armella, Nabholz Farm
2 - Sco-Lo Absolute 2315, Sco-Lo Holsteins
3 - MIss Crush Adamina, Eric Richards
4 - Blondin Jordy Dakota-Red-ET, LE-O-LA Holsteins
5 - Cloverhill Dundee Ariadne, Clover Hill Farms
6 - Gibbs D Man Big Smile-ET, Joe Gibbs
7 - Stempfle King Boy 2335, Stempfle Holsteins
8 - Luck-E Crush Arugala, Biercrest Holsteins
9 - Banowetz Diamondback Azzara, Shawn & Levi Banowetz
10 - LE-O-LA Doorman Faith-TW-ET, LE-O-LA Holsteins
Winter Yearling (14)
1 - Farnear Jordy Maddy-ET, Farnear Holsteins
2 - Golden-Oaks Impress-Red, Fairholm & Mason Dairy Farm
3 - LE-O-LA Crush Finley-ET, LE-O-LA Holsteins
4 - Ms KCCK Avalanche Alyssa, Kaleb, Cole & Carter Kruse
5 - Korian Absolute Liza, Korian Holsteins
6 - Farnear Jordy Mia-ET, Farnear Holsteins
7 - Vandoskes Blake Sully-ET, Nathan Arthur
8 - Miss Hovden Sally, Garkarty Holsteins
9 - Biercrest Blake Philly, Biercrest Holsteins
10 - Henkeseen Brigham Talley, Henkeseen Holsteins
Fall Yearling (7)
1 - LE-O-LA Doorman Marissa-ET, LE-O-LA Holsteins
2 - Arthurcreek Kingboy Chill, BBBB Volker & Nathan Arthur
3 - Cloverhill Lotus Nina, Clover Hill Farms
4 - Milksource Doorman Ziggi-ET, Shawn & Levi Banowetz
5 - Korian Dempsey Brazon, Korian Holsteins
6 - Henkeseen Solomon Midnight, Henkeseen Holsteins
7 - Cloverhill Astelle-Red-ET, Clover Hill Farmss
Junior Champion: Petitclerc Avalanche Spottie, Duane Gibbs & Dan Hovden
Reserve Junior Champion: Triple S Awesome Missme-Red, Triple S Farm
Junior Best Three Females (5)
1 - LE-O-LA Holsteins
2 - KCCK Genetics
3 - Nathan Arthur
4 - Farnear Holsteins
5 - Stempfle Holsteins
Premier Breeder & Premier Exhibitor of the Heifer Show: LE-O-LA Holsteins
Fall Yearling In Milk (3)
1 - LE-O-LA Solo Cup (BU, B&O), LE-O-LA Holsteins
2 - Sheeknoll Doorman Amelia, Mason Dairy Farm
3 - Hawkeye-JK Artic Splash-ET, Hawkeye Holsteins
Junior Two Year Old Cow (12)
1 - Oakfield Crush Robinhood (BU), Sco-Lo
2 - Regancrest Mysterm Bellani (B&O), Regancrest
3 - Hawkeye-JK MC Artic Rush, Hawkeye Holsteins
4 - LE-O-LA Crush Chasity-ET, LE-O-LA Holsteins
5 - Farnear Crush Brynn, Farnear Holsteins
6 - KishHolm Door Wide Open, KishHolm Holsteins
7 - Ms Nabholz Legend Anna-ET, Nabholz Farm
8 - Courtlane Kenosha Daisy-TW, Emily Carolan
9 - Madren Airlift Reflect, Madren Holsteins
10 - Cloverhill PCSS Leia-Red-ET, Clover Hill Farms
Senior Two Year Old Cow (11)
1 - Sco-Lo Rival Renate 2242-ET (BU, B&O), Sco-Lo
2 - Sco-Lo Lotus Renate 2233-ET, Sco-Lo
3 - LE-O-LA Atwood Lizzy-ET, LE-O-LA Holsteins
4 - LE-O-LA Awesome Danica-ET, LE-O-LA Holsteins
5 - Hawkeye-JK Crush Amen-ET, Hawkeye Holsteins
6 - Banowetz Sid Moola, Shawn & Levi Banowetz
7 - Lyons-DL Action Whip It-Red, Lyons Holsteins
8 - Moondale-AAA-SF Careolyn,Kyle Moon, Andrew Adney & Seth Ferguson
9 - Regancrest Kenosha Cayrina 8976, Regancrest
10 - West River Cinderdoor Ironic, Biercrest Holsteins
Junior Three Year Old Cow (4)
