Iowa Holstein Association
Home
2015 Show Results
2014 Show Results
2013 Show Results
2012 Show Results
2011 Show Results
2010 Show Results
2009 Show Results
2008 Show Results
2007 Show Results
2006 Show Results

2016 Show Results

2016 Iowa Holstein Show
August 11 - Des Moines, Iowa
Judge: Hank Van Exel
Total Head Shown: 216

2017 Grand - Open

Grand Champion: Farnear-TBR Popsicle-ET, Steinridge Jerseys & Eric Lang
Reserve Grand Champion: Red-E-J Atwood Ohio, Regancrest

Sr Champ

Senior Champion Female: Farnear-TBR Popsicle-ET, Steinridge Jerseys & Eric Lang
Reserve Senior Champion Female: KishHolm Colette, KishHolm Holsteins

Int Champ

Intermediate Champion Female: Red-E-J Atwood Ohio, Regancrest
Reserve Intermediate Champion Female: Regancrest-GV Gold Breya-ET, Regancrest

Jr Champ

Junior Champion Female: Le-O-La Brady Miranda, Le-O-La Holsteins
Reserve Junior Champion Female: Garay Archival Anita, Farnear Holsteins

Best Udder

Judge Hank Van Exel with the Honorable Mention Grand Champion,
Reserve Grand Champion and Grand Champion Female
Photo by Randy Blodgett

Herdsmanship

Hawkeye Holsteins won the Herdsmanship Award sponsored by Madren Holsteins

Premier Breeder: Farnear Holsteins
Premier Exhibitor: Regancrest Holsteins
Premier Breeder & Premier Exhibitor of the Heifer Show: Clover-Hill Farms

Junior Heifer Calf (20)
1 - Cloverhill Defiant Ivanka, Clover-Hill Farms
2 - Still-Volk Solomon Flo, Nathan Arthur
3 - Banowetz Aftermath-ET, Shawn & Levi Banowetz
4 - Henkeseen A Lovestruck-Red-ET, Henkeseen Holsteins
5 - Cost Defiant Matilda-ET, Cost Farm
6 - Biercrest Sid Lana, Biercrest Farms
7 - Le-O-La Gold Reba-ET, Le-O-La Holsteins
8 - Quality-Ridge Golden Milan, Quality Ridge Holsteins
9 - Lyons-DL Easy Choice Vivian, Lyons Holsteins
10 - Gibbs Brokaw Black Secret, Gibbs Holsteins

Intermediate Heifer Calf (27)
1 - Le-O-La Brady Miranda, Le-O-La Holsteins
2 - Garay Archival Anita, Farnear Holsteins
3 - Cloverhill Slmn Ambrose-ET, Clover-Hill Farms
4 - Prestige Gen Sid Tribute-ET, Arthuracres
5 - Banowetz Doorman Foxy-ET, Shawn & Levi Banowetz
6 - Lyons-DL Grape Wine-Red, Lyons Holsteins
7 - Banowetz Doorman Fergie-ET, Shawn & Levi Banowetz
8 - Volker-Hovden Dunde Savvy-ET, Steinridge Jerseys
9 - Volker-Hovden Dunde Saydi-ET, John Butz
10 - Biercrest Blake Dezi, Biercrest Farms

Senior Heifer Calf (25)
1 - Henkeseen Kingboy Wisdom, Henkeseen Holsteins
2 - Ms Apple Antibella-ET, KCCK Holsteins
3 - J-Volker Atwood 1122, Lyonsview Dairy
4 - Banowetz Armani Aspen, Shawn & Levi Banowetz
5 - Farnear-TBR Babes Bar-ET, Farnear Holsteins
6 - Stempfle Wind Grand Slam-ET, Stempfle Holsteins
7 - ArthurCreek Gold Chip Casual, Nathan Arthur
8 - Regancrest-MVM Brazele-ET, Regancrest
9 - Gibbs Animal Frisco-ET, Gibbs Holsteins
10 - My-John Airlift Allison, Red-E-J Holsteins

