Iowa Holstein Association
Home
Show Results Home

2013 Show Results

2013 IOWA HOLSTEIN SHOW

2013Grand

L to R: Iowa Holstein Princess Nicole Engelken, Norm Nabholz, Mandi Bue, Gretchen Taylor, Eddie Bue with the Grand Champion Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Joel Kietzman with the Reserve Grand Champion Hopeful Shocking Diva, Alternate Iowa Holstein Princess Megan Rauen, Dan Hovden and Judge Chris McCullough


June 28, 2013
Winneshiek County Fairgrounds, Decorah
Judge: Chris McCullough, Juda, WI
Total Head Shown: 193

Grand & Senior Champion Female & Best Udder of the Show: Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Nabholz Farm
Reserve Grand & Intermediate Champion Female: Hopeful Shocking Diva, Hovden Holsteins
Reserve Senior Champion Female: Goldenflo Goldwyn Foxie, Sco-Lo & Coonridge
Reserve Intermediate Champion Female: Morningview Destry Lani-ET, Nabholz Farm
Best Bred & Owned: Le-O-La Talent Libby, Le-O-La Holsteins
Junior Champion Female: Paltzer-TP Fever Carefree, Kyle Moon, Andrew Adney, & Seth Ferguson
Reserve Junior Champion Female: Regancrest Dorian-ET, Regancrest
Premier Breeder & Premier Exhibitor: Regancrest