1 - KishHolm Golden Chance-TW (BU, B&O), KishHolm Holsteins
2 - Lyons-DL Brazelle Layla, Lyons Holsteins
3- Lyons-DL Denote Jule-Red, Lyons Holsteins
4 - Courtlane Kingboy Champ, Courtlane Holsteins
Senior Three Year Old Cow (13)
1 - To-Mar Gold Chip Avis (BU), Haley, Bianka & Braden Ronnebaum
2 - LE-O-LA Racer Tara (B&O), LE-O-LA Holsteins
3 - Sco-Lo Coons Door 2282, Sco-Lo
4 - Milksource Doorman Chex, LE-O-LA Holsteins
5 - Henkeseen Dominic Double D, Henkeseen Holsteins
6 - Henkeseen CA Ruby-Red, Henkeseen Holsteins
7 - Nic-K Pruple Passion-ET, Hawkeye Holsteins
8 - Crescentmead Rochelle-ET, Korian Holsteins
9 - Kamps-Hollow Jayde, Dusty Hollow
10 - Regancrest Damaris Bree 8502, Regancrest
Intermediate Champion & Honorable Mention Grand Champion: To-Mar Gold Chip Avis, Haley, Bianka & Braden Ronnebaum
Reserve Intermediate Champion: LE-O-LA Racer Tara, LE-O-LA Holsteins
Four Year Old Cow (9)
1 - Regancrest Goldust Blacky 8040 (BU, B&O), Regancrest
2 - LE-O-LA Atwood Tula, LE-O-LA Holsteins
3 - Biercrest Chelios Tanysha, Biercrest Holsteins
4 - Miss Artic Rush, Hawkeye Holsteins
5 - Banowetz Gold Chip Suelyn, Shawn & Levi Banowetz
6 - Moondale Advent Peaches-ET, Moondale
7 - Gibbs AA Landmine, Dry Hollow Dairy
8 - KishHolm Catch Me, KishHolm Holsteins
9 - Stempfle Boy Eve, Stempfle Holsteins
Five Year Old Cow (6)
1 - Ms-AOLCntndr Revive-Red (BU), Wapsi-Ana, Fairholm & Triple S
2 - Henkeseen Chelios Hallie (B&O), Henkeseen Holsteins
3 - Moondale-AAA-SF Careful, Kyle Moon, Andrew Adney & Seth Ferguson
4 - Moondale A Pandy, Moondale
5 - Gibbs WP Laska-ET, Dry Hollow Dairy
6 - Regancrest G Cinderella-ET, Regancrest
Aged Cow (7)
1 - Farnear TBR Aria Adler-ET (BU), Farnear Holsteins
2 - KishHolm Collett (B&O), KishHolm Holsteins
3 - KishHolm Cinderella, KishHolm Holsteins
4 - Moondale Tam, Moondale
5 - KishHolm Celina, KishHolm Holsteins
6 - Henkeseen L Reisling-Red, Henkeseen Holsteins
7 - Bonivista Cyclone Moon, Dusty-Hollow
150,000-Pound Cow (4)
1 - Moondale Trudy (BU), Korian
2 - Farnear Atwood Milli-ET (B&O), Farnear Holsteins
3 - Moondale Goldwyn Paddy-ET, Moondale
4 - Cades-Corner Aftershock Pansy, Regancrest
Senior Champion: Ms-AOL Cntndr Revive-Red, Wapsi-Ana, Fairholm & Triple S
Reserve Senior Champion: Farnear TBR Aria Adler-ET, Farnear Holsteins
Grand Champion: Ms-AOL Cntndr Revive-Red, Wapsi-Ana, Fairholm & Triple S
Reserve Grand Champion: Farnear TBR Aria Adler-ET, Farnear Holsteins
Honorable Mention Grand Champion: To-Mar Gold Chip Avis, Haley, Bianka & Braden Ronnebaum
Best Udder of the Show: Ms-AOL Cntndr Revive-Red, Wapsi-Ana, Fairholm & Triple S
Premier Breeder & Premier Exhibitor of the Show: LE-O-LA Holsteins
Best Three Females (9)
1 - KishHolm Holsteins
2 - LE-O-LA Holsteins
3 - Henkeseen Holsteins
4 - Moondale
Produce of Dam (3)
1 - KishHolm Holsteins
2 - Sco-Lo
3 - Nabholz Farm
Daughter-Dam (2)
1 - Henkeseen Holsteins