Summer Yearling (22)
1 - Stempfle Sid Taylor, Stempfle Holsteins
2 - Gibbs Broken Record, Gibbs Holsteins
3 - Schulte-Bros SS Rapunzel, HB Holsteins
4 - Cloverhill Drmn Adelaide-ET, Clover-Hill Farms
5 - ArthurCreek Airlift Clara, Nathan Arthur
6 - Henkeseen Windham Raindrop, Henkeseen Holsteins
7 - Farnear Barbie Doll, Farnear Holsteins
8 - Regancrest S Bayana, Regancrest
9 - Le-O-La Candle-ET, Le-O-La Holsteins
10 - Cost Defiant Maj, Cost Farms

Junior Yearling (21)
1 - Craila Doorman Loveshack-ET, Ice Cream Acres
2 - Courtlane G Delicious, Courtlane Holsteins
3 - Edgebrook Abslt Perfect-Red, Hazelbrush Farms
4 - Courtlane Gold Chip Denise, Courtlane Holsteins
5 - KCCK McBeth, KCCK Holsteins
6 - Biercrest Chelios Tanysha, Biercrest Farms
7 - Farnear-TBR Babes Betty-ET, Farnear Holsteins
8 - Gav-N-View Crown 1840-Red, Gav-N-View Farm
9 - Banowetz Ashock Pleasure, Shawn & Levi Banowetz
10 - Eagle-View Gold Chip Camero, Eagle-View Dairy

Winter Yearling (14)
1 - Cloverhillfm Golden D Viola, Clover-Hill Farms
2 - Church-Hill Equation Sayitall, Hawkeye Holsteins
3 - Henkeseen Daine MC Diamond, Henkeseen Holsteins
4 - Regancrest P Olivia, Regancrest
5 - Farnear Door Betsy, Farnear Holsteins
6 - Stempfle Doorman Funky Monkey, Stempfle Holsteins
7 - Schulte-Bros Hayden Ramona, HB Holsteins
8 - Hendel-Vatland Raven 4193-ET, Courtlane Holsteins
9 - Z-Breeze Armani Pearl, Z-Breeze Holsteins
10 - Cost Airlift Sweetheart, Cost Farms

Senior Yearling (11)
1 - Arthuracres Wbrook Adeen-ET, Arthuracres
2 - Le-O-La Atwood Leanne-ET, Le-O-La Holsteins
3 - DL-Lyonsview Candy-Red, Lyonsview Dairy
4 - Lyons-DL Airlift Kia, Lyons Holsteins
5 - Le-O-La McCutchen Carisa-ET, Le-O-La Holsteins
6 - Stempfle Atwood Glam It Up, Stempfle Holsteins
7 - Hanson-Hilltop Airlift Grape, Hanson-Hilltop Farms
8 - Moneek-Ridge Loar 1047, Buddenberg Farms
9 - Mil-R-Mor Furious Bonelle, Ice Cream Acres
10 - Wildrose Brawler Jarah, Pearl Lane Holsteins

Junior Best 3 Females (10)
1 - Clover-Hill Farms
2 - Le-O-La Holsteins
3 - Shawn & Levi Banowetz
4 - Stempfle Holsteins
5 - Henkeseen Holsteins
6 - Regancrest
7 - Biercrest Holsteins
8 - Cost Farms
9 - Quality Ridge Holsteins
10 - Eagle-View Dairy

Milking Yearling (2)
1 - Farnear Brit Mardi (BU & B&O), Farnear Holsteins
2 - Farnear Gabrielle Gabby-ET, Farnear Holsteins

Junior 2-Year-Old Cow (12)
1 - Hahncrest Atw Danica-ET, Le-O-La Holsteins
2 - Moondale-AAA SF Careful, Moondale Farm
3 - Korian Goldwyn Marian-ET (B&O) Korian Holsteins
4 - Regancrest G Cinderella-ET, Regancrest
5 - OCD Gold Chip Eloise-ET, Steinridge Jerseys
6 - Cloverhillfm Madness-Red-ET (BU), Clover-Hill Farms
7 - Edgebrook Aftershock Camden, Edgebrook Jerseys
8 - Farnear Bridge Betsey-ET, Farnear Holsteins
9 - Banowetz Wood Salve, Shawn & Levi Banowetz
10 - Fossum BW Josey, James Fossum