Junior Heifer Calf (21)
1 - Ms Farnear-TBR Aria Adler-ET, Farnear Holsteins
2 - Quality-Ridge Mystic-ET, Quality-Ridge Holsteins
3 - Madren Heztry Lorna, Madren Holsteins
4 - Quality-Ridge Braxton Megan, Quality-Ridge Holsteins
5 - Sco-Lo Wind Mill 2026, Sco-Lo & Coonridge
6 - J-Volker Aftershock-923, J-Volker Holsteins
7 - Canoe-Ridge Colt Kraisan, Canoe-Ridge Dairy
8 - HenkeseenWindbrook
Delaney, Henkeseen Holsteins
9 - Lyons-DL Bwire Gentry-Red, Lyons Holsteins
10 - Le-O-La Meridian Carmal-ET, Le-O-La Holsteins
Intermediate Heifer Calf (23)
1 - Sco-Lo Sid Myra 2005, Sco-Lo & Coonridge
2 - Banberg P Frosty Freeze, Levi Banowetz
3 - Canoe-Ridge Dusk Keisha, Canoe-Ridge Dairy
4 - Regancrest Braxton Amara, Regancrest
5 - Sar-Jas Uno Speckle-ET, Jason Menne
6 - Henkeseen Goldsun Harper, Henkeseen Holsteins
7 - Stempfle Sid Hailey, Stempfle Holsteins
8 - Madren Atwood Marla, Madren Holsteins
9 - Ms Apples Alexa-ET, Farnear Holsteins
10 - J-Volker Damion 907, J-Volker Holsteins
Senior Heifer Calf (27)
1 - Le-O-La-JH Gold Raya-ET, Le-O-La Holsteins
2 - Le-O-La-JH Rayann-ET, Le-O-La Holsteins
3 - Stempfle Windbrook Glitter, Stempfle Holsteins
4 - Jean W Goldwyn Gracy, John Butz
5 - KCCK Debonair Elaine-Red, KCCK Holsteins
6 - Stempfle GW Atwood Isadore, Stempfle Holsteins
7 - Cloverhillfm Fever Vanessa, Clover Hill Farms
8 - Ragnar Lauthourity Liv, J-Volker Holsteins
9 - MB Lady Luck Chrltte Ann, Farnear Holsteins
10 - Lyons-DL Bwire Ganessa-Red, Lyons Holsteins
Summer Yearling (15)
1 - Regancrest Dorian-ET, Regancrest
2 - Terra-Mccree Clear P-Red, David Lyons Family
3 - Moondale D Luma, Moondale
4 - Fradon Sid Jazzy, Stempfle Holsteins
5 - Lin-RO Aftershock Robbie, Stempfle Holsteins
6 - Hamlett-Hill-JJ Tyra-Red, Hamlett-Hill Holsteins
7 - Lyons-DL Atude Willow-Red, Lyons Holsteins
8 - Henkeseen Domain Dreamy, Henkeseen Holsteins
9 - Korian Destry Ivory, Korian Holsteins
10 - West Grove Chris Lexi, West Grove Holsteins
Junior Yearling (13)
1 - DL-Lyonsview Butterfly, David Lyons Family
2 - Courtlane Guthrie Rose, Courtlane Holsteins
3 - Quality-Ridge Braxton Marge, Quality-Ridge Holsteins
4 - Regancrest Sat Broadway-ET, Regancrest
5 - Stempfle Sid Kristen, Stempfle Holsteins
6 - Moondale Braxton Shauna, Moondale Farm
7 - Regancrest Atwood Barby-ET, Regancrest
8 - Edgebrook Fremont Chelsey, Bushman Dairy
9 - Linerway G Chip Cocopuff, Eldo Pries
10 - Eagle-View Sid Mazaradi, Eagle-View Holsteins
Winter Yearling (8)
1 - Golden-Oaks Guthrie Ryder, Reuter Dairy
2 - Arthuracres Atwood Adel-ET, Arthuracres
3 - DB Sid Dani-ET, Bushman Dairy
4 - DB Fever Mycala-ET, Bushman Dairy
5 - Gloryland-LR Diva-Red-ET, Alan Kruse
6 - Starmont Secure Jewel, Starmont Holsteins
7 - Rockin-K Sanchez Palmer, Danielle Keifer
8 - Ernlo Paisley, Ernlo Farms
Senior Yearling (10)
1 - Paltzer-TP Fever Carefree, Kyle Moon, Andrew Adney, & Seth Ferguson
2 - Stempfle Atwood Glice-ET, Stempfle Holsteins
3 - Tande Atwood Popsie, Regancrest
4 - Sco-Lo Fever Hazel, Sco-Lo & Coonridge
5 - Ms J-Volker Ernie 807, J-Volker Holsteins
6 - RJR Shottle 2775, Reuter Dairy
7 - Hamlett Hill Bea Ann, KCCK Holsteins
8 - Arthurcreek Atwood Coco-ET, Arthur Creek
9 - Starmont Clark Jasmine, Starmont Holsteins
10 - Ernlo Jordan, Ernlo Farms
Junior Best 3 Females (6)
1 - Stempfle Holsteins
2 - Regancrest
3 - Moondale Farm
4 - Quality Ridge Holsteins
5 - Cost Farms
6 - Canoe-Ridge Dairy
Junior 2-Year-Old (12)
1 - Lyons-DL Secure Ginseng-Red (BU & B&O), Lyons Holsteins
2 - Ms Rollnview Gold Divine-ET, Hovden Holsteins
3 - CTMP Mars Milkyway, Devon Chrystal
4 - Lyons-DL Reality Wine, Lyons Holsteins
5 - Regancrest Iota Brisanna-ET, Regancrest
6 - Korian Sanchez Betty-ET, Korian Holsteins
7 - Tande Palermo Brookside, Jason Menne
8 - Lady Macland S Gabby, Courtlane Holsteins
9 - Courtlane Atwood Dublin-ET, Courtlane Holsteins
10 - Henkeseen Sanchez Azalea, Henkeseen Holsteins
Senior 2-Year-Old Cow (13)
1 - Morningview Destry Lani-ET (BU), Nabholz Farm
2 - Ms Kingsmill Atwood Allayna, Sco-Lo & Coonridge
3 - Radtke Farm Destry Jester, Regancrest
4 - Luck-E Linjet Sarah, Hovden Holsteins
5 - Sco-Lo Aftershock Roxy, Sco-Lo & Coonridge
6 - Cloverhillfm Atd Azkaban-ET (B&O), Clover Hill Farms
7 - Red-E-J Bradell Dynamite, Red-E-J Holsteins
8 - Arthuracres Rlu Cara-Red, Arthuracres
9 - Cowtown Lind Rug-ET, Hamlett-Hill Holsteins
10 - Scottmore Baltimore Hooligan, Scottmore
Junior 3-Year-Old Cow (8)
1 - Hopeful Shocking Diva (BU), Hovden Holsteins
2 - Regancrest Constance-ET (B&O), Regancrest
3 - Regancrest Sanchez Abigail-ET, Regancrest
4 - Moondale Atwood Kam, Moondale Farm
5 - Whit-Hart Aftshk Climax, Sco-Lo & Coonridge
6 - Gibbs Atwood Lexis, Hovden Holsteins
7 - Ms Adaway Atwood Freedom, Adaway Dairy
8 - Milksource Dolman Hannah, Stempfle Holsteins
Senior 3-Year-Old Cow (11)
1 - Regancrest S Byesha-ET (BU & B&O), Regancrest
2 - Moondale Espen, Moondale
3 - Luck-E Baltmor Affection-ET, Hovden Holsteins
4 - Miss Goldwyn Jillian, Sco-Lo & Coonridge
5 - Shodel Kolton Vickie, Devon Chrystal
6 - Arthurcreek Shottle Candy, Arthurcreek
7 - Courtlane Shottle Daisy-ET, Courtlane Holsteins
8 - Coonridge Sanchez Lipzo, Sco-Lo & Coonridge
9 - Courtlane Colton Lisa, Courtlane Holsteins
10 - Hebertview Domain Domino, Biercrest Holsteins
4-Year-Old Cow (17)
1 - Goldenflo Goldwyn Foxie (BU), Sco-Lo & Coonridge
2 - Junlyn Roy Waka, Regancrest
3 - Bella-Rosa GW Sara-ET, Hovden Holsteins
4 - Miss Glen Magnum, Korian Holsteins
5 - Croaky-Pond Bolivia Remnant, J-Volker Holsteins
6 - Lands-Brook Plaid Alexis (B&O), Lands-Brook Farms
7 - Miss Damion Microsoft-ET, Regancrest
8 - Walnutt-Knoll Tal Dream, Sco-Lo & Coonridge
9 - Farnear Gold Banji, Farnear Holsteins
10 - Moondale Goldwyn Patty-ET, Moondale Farm
5-Year-Old Cow (7)
1 - Le-O-La Talent Libby (BU & B&O), Le-O-La Holsteins
2 - Luck-E Durham Token, Hovden Holsteins
3 - Regancrest M Brightstar-ET, Regancrest
4 - Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
5 - Miss Sco-Lo-KC Dundee Rosalee, Sco-Lo & Coonridge
6 -Moondale Shelzy, Moondale Farm
7 - Da-So-Burn Advent Blaze-ET, Moneek-View Farm
Aged Cow (3)
1 - Moondale Damion Charm (BU & B&O), Moondale Farm
2 - Henkeseen Toy Lynn-ET, Henkeseen Holsteins
3 - Cowtown Dundee Olive-ET, J-Volker Holsteins
125,000 Pound Cow (5)
1 - Exels Goldwyn Anna 13384-ET (BU), Nabholz Farm
2 - Four-of-a-Kind Gwn Gayle-ET, J-Volker Holsteins
3 - Moondale Durham Eadie (B&O), Moondale Farm
4 - Budjon-JK Astro Exhale-ET, Henkeseen Holsteins
5 - Scottmore Goldwyn Hilary, Scottmore
Best 3 Females (2)
1 - Moondale Farm
2 - Regancrest
Daughter-Dam (2)
1 - Moondale Farm
2 - Cost Farm
Produce of Dam (2)
1 - Le-O-La Holsteins
2 - Cost Farm