2 - Farnear Holsteins

Iowa Junior Holstein Show
July 18, 2019
Delaware County Fairgrounds, Manchester
Judge: Brian Kelroy
Total Head: 106
Spring Heifer Calf (12)
1 - LE-O-LA Doorman Leeta, Regan Demmer
2 - KishHolm Tattooed Lady, Lauren & Gavin Kishman & Grant Fremstad
3 - Biercrest Atmosphere Kristi, Ally Bierschenk
4 - River Divide Denver Malinda, Keaton Junk
5 - Cloverhill Lotus Astrid, C & E Guyer, B & L Putman
6 - KCCK Crush Beat It, Kaleb, Cole & Carter Kruse
7 - Ms Arthurcreek Sammy Cheers, Brenna Volker
8 - Arthurcreek Give Me Chills, Brielle Volker
9 - Courtlane Doc Diamond, Brody Courtney
10 - Genosource Drive Luella-ET, Pierce, Abby, Kayle & Luke Fairbanks
Winter Heifer Calf (16)
1 - Wapsi-Ana Solomon Breezy-ET, Pierce, Abby, Kayle & Luke Fairbanks
2 - Farnear Doc Away-ET, Ana Rauen
3 - Apple-Pts Artist Alma-ET, Regan Demmer
4 - KCCK Artist Anna, Kaleb, Cole & Carter Kruse
5 - Stempfle Doc 2590, Jessica Stempfle
6 - Arthurcreek Rgnld Champagne, Nathan Arthur
7 - Henkeseen Crush Magenta, Macie Wiegand
8 - Courtlane Doc Liza, Blake Courtney
9 - MJ-Ronnebaum Blake 838, Bianka Ronnebaum
10 - Hawkeye-JK Denver Atkins-ET, Jonathan Krogman & Jenna Chapman
Fall Heifer Calf (14)
1 - Stempfle Glass Ceiling, Jessica Stempfle
2 - LE-O-LA Avalanche Ainsley-ET, Regan Demmer
3 - Wapsi-Ana Akeela-Red, Pierce, Abby, Kayle & Luke Fairbanks
4 - KCCK Avalanche Amanda, Kaleb, Cole & Carter Kruse
5 - Arthurcreek Crush Moana, Nathan Arthur
6 - Hawkeye-JK Kenosha Alabama, Jonathan Krogman & Jenna Chapman
7 - Heart Broke Foton Relic, Dana & Madison Sickles
8 - Cost Gibbs Jordy Riot-Red, Alexis Costello
9 - Korian Dback Hope, Pierce Harbaugh
10 - Cloverhill Stingray, C & E Guyer, B & L Putman
Summer Yearling (5)
1 - Petitclerc Diamnbck Speedy-ET, Jessica Stempfle
2 - KCCK Jordy Rachel, Kaleb, Cole & Carter Kruse
3 - Heart Broke DB Diamond, Dana & Madison Sickles
4 - Dogtown Ruby, Tyler Menne
5 - Arthurcreek Montey Ciara, Brynlee Volker
Spring Yearling (8)
1 - Miss Crush Adamina, Eric Richards
2 - LE-O-LA Doorman Faith-TW-ET, Regan Demmer
3 - Luck-E Crush Arugala, Ally Bierschenk
4 - Cloverhill DL Valley-Red, C & E Guyer, B & L Putman
5 - Stempfle Kingboy 2335, Jessica Stempfle
6 - Hawkeye Sanchez Elly May, Jonathan Krogman & Jenna Chapman
7 - Cloverhill Dundee Ariadne, C & E Guyer, B & L Putman
8 - Arthucreek Crush Cari, Chase Redfern
Winter Yearling (14)
1 - Farnear Jordy Maddy-ET, Adam Simon
2 - Biercrest Blake Philly, Ally Bierschenk
3 - Farnear Jordy Mia-ET, Amanda Dougherty
4 - LE-O-LA Crush Finley, Regan Demmer
5 - Cost Airlift Merry, Alexis Costello
6 - Miss Hovden Sally, Megan Kueker
7 - Vandoskes Blake Sully-ET, Nathan Arthur
8 - Korian Absolute Liza, Pierce Harbaugh
9 - Ms KCCK Avalanche Alyssa, Kaleb, Cole & Carter Kruse
10 - Hawkeye-JK Presley-Red-ET, Jonathan Krogman & Jenna Chapman
Fall Yearling (6)
1 - Arthurcreek Kingboy Chill, Brylie Volker