Senior 2-Year-Old Cow (14)
1 - Regancrest-GV Gold Breya-ET (BU), Regancrest
2 - Henkeseen White Zinfandel (B&O), Henkeseen Holsteins
3 - Regancrest D Caramba-ET, Regancrest
4 - Lyons-DL Fork Nova, Lyons Holsteins
5 - Gibbs BN Dillon-ET, Gibbs Holsteins
6 - Duckett-Dyment Bailey-ET, Le-O-La Holsteins
7 - Cloverhillfm Abslt Arkyn-ET, Clover-Hill Farms
8 - Korian Dempsy Blaze, Korian Holsteins
9 - Hovden Drman Alora-ET, Dave Koss
10 - Red-E-J Shamrock 184, Red-E-J Holsteins

Junior 3-Year-Old Cow (8)
1 - Cubers-Crner Alchemy Spark (BU), Regancrest
2 - Ficy Alicia Sid, Steinridge Jerseys
3 - Hawkeye Colt-P Erin (B&O), Hawkeye Holsteins
4 - Rivervalley Barbara 5-ET, Le-O-La Holsteins
5 - Scottmore Atwood Mystique, Scottmore Holsteins
6 - Moondale Afirma, Moondale Farm
7 - Le-O-La Meridian Carmal-ET, Le-O-La Holsteins
8 - Cost Brett Cookies, Cost Farms

Senior 3-Year-Old Cow (12)
1 - Red-E-J Atwood Ohio (BU), Regancrest
2 - KishHolm Clea (B&O), KishHolm Holsteins
3 - Banberg Reality Wendy, Shawn & Levi Banowetz
4 - Church-Hill Butz Sayer, Hawkeye Holsteins
5 - Farnear Bridge Bry, Farnear Holsteins
6 - Scottmore Destry Mikiki-ET, Farnear Holsteins
7 - Courtlane Hero Breeze, Courtlane Holsteins
8 - Gibbs CM Tally, Dave Koss
9 -Dusty-Hollow Contact Cowlit, Steinridge Jerseys
10 - Kris-Del Alexander J-Lo, Kris-Del Farms

4-Year-Old Cow (14)
1 - Farnear-TBR Atwood Popsicle-ET (BU), Steinridge Jerseys & Eric Lang
2 - Henkeseen Wind Reagan (B&O), Henkeseen Holsteins
3 - Hillpoint Aliza-Red-ET, Lee-Anns Swiss
4 - Moondale Sanchez Stacie, Moondale Farm
5 - Norkval G W Atwood Sharon, Hawkeye Holsteins
6 - Regancrest-RMS Amethyst, Regancrest
7 - Melarry Sanchez Jennifer-ET, James Fossum
8 - Farnear-TBR Briteace-ET, Wedo-Ehr Cattle
9 - Cloverhillfm Sec Lochte-Red, Clover-Hill Farms
10 - Gibbs Atwood Swayna, Gibbs Holsteins

5-Year-Old Cow (4)
1 - KishHolm Colette (BU & B&O), KishHolm Holsteins
2 - Lyons-DL Casino Lucky, Lyons Holsteins
3 - Farnear Atwood Milli, Farnear Holsteins
4 - Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Lyons Holsteins

Aged Cow (6)
1 - Petitclerc Goldwyn Fumble (BU), Le-O-La Holsteins
2 - Moondale Trudy, Korian Holsteins
3 - Scottmore Atwood Gina (B&O), Scottmore Holsteins
4 - Moondale Duplex Kerry, Moondale Farm
5 - Moondale Goldwyn Paddy-ET, Moondale Farm
6 - Courtlane Colton Lisa, Courtlane Holsteins

125,000-Pound Cow (4)
1 - Miss Glen Magnum (BU), Korian Holsteins
2 - Regancrest-BH S Glimmer-ET, Regancrest
3 - Moondale Kolette (B&O), Moondale Farm
4 - Farnear Nifty Fire-ET, Farnear Holsteins

Best Three Females (7)
1 - Farnear Holsteins
2 - Moondale Farm
3 - Clover-Hill Farms
4 - Regancrest
5 - Lyons Holsteins
6 - Henkeseen Holsteins
7 - Cost Farms