2 - LE-O-LA Doorman Marissa-ET, Regan Demmer
3 - Cloverhill Astelle-Red-ET, C & E Guyer, B & L Putman
4 - Henkeseen Solomon Midnight, Grayson Gahring
5 - Korian Dempsey Brazon, Pierce Harbaugh
6 - Cloverhill Lotus Nina, C & E Guyer, B & L Putman
Junior Champion: Wapsi-Ana Solomon Breezy-ET, Pierce, Abby, Kayle & Luke Fairbanks
Reserve Junior Champion: Miss Crush Adamina, Eric Richards
Fall Yearling In Milk (4)
1 - LE-O-LA Solo Cup (BU), Regan Demmer
2 - Hawkeye-JK Artic Splash, Jonathan Krogman & Jenna Chapman
3 - Arthurcreek Crown Jewel-ET, Nathan Arthur
4 - Courtlane Gold Chip Marley, Blake Courtney
Junior Two Year Old Cow (9)
1 - Farnear Crush Brynn (BU), Adam Simon
2 - LE-O-LA Crush Chasity, Regan Demmer
3 - Hawkeye-JK MC Artic Rain-ET, Jonathan Krogman & Jenna Chapman
4 - KishHolm Door Wide Open, Lauren & Gavin Kishman & Grant Fremstad
5 - Cloverhill PCSS Leia-Red-ET, C & E Guyer, B & L Putman
6 - Thunder-Struck Haily-Red-ET, Pierce Harbaugh
7 - Crest-View-Acres Hlx Brooke, Brody Courtney
8 - Arthurcreek H Octane Cosmic, Brynlee Volker
9 - Courtlane Kenosha Daisy-TW, Emily Carolan
Senior Two Year Old Cow (5)
1 - Hawkeye-JK Crush Amen (BU), Jonathan Krogman & Jenna Chapman
2 - West River Cinderdoor Ironic, Ally Bierschenk
3 - Poly-Kow California Crush, Zach Bierschenk
4 - Cloverhill Solomon Tsunami, C & E Guyer, B & L Putman
Junior Three Year Old Cow (1)
1 - Courtlane Kingboy Champ (BU), Brooke Courtney
Senior Three Year Old Cow (6)
1 - LE-O-LA Racer Tara (BU), Regan Demmer
2 - Nic-K Purple Passion, Jonathan Krogman & Jenna Chapman
3 - Stempfle Doorman Glimmer, Jessica Stmpfle
4 - To-Mar Gold Chip Avis, Haley Ronnebaum
5 - Crescentmead Rochelle-ET, Pierce Harbaugh
6 - Kamps-Hollow Jayde, Kade Meyer
Intermediate Champion: LE-O-LA Racer Tara, Regan Demmer
Reserve Intermediate Champion: Nic-K Purple Passion, Jonathan Krogman & Jenna Chapman
Four Year Old Cow (3)
1 - Miss Artic Rush (BU), Jonathan Krogman & Jenna Chapman
2 - Biercrest Chelios Tanysha, Ally Bierschenk
3 - Stempfle Boy Eve, Jessica Stempfle
Five Year Old Cow - None
Aged Cow (3)
1 - Kishholm Cinderella (BU), Lauren & Gavin Kishman & Grant Fremstad
2 - Bonivista Cyclone Moon, Kade Meyer
150,000-Pound Cow (1)
1 - Farnear-TBR Aria Adler-ET (BU), Adam Simon
Senior Champion: KishHolm Cinderella, Lauren & Gavin Kishman & Grant Fremstad
Reserve Senior Champion: Miss Artic Rush, Jonathan Krogman & Jenna Chapman
Grand Champion: KishHolm Cinderella, Lauren & Gavin Kishman & Grant Fremstad
Reserve Grand Champion: LE-O-LA Racer Tara, Regan Demmer
Dairy Herd (2)
1 - Jonathan Krogman & Jenna Chapman
2 - Regan Demmer
Champion Novice (6 Years & Under): Adley Rahe
Reserve Champion Novice (6 Years & Under): Payton Gibbs
Champion Novice (7 & 8 Years Old): Cael Cannon
Reserve Champion Novice (7 & 8 Years Old): Chase Cannon
Junior Showmanship: Haley Ronnebaum