Produce of Dam (4)
1 - Farnear Holsteins
2 - Clover-Hill Farms
3 - Rockin-K Dairy
4 - Cost Farms

Daughter-Dam (2)
1 - Korian Holsteins
2 - Cost Farms

2016 Iowa Holstein Futurity


1 - Scottmore Destry Mikiki-ET, Scottmore Holsteins
2 - Scottmore Atwood Mystique, Scottmore Holsteins
3 - Courtlane Hero Breeze, Courtlane Holsteins

 

2016 Iowa Junior Holstein Show
August 13 - Des Moines, Iowa
Judge: Jeff Stephens
Total Head Shown: 152

Grand Champion & Intermediate Champion: Farnear Abbie Aero, Adam Simon
Reserve Grand Champion & Reserve Intermediate Champion: Hahncrest Atw Danica-ET, Royce Demmer
Senior Champion: KishHolm Colette, Grant Fremstad & Lauren Kishman
Reserve Senior Champion: Farnear Milli Maybe, Adam Simon
Intermediate Honorable Mention: Korian Goldwyn Marian-ET, Pierce Harbaugh
Junior Champion: Garay Archival Anita-ET, Megan Rauen
Reserve Junior Champion: Le-O-La Brady Miranda, Regan Demmer
Honorable Mention Junior Champion: Scottmore Doorman Divine-ET, Naomi Scott

Junior Heifer Calf (13)
1 - Still-Volk Solomon Flo, Olivia Decker
2 - Cloverhill Defiant Ivanka, Clayton Guyer
3 - Biercrest Sid Lana, Ally Bierschenk
4 - Quality Ridge Golden Milan, Brock Henderson
5 - Fossum Ladd P Just, Elizabeth Fossum
6 - Le-O-La Gold Reba-ET, Regan Demmer
7 - Eagle-View Bradnick Skittles, Maverick Dietz
8 - Gibbs Brokaw Blk Secret, Heath Gibbs
9 - Fossum Gold Chip Marge 1506, Thomas Fossum
10 - Cost Defiant Matilda, Alexis Costello

Intermediate Heifer Calf (24)
1 - Garay Archival Anita-ET, Megan Rauen
2 - Le-O-La Brady Miranda, Regan Demmer
3 - Banowetz Doorman Foxy-ET, Levi Banowetz
4 - ArthurCreek Sid Caramel, Nathan Arthur
5 - Banowetz Doorman Fergie-ET, Levi Banowetz
6 - Prestige Gem Sid Tribute-ET, Harrison Pagel
7 - Biercrest Blake Dezi, Zach Bierschenk
8 - Quality Ridge Golden Muffin, Brady Henderson
9 - Stempfle Doorman Glimmer, Scott Stempfle
10 - Gibbs Brady Denver, Madison Gibbs

Senior Heifer Calf (20)
1 - Scottmore Doorman Divine-ET, Naomi Scott
2 - Stempfle Wind Grand Slam, Jessica Stempfle
3 - Ms Apple Antibella-ET, Kaleb, Cole, Karter Kruse & Adam Simon
4 - ArthurCreek Gld Chip Casual, Nathan Arthur
5 - J-Volker Gin Atwood 1122-ET, Tucker Lyons
6 - Biercrest Chelios Elsie, Zach Bierschenk
7 - My-John Airlift Allison, Bailey Miculinich
8 - Farnear-TBR Babes Bar, Adam Simon
9 - Stempfle Windbrook Goddess, Scott Stempfle
10 - Kris-Del Brokaw Julia, Garrett Blake

Summer Yearling Heifer (16)
1 - Stempfle Sid Taylor, Scott Stempfle
2 - ArthurCreek Airlift Clara, Nathan Arthur
3 - Schulte-Bros SS Rapunzel, Dana Sickles
4 - Cloverhill Drmn Adelaide-ET, Aubrey Putman
5 - Gibbs Broken Record, Madison Gibbs
6 - Le-O-La Candle-ET, Cody Horsfall
7 - Farnear Barbie Doll, Madison Simon
8 - Cost Defiant Maj, Alexis Costello
9 - Korian Golddust Sassy, Pierce Harbaugh
10 - Mahoney Atwood Goldie, Lindsey & Brandon Meyer

Junior Yearling Heifer (19)
1 - Craila Doorman Loveshack-ET, Grayson Gahring
2 - Biercrest Chelios Tanysha, Ally Bierschenck
3 - Eagle-View Gold Chip Camero, Maverick Dietz
4 - Edgebrook Absolute Perfect-Red, Dawson Sawyer
5 - Stempfle Doorman Rumchata, Jessica Stempfle
6 - Courtlane Goldchip Denise, Blake Courtney
7 - Quality Ridge Maggy P-Red, Brock Henderson
8 - KCCK McBeth, Kaleb Kruse
9 - Farnear-TBR Babes Betty-ET, Alyssa Dougherty
10 - Courtlane G Chip Delicious, Brooke Courtney

Winter Yearling Heifer (10)
1 - Church-Hill Equation Sayitall, Jenna Chapman
2 - Cost Airlift Sweetheart, Alexis Costello
3 - Schulte-Bros Hyden Ramona-ET, Dana Sickles
4 - Cloverhill Golden D Viola, Aubrey Putman
5 - Farnear Bridge Betsy, Alyssa Dougherty
6 - Duckett Action Lynn-Red-ET, Abby Huhe
7 - Stempfle Doorman Funkymonkey, Jessica Stempfle
8 - Leawood Radiant Wndbrrk-ET, Pierce Harbaugh
9 - Hendel-Vatland Raven 4193-ET, Brooke Courtney
10 - Butz-Hill Brokaw Sid-ET, John Butz

Senior Yearling Heifer (9)
1 - Arthuracres W Brook Adeen-ET, Eric Richards
2 - Le-O-La Atwood Leanne-ET, Regan Demmer
3 - Le-O-La Mc Cutchen Carise-ET, Royce Demmer
4 - DL-Lyonsview Candy-Red, Tucker Lyons
5 - Stempfle Atwood Glam It Up, Scott Stempfle
6 - Moneek-Ridge Loar 1047, Josie Buddenberg
7 - Rockin-K Monroe-Red, Molly Thurm-Wagner
8 - Mil-R-Mor Furious Bonelle, Grayson Gahring
9 - Wildrose Brawler Jarah, Bailey Martins

Milking Yearling (2)
1 - Farnear Gabrielle Gabby-ET, Adam Simon
2 - Farnear Brit Mardi, Megan Rauen

Junior 2-Year-Old Cow (6)
1 - Hahncrest Atw Danica-ET, Royce Demmer
2 - Korian Goldwyn Marian-ET, Pierce Harbaugh
3 - Cloverhillfm Madness-Red-ET, Lakaya Lyon
4 - Fossum BW Josey 1338-Red-ET, James Fossum
5 - Farnear Bridge Betsey-ET, Andy Dougherty
6 - Edgebrook Aftershock Camden, Gavin Smatovich

Senior 2-Year-Old Cow (8)
1 - Farnear Abbie Aero, Adam Simon
2 - Duckett Dyment Bailey-ET, Royce Demmer
3 - Hawkeye Absolute Exavier, Jonathon Krogman
4 - Hovden Dman Alora-ET, Spencer McDermott
5 - Cloverhillfm Abslt Arkyn-ET, Lakaya Lyon
6 - Red-E-J Shamrock, Bailey Miculinich
7 - Korian Dempsy Blaze, Pierce Harbaugh
8 - Nors Aileen Aikman Alaina, Brendan Lovstuen

Junior 3-Year-Old Cow (5)
1 - Rivervalley Barbara 5-ET, Regan Demmer
2 - Hawkeye Colt-P Erin, Jenna Chapman
3 - Le-O-La Meridian Carmal-ET, Regan Demmer
4 - Scottmore Atwood Mystique, Mary Scott
5 - Cost Brett Kookies & Kream, Nicholas Costello

Senior 3-Year-Old Cow (9)
1 - KishHolm Clea, Grant Fremstad & Lauren Kishman
2 - Banberg Reality Wendy, Levi Banowetz
3 - Farnear Bridge Bry, Andy Dougherty
4 - Gibbs CM Tally, Dalton Kramer
5 - Church-Hill Butz Sayer, Jenna Chapman
6 - Courtlane Hero Breeze, Blake Courtney
7 - Dusty-Hollow Contact Cowlit, Kasydi Meyer
8 - Scottmore Destry Mikiki-ET, Mary Scott
9 - Kris-Del Alexander J-Lo, Garrett Blake