Reserve Junior Showmanship: Brody Courtney
Intermediate Showmanship: Regan Demmer
Reserve Intermediate Showmanship: Brooke Courtney
Senior Showmanship: Nathan Arthur
Reserve Senior Showmanship: Brylie Volker

District 1 Holstein Show
July 2, 2019
Clayton County Fairgrounds
Judge: Luke Olson
Show Chair: Larry Landsgard
Total Head: 54

Spring Heifer Calf (8)
1 - Ms ArthurCreek Sammy Cheers, Arthur/Volker
2 - KishHolm Tatooed Lady, KishHolm Holsteins
Winter Heifer Calf (5)
1 - HeavensElite Crush Riley, Heaven’s Elite
2 - ArthurCreek Rgnld Champaygne, Nathan Arthur
Fall Heifer Calf (7)
1 - ArthurCreek Crush Moana, Nathan Arthur
2 - Dusty-Hollow Atwood Coorslite, Dusty Hollow
Summer Yearling (6)
1 - Irish-Grove Kenosa Lexi, John & Peggy Sparrgrove
2 - ArthurCreek Montey Ciara, Arthur/Volker
Spring Yearling (2
1 - Miss Millstar Luckycrush-ET, Scottmore Holsteins
2 - Eagle-View Goldchip Lexi, Eagle-View Dairy
Winter Yearling (4)
1 - Vandoskes Blake Sully-ET, Nathan Arthur
2 - Korian Absolute Liza, Korian Holsteins
Fall Yearling (3)
1 - ArthurCreek Kingboy Chill, Arthur/Volker
2 - Korian Dempsey Brazen, Korian Holsteins
Junior Champion: ArthurCreek Crush Moana, Nathan Arthur
Reserve Junior Champion: ArthurCreek Kingboy Chill, Arthur/Volker
Junior Best 3 Females (2)
1 - Nathan Arthur;
2 - Korian Holsteins
Milking Yearling: None
Junior Two-Year-Old Cow (2)
1 - Granite-Road Merid Diamond; Granite-Road
2 - Eagle-View Airlift Bugatti, Eagle-View Dairy
Senior Two-Year-Old Cow (4):
1 - Scottmore Proactive Motee, Scottmore Holsteins
2 - Moondale AAA-SF Careolyn, Moon, Adney & Ferguson
Junior Three-Year-Old Cow: None
Senior Three-Year-Old Cow (5)
1 - Kamps-Hollow Jayde, Meyer/Steinlage
2 - Henkeseen CA Ruby-Red, Henkeseen Holsteins
Intermediate Champion: Kamps-Hollow Jayde, Meyer/Steinlage
Reserve Intermediate Champion: Henkeseen CA Ruby-Red, Henkeseen Holsteins
Four-Year-Old Cow (4)
1 - Henkeseen GW Atwood Twitter, Garrett Schmidt & Matt Henkes
2 - KishHolm Catch Me, KishHolm Holsteins
Five-Year-Old Cow: None
Aged Cow (4)
1 - KishHolm Damion Celina, KishHolm Holsteins
2 - Henkeseen L Reisling-Red, Henkeseen Holsteins
150,000 Pound Cow: None
Senior Champion: Henkeseen GW Atwood Twitter, Garrett Schmidt & Matt Henkes
Reserve Senior Champion: KishHolm Damion Celina, KishHolm Holsteins
Grand Champion: Henkeseen GW Atwood Twitter, Garrett Schmidt & Matt Henkes
Reserve Grand Champion: KishHolm Damion Celina, KishHolm Holsteins
Best Udder of the Show: Henkeseen GW Atwood Twitter, Garrett Schmidt & Matt Henkes
Best Three Females (2)
1 - Henkeseen Holsteins
2 - Scottmore Holsteins
Produce of Dam (1)
1 - Henkeseen Holsteins
Daughter-Dam (1)
1 - Henkeseen Holsteins

District 1 Junior Holstein Show
July 2, 2019
Clayton County Fairgrounds
Judge: Luke Olson
Show Chair: Larry Landsgard
Total Head: 45

Spring Heifer Calf (7)
1 - Ms ArthurCreek Sammy Cheers, Brenna Volker
2 - KishHolm Tatooed Lady, Grant Fremstad, Lauren & Gavin Kishman
Winter Heifer Calf (5)
1 - HeavensElite Crush Riley, Claire Opperman
2 - ArthurCreek Rgnld Champaygne, Nathan Arthur
Fall Heifer Calf (7)
1 - ArthurCreek Crush Moana, Nathan Arthur
2 - Dusty-Hollow Atwood Coorslite, Kade Meyer
Summer Yearling (6)
1 - Irish-Grove Kenosa Lexi, Dillon Sparrgrove
2 - ArthurCreek Montey Ciara, Brynlee Volker
Spring Yearling (2)
1 - Miss Millstar Luckycrush-ET, Hannah Scott
2 - Eagle-View Goldchip Lexi, Maverick Dietz
Winter Yearling (4)
1 - Vandoskes Blake Sully-ET, Nathan Arthur
2 - Korian Absolute Liza, Pierce Harbaugh
Fall Yearling (3)
1 - ArthurCreek Kingboy Chill, Brylie Volker
2 - Korian Dempsey Brazen, Pierce Harbaugh
Junior Champion: ArthurCreek Crush Moana, Nathan Arthur
Reserve Junior Champion: ArthurCreek Kingboy Chill, Brylie Volker
Milking Yearling: None
Junior Two-Year-Old Cow (2)
1 - Granite-Road Merid Diamond, Dillon Sparrgrove
2 - Eagle-View Airlift Bugatti, Maverick Dietz
Senior Two-Year-Old Cow (3)
1 - Scottmore Proactive Motee, Adam Scott
2 - KishHolm Golden Cash, KishHolm Holsteins
Junior Three-Year-Old Cow: None
Senior Three-Year-Old Cow (2)
1 - Kamps-Hollow Jayde, Kade Meyer
2 - Scottmore Doorman Divine, Naomi Scott
Intermediate Champion: Kamps-Hollow Jayde, Kade Meyer
Reserve Intermediate Champion: Scottmore Proactive Motee, Adam Scott
Four-Year-Old Cow (2)
1 - KishHolm Catch Me, Grant Fremstad, Lauren & Gavin Kishman
Five-Year-Old Cow: None
Aged Cow (2)
1 - KishHolm Damion Celina, Grant Fremstad, Lauren & Gavin Kishman
2 - Bonivista Cyclone Moon, Kade Meyer
150,000 Pound Cow: None
Senior Champion: KishHolm Damion Celina, Grant Fremstad, Lauren & Gavin Kishman
Reserve Senior Champion: KishHolm Catch Me, Grant Fremstad, Lauren & Gavin Kishman
Grand Champion: KishHolm Damion Celina, Grant Fremstad, Lauren & Gavin Kishman
Reserve Grand Champion: Kamps-Hollow Jayde, Kade Meyer
Dairy Herd (1)
1 - Kade Meyer
Novice (6 Years & Under): Charlotte Mills
Novice (7 & 8 Years Old): Chloe Sparrgrove
Junior Showmanship: Kade Meyer
Reserve Junior Showmanship: Hannah Scott
Intermediate Showmanship: Claire Opperman
Reserve Intermediate Showmanship: Alaina Gebel
Senior Showmanship: Naomi Scott
Reserve Senior Showmanship: Brylie Volker

District 4 Junior Show
June 22, 2019
Osceola Co Fairgrounds, Sibley
Judge: Larry Dykstra
Total Head: 14

Spring Calf: None
Winter Calf: None
Fall Calf (3)
1 - Boarderview Vogue Beauty, Jack Krull
2 - Hawkeye Morningview Danielle, Jonathan Krogman
Summer Yearling: None
Spring Yearling (1)
1 - Hawkeye Sanchez Elly May, Brooke Krogman
Winter Yearling (3)
1 - Great-Heritage Conni, Jacob Eggink
2 - Hawkeye-JK Dback Presley, Jonathan Krogman
Fall Yearling (1)
1 - Bethany, Janna Dreesen
Junior Champion: Great-Heritage Conni, Jacob Eggink
Reserve Junior Champion: Hawkeye Sanchez Elly May, Brooke Krogman
Milking Yearling: None