4-Year-Old Cow (6)
1 - Farnear Milli Maybe, Adam Simon
2 - Cloverhillfm Sec Lochte-Red, Aubrey Putman
3 - Norkval GW Atwood Sharon, Jenna Chapman
4 - Farnear Uno Bridge Brie-ET, Megan Rauen
5 - Melarry Sanchez Jennifer-ET, James Fossum
6 - Duckett Dusk Lexus-ET, Katie Huhe

5-Year-Old Cow (2)
1 - KishHolm Colette, Grant Fremstad & Lauren Kishman
2 - Farnear Atwood Milli, Adam Simon

Aged Cow (3)
1 - Petitclerc Goldwyn Fumble, Royce Demmer
2 - Scottmore Atwood Gina, Mary Scott
3 - Courtlane Colton Lisa, Blake Courtney

Dairy Herd (6)
1 - Adam Simon
2 - Jenna Chapman
3 - Royce Demmer
4 - Mary Scott
5 - Regan Demmer
6 - Alexis Costello

2016 Iowa District Holstein Shows

District 1 Open Show
July 8, 2016 - Waukon
Judge: Brian Kelroy
Total Head Shown: 90

Junior Calf (10): Henkeseen A Lovestruck-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Intermediate Calf (10): Volker-Hovden Dundee 1140-ET, J-Volker Holsteins
Senior Calf (17): Henkeseen Kingboy Wisdom, Henkeseen Holsteins
Summer Yearling (15): ArthurCreek Airlift Clara, ArthurCreek
Junior Yearling (7): Courtlane Gold Chip Delicious, Courtlane
Winter Yearling (3): KishHolm Shockem Cowgirl, KishHolm
Senior Yearling (2): Lyons-DL Airlift Kia, Lyons Holsteins
Junior Champion: Henkeseen Kingboy Wisdom, Henkeseen Holsteins
Reserve Junior Champion: Volker-Hovden Dundee 1140-ET, J-Volker Holsteins
Junior Best 3 Females (2): Henkeseen Holsteins
Junior 2-Yr-Old Cow (5): Ms Brokaw Dianna-ET, J-Volker Holsteins
Senior 2-Yr-Old Cow (3): Regancrest D Caramba-ET, Regancrest
Junior 3-Yr-Old Cow(1): Kerndt Gypsy Gem-Red, Brad Kerndt
Senior 3-Yr-Old Cow (6): Donnaview Goldwyn Eye Candy, J-Volker Holsteins & Mark Sollien
Intermediate Champion: Donnaview Goldwyn Eye Candy, J-Volker Holsteins & Mark Sollien
Reserve Intermediate Champion: KishHolm Clea, KishHolm
4-Yr-Old Cow (4): Henkeseen Wind Reagan, Henkeseen Holstein
5-Yr-Old Cow (5): Lyons-DL Casino Lucky, Lyons Holsteins
Aged Cow (1): Regancrest -BH S Glimmer, Regancrest
125,000 Pound Cow (1): Ouriver Goldwyn Blitz-ET, J-Volker Holsteins
Senior Champion: Ouriver Goldwyn Blitz-ET, J-Volker Holsteins
Reserve Senior Champion: Regancrest-BH S Glimmer-ET, Regancrest
Grand Champion: Donnaview Goldwyn Eye Candy, J-Volker Holsteins & Mark Sollien
Reserve Grand Champion: Ouriver Goldwyn Blitz-ET, J-Volker Holsteins
Top Breed and Owned: Regancrest-BH S Glimmer-ET, Regancrest
Best Udder of Show: Regancrest-BH S Glimmer-ET, Regancrest
Best Udder of Show: Lyons-DL Casino Lucky, Lyons Holsteins
Premier Breeder: Henkeseen Holsteins
Premier Exhibitor: J-Volker Holsteins

District 1 Junior Show
July 8, 2016 - Waukon
Judge: Brian Kelroy
Total Head Shown: 55