Junior Two-Year-Old Cow (2)
1 - Hawkeye-JK MC Artic Rain, Jonathan Krogman
2 - Rosie, Austin Dreessen
Senior Two-Year-Old Cow (1)
1 - Hawkeye-JK Crush Amen, Jonathan Krogman
2 - Rosie, Austin Dreessen
Three-Year-Old Cow: None
Four-Year-Old Cow (2)
1 - Great-Heritage AS Bridget, Jacob Eggink
2 - St Jacobs Brazzle Hazzle, Brooke Krogman
Five-Year-Old Cow (1)
1 - SDG-GH Bradnck Dee, Jacob Eggink
Aged Cow: None
Senior Champion: SDG-GH Bradnck Dee, Jacob Eggink
Reserve Senior Champion: Hawkeye-JK MC Artic Rain, Jonathan Krogman
Grand Champion: SDG-GH Bradnck Dee, Jacob Eggink
Reserve Grand Champion: Hawkeye-JK MC Artic Rain, Jonathan Krogman
Junior Showmanship: Brooke Krogman
Reserve Junior Showmanship: Janna Dreessen
Intermediate Showmanship: None
Senior Showmanship: Austin Dreessen

District 8 Open Show
July 19, 2019
Delaware Co Fairgrounds, Manchester
Judge: Ryan Krohlow
Total Head: 89

Spring Heifer Calf (11)
1 - Le-O-La Solomon Paige, Le-O-La Holsteins
2 - Biercrest Atmosphere Kristi, Biercrest Farms
Winter Heifer Calf (10)
1 - Petitclerc Avalanche Spottie, Duane Gibbs & Dan Hovden
2 - River Divide Denver Maxi, River Divide Dairy
Fall Heifer Calf (14)
1 - Triple S Awesome Missme-Red, Triple S Farm
2 - Le-O-La Artist Lexis-ET, Le-O-La Holsteins
Summer Yearling (5)
1 - Banowetz Peach Crush, Shawn & Levi Banowetz
2- KCCK Jordy Rachel, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Spring Yearling (9)
1 - Sco-Lo Absolute 2315, Sco-Lo Holsteins
2 - Miss Crush Adamina, Eric Richards
Winter Yearling (7)
1- Farnear Jordy Maddy-ET, Farnear Holsteins
2 - Golden-Oaks Impress-Red, Fairholm & Mason Dairy Farm
Fall Yearling (4)
1 - Le-O-La Doorman Marissa-ET, Le-O-La Holsteins
2 - Cloverhill Lotus Nina, Clover Hill Farms
Junior Champion: Petitclerc Avalanche Spottie, Duane Gibbs & Dan Hovden
Reserve Junior Champion: Triple S Awesome Missme-Red, Triple S Farm
Milking Yearling (2)
1 - Le-O-La Solo Cup, Le-O-La Holsteins
2 - Sheeknoll Doorman Amelia, Mason Dairy Farm
Junior Two-Year-Old Cow (6)
1 - Oakfield Crush Robinhood, Sco-Lo Holsteins
2 - Le-O-La Crush Chasity, Le-O-La Holsteins
Senior Two-Year-Old Cow (8)
1 - Sco-Lo Lotus Renate 2242, Sco-Lo Holsteins
2 - Sco-Lo Rival Renate 2233, Sco-Lo Holsteins
Junior Three-Year-Old Cow: None
Senior Three-Year-Old Cow (3)
1 - To-Mar Gold Chip Avis, Ronnebaum
2 - Le-O-La Racer Tara, Le-O-La Holsteins
Intermediate Champion: To-Mar Gold Chip Avis, Ronnebaum
Reserve Intermediate Champion: Le-O-La Racer Tara, Le-O-La Holsteins
Four-Year-Old Cow (3)
1 - Le-O-La Atwood Tula, Le-O-La Holsteins
2 - Biercrest Chelios Tanysha, Ally Bierschenk
Five-Year-Old Cow (1)
1 - Ms-Aol Cntndr Revive-Red, Wapsi-Ana, Fairholm & Triple S Farm
Aged Cow (1)
1 - Farnear TBR Aria Adler-ET, Farnear Holsteins
150,000-Pound Cow (1)
1 - Farnear Atwood Milli-ET, Farnear Holsteins
Senior Champion: Ms-Aol Cntndr Revive-Red, Wapsi-Ana, Fairholm & Triple S Farm