Junior Calf (8): J-Volker Atwood 1165, Brielle Volker
Intermediate Calf (6): ArthurCreek Sid Carmel, Nathan Arthur
Senior Calf (12): ArthurCreek Gld Chip Casual, Nathan Arthur
Summer Yearling (10): ArthurCreek Airlift Clara, Nathan Arthur
Junior Yearling (4): Courtlane Gold Chip Delicious, Blake Courtney
Winter Yearling (3): KishHolm Shockem Cowgirl, Grant Fremstad
Senior Yearling (1): Hardwood Atwood Macy-ET, Nathan Arthur
Junior Champion: ArthurCreek Gold Chip Casual, Nathan Arthur
Reserve Junior Champion: Courtlane Gold Chip Delicious, Blake Courtney
Honorable Mention Junior Champion: ArthurCreek Airlift Clara, Nathan Arthur
Junior 2-Yr-Old Cow (2): Fossum Arm Jasmine, James Fossum
Senior 2-Yr-Old Cow (1): Tree-Hayven W Perfection, Nathan Arthur
Junior 3-Yr-Old Cow (1): Kerndt Gypsy Gem-Red, Katie Kerndt
Senior 3-Yr-Old Cow (3): KishHolm Clea, Grant Fremstad
Intermediate Champion: KishHolm Clea, Grant Fremstad
Reserve Intermediate Champion: Tree-Hayven W Perfection, Nathan Arthur
Honorable Mention Intermediate Champion: Dusty Hollow Conact Cowlit, Kasydi Meyer
4-Yr-Old Cow (2): Melarry Sanchez Jennifer, James Fossum
5-Yr-Old Cow (2): Miss Destry Denise, Katie Kerndt
Senior Champion: Melarry Sanchez Jennifer, James Fossum
Reserve Senior Champion: Miss Destry Denise, Katie Kerndt
Grand Champion: KishHolm Clea, Grant Fremstad
Reserve Grand Champion: Melarry Sanchez Jennifer, James Fossum
Top Breed and Owned: KishHolm Clea, Grant Fremstad
Best Udder of the Show: Melarry Sanchez Jennifer, James Fossum
Novice 6 & Under (5): Gavin Kishman
Novice 7 & 8: Hannah Scott
Senior Showmanship: Nathan Arthur
Reserve Senior Showmanship: Grant Fremstad
Intermediate Showmanship: Brynlee Volker
Reserve Intermediate Showmanship: Brooke Courtney
Junior Showmanship: Lauren Kishman
Reserve Junior Showmanship: Alaina Gebel

District 4 Junior Show
July 30, 2016 - Sibley
Judge: Larry Dykstra
Total Head Shown: 16

Junior Calf (1): Ms Great-Heritage Tempest, Janna Dreessen
Intermediate Calf (2): Church-Hill Carey Dillion, Trevor Mortenson
Senior Calf (2): NIC-K Pink Passion-ET, Jonathan Krogman
Summer Yearling (2): SDG-GH Glanco Cheese, Austin Dreessen
Junior Yearling: None
Winter Yearling (2): SDG-GH Recharge Purple, Jacob Eggink
Senior Yearling (1): Ms Great-Heritage Brittany, Austin Dreessen
Junior Champion: NIC-K Pink Passion-ET, Jonathan Krogman
Reserve Junior Champion: SDG-GH Recharge Purple, Jacob Eggink
Junior 2-Yr-Old Cow: None
Senior 2-Yr-Old Cow (1): Hawkeye Absolute Exavier, Jonathan Krogman
3-Yr-Old Cow (1): Hawkeye Colt P Erin-Red, Jonathan Krogman
4-Yr-Old Cow (2): Norkval GW Atwood Sharon, Jenna Chapman
5-Yr-Old Cow (2): Great-Heritage Claire, Jacob Eggink
Aged Cow: None
125,000 Pound Cow: None
Senior Champion: Hawkeye Colt P Erin-Red, Jonathan Krogman
Reserve Senior Champion: Norkval GW Atwood Sharon, Jenna Chapman
Grand Champion: Hawkeye Colt P Erin-Red, Jonathan Krogman
Reserve Grand Champion: Norkval GW Atwood Sharon, Jenna Chapman
Senior Showmanship: Jenna Chapman
Intermediate Showmanship: Jacob Eggink
Junior Showmanship: Jonathan Krogman
Novice 7 & 8: Brooke Krogman

District 8 Open Show
July 17, 2016 - Manchester
Judge: Jason Danhof
Total Head Shown: 43

Junior Calf (7): Riverdivide Top Gun Allison, Riverdivide Dairy
Intermediate Calf (4): Rockin-K Aspen Paisley, Doug Kiefer
Senior Calf (4): Ms Apple Antibella, KCCK
Summer Yearling (5): Gibbs Broken Record, Gibbs Holsteins
Junior Yearling (6): KCCK Mc Beth, KCCK
Winter Yearling (3): Siemers Jordan Heart, Riverdivide Dairy
Senior Yearling: None
Junior Champion: Gibbs Broken Record, Gibbs Holsteins
Reserve Junior Champion: Ms Apple Antibella, KCCK
Junior Best 3 Females: Gibbs Holsteins
Junior 2-Yr-Old Cow (3): Blondin Atwood Love, KCCK
Senior 2-Yr-Old Cow (3): Ascention Omegea Spencer, Adam Feldmann
Junior 3-Yr-Old Cow (1): Riverdivide Sid Eve, Riverdivide Dairy
Senior 3-Yr-Old Cow (4): Helge Atwood Haylee, Riverdivide Dairy
Intermediate Champion: Helge Atwood Haylee, Riverdivide Dairy
Reserve Intermediate Champion: Gibbs CM Tally, Dry Hollow Dairy
4-Yr-Old Cow: None
5-Yr-Old Cow (2): Eastriver GJ Mada, Adam Feldmann
Aged Cow (1): Ziggy View Shot Sparkle, Adam Feldmann
125,000 Pound Cow: None
Senior Champion: Eastriver GJ Mada, Adam Feldmann
Reserve Senior Champion: Ziggy View Shot Sparkle, Adam Feldmann
Grand Champion: Eastriver GJ Mada, Adam Feldmann
Reserve Grand Champion: Helge Atwood Haylee, Riverdivide Dairy
Best Udder of Show: Eastriver GJ Mada, Adam Feldmann
Premier Breeder: Riverdivide Dairy
Premier Exhibitor: Riverdivide Dairy

District 8 Junior Show
July 17, 2016 - Manchester
Judge: Jason Danhof
Total Head Shown: 21

Junior Calf (3): Riverdivide Top Gun Allison, Keaton Junk
Intermediate Calf (2): Ziems Brady Epiphany, Nathan Junk
Senior Calf (4): Ms Apple Antibella, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Summer Yearling (2): Riverdivide Montermy Mylar, Ryan Kluesner
Junior Yearling (2): KCCK McBeth, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Winter Yearling (2): Siemers Jordan Heart, Nathan Junk
Senior Yearling: None
Junior Champion: Ms Apple Antibella, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Reserve Junior Champion: Siemers Jordan Heart, Nathan Junk
Junior 2-Yr-Old Cow (2): Blondin Atwood Love, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Senior 2-Yr-Old Cow (1): Riverdivide Jabis Mystery, Nathan Junk
Junior 3-Yr-Old Cow (1): Riverdivide Sid Eve, Ryan Kluesner
Senior 3-Yr-Old Cow (1): Bambilou, Nathan Junk
Intermediate Champion: Blondin Atwood Love, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Reserve Intermediate Champion: Riverdivide Sid Eve, Ryan Kluesner
4-Yr-Old Cow: None
5-Yr-Old Cow (1): Nicholsland Sanchez Elvira, Ryan Kluesner
Aged Cow: None
125,000 Pound Cow: None
Senior Champion: Nicholsland Sanchez Elvira, Ryan Kluesner
Grand Champion: Nicholsland Sanchez Elvira, Ryan Kluesner
Reserve Grand Champion: Blondin Atwood Love, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Senior Showmanship: Cole Kruse
Intermediate Showmanship: Rachel Hefel
Junior Showmanship: Molly Manning

 

© Copyright 1999-Present ~ Iowa Holstein Association ~ All Rights Reserved