Reserve Senior Champion: Farnear TBR Aria Adler-ET, Farnear Holsteins
Grand Champion: Ms-Aol Cntndr Revive-Red, Wapsi-Ana, Fairholm & Triple S Farm
Reserve Grand Champion: Farnear TBR Aria Adler-ET, Farnear Holsteins
Honorable Mention Grand Champion: To-Mar Gold Chip Avis, Ronnebaum
Best Udder of the Show: Ms-Aol Cntndr Revive-Red, Wapsi-Ana, Fairholm & Triple S Farm
Best Three Females (1)
1 - Le-O-La Holsteins
Produce of Dam (1)
1 - Sco-Lo
Daughter-Dam (1)
1 - Farnear Holsteins
Premier Breeder: Le-O-La Holsteins
Premier Exhibitor: Le-O-La Holsteins

District 8 Junior Show
July 18, 2019
Delaware Co Fairgrounds, Manchester
Judge: Brian Kelroy
Total Head: 47

Spring Calf (6)
1 - Le-O-La Doorman Leeta-ET, Regan Demmer
2 - Biercrest Atmosphere Kristi, Ally Bierschenk
Winter Calf (6)
1 - Wapsi-Ana Solomon Breezy-ET, A, K, L & P Fairbanks
2 - Farnear Doc Away-ET, Ana Rauen
Fall Calf (8)
1 - Le-O-La Avalanche Ainsley-ET, Regan Demmer
2 - Wapsi-Ana Akeela-Red, A, K, L & P Fairbanks
Summer Yearling (2)
1 - KCCK Jordy Rachel, Kaleb, Cole & Carter Kruse
2 - Heart Broke DB Diamond, Dana & Madison Sickles
Spring Yearling (5)
1 - Miss Crush Adamina, Eric Richards
2 - Le-O-La Doorman Faith-TW-ET, Regan Demmer
Winter Yearling (6)
1 - Farnear Jordy Maddy-ET, Adam Simon
2 - Biercrest Blake Philly, Ally Bierschenk
Fall Yearling (3)
1 - Le-O-La Doorman Marissa-ET, Regan Demmer
2 - Cloverhill Astelle-Red-ET, C&E Guyer & B&L Putman
Junior Champion: Wapsi-Ana Solomon Breezy-ET, A, K, L & P Fairbanks
Reserve Junior Champion: Miss Crush Adamina, Eric Richards
Milking Yearling (1)
1 - Le-O-La Solo Cup, Regan Demmer
Junior Two-Year-Old Cow (2)
1 - Farnear Crush Brynn, Adam Simon
2 - Le-O-La Crush Chasity, Regan Demmer
Senior Two-Year-Old Cow (3)
1 - West River Cinderdoor Ironic, Ally Bierschenk
2 - Poly-Kow California Crush, Zach Bierschenk
Junior Three-Year-Old Cow: None
Senior Three-Year-Old Cow (2)
1 - Le-O-La Racer Tara, Regan Demmer
2 - To-Mar Gold Chip Avis, Haley, Bianka & Braden Ronnebaum
Intermediate Champion: Le-O-La Racer Tara, Regan Demmer
Reserve Intermediate Champion: Le-O-La Solo Cup, Regan Demmer
Four-Year-Old Cow (1)
1 - Biercrest Chelios Tanysha, Ally Bierschenk
Five-Year-Old Cow: None
Aged Cow: None
150,000-Pound Cow (1)
1 - Farnear Atwood Milli-ET, Adam Simon
Senior Champion: Farnear Atwood Milli-ET, Adam Simon
Reserve Senior Champion: Biercrest Chelios Tanysha, Ally Bierschenk
Grand Champion: Le-O-La Racer Tara, Regan Demmer
Reserve Grand Champion: Farnear Atwood Milli-ET, Adam Simon
Dairy Herd (1)
1 - Regan Demmer
Novice (6 Years & Under)
1 - Adley Rahe
2 - Payton Gibbs
Novice (7 & 8 Years Old)
1 - Cael Cannon
2 - Chase Cannon
Junior Showmanship: Haley Ronnebaum
Intermediate Showmanship: Regan Demmer
Senior Showmanship: Adam Simon

 

© Copyright 1999-Present ~ Iowa Holstein Association ~ All Rights Reserved