Back to the Top

2013 Hawkeye Holstein Futurity
Winneshiek County Fairgrounds, Decorah

1 - Regancrest Constance-ET, Regancrest
2 - Miss Goldwyn Jillian, Sco-Lo Holsteins
3 - Courtlane Shottle Daisy, Courtlane Holsteins
4 - Courtlane Colton Lisa, Courtlane Holsteins
5 - Cloverhillfm Drham Talan, Clover Hill Farms

Iowa Junior Holstein Show
Decorah - June 27, 2013
Judge: Lynn Harbaugh
Total Head Shown: 109

Grand & Senior Champion Female, Best Udder of the Show, Best Bred & Owned - Le-O-La Talent Libby, Riley Demmer
Reserve Grand Champion & Reserve Senior Champion Female - Farnear Gold Banji, Bethany Simon
Intermediate Champion Female - Whit-Hart Aftshk Climax, GeAnna Coons
Reserve Intermediate Champion Female - Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Junior Champion Female - Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney
Reserve Junior Champion Female - Jean W Goldwyn Gracy, John Butz
Production Award - Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
Senior Showmanship - Scott Stempfle
Reserve Senior Showmanship - Blake Courtney
Intermediate Showmanship - Nathan Arthur
Reserve Intermediate Showmanship - Adam Simon
Junior Showmanship - Brooke Courtney
Reserve Junior Showmanship - Bailey Miculinich
Novice (7-8 Years Old) - Adam Scott
Novice (6 Years Old & Younger) - Brielle Volker

Junior Heifer Calf (21)
1 - Le-O-La Meridian Carmal-ET, Regan Demmer
2 - Ms Farnear-TBR Aria Adler-ET, Andy Dougherty
3 - DB Extreme Amy, Megan Bushman
4 - J-Volker Aftershock-923, Brynlee Volker
5 - ArthurCreek Aftershock Echo, Nathan Arthur
6 - Canoe-Ridge Colt Kraisan, Carter Zidlicky
7 - Lyons-DL Bwire Gentry-Red, Michael Lyons
8 - Red-E-J Colt P Belva-Red-ET, Bailey Miculinich
9 - Biercrest Atwood Lanarae, Zach Bierschenk
10 - Luck-E Fever Joker, Naomi Scott

Intermediate Heifer Calf (14)
1 - Stempfle Sid Hailey, Scott Stempfle
2 - Ms Apples Alexa-ET, Adam Simon
3 - Canoe-Ridge Dusk Keisha, Carter Zidlicky
4 - Banberg P Frosty Freeze, Levi Banowetz
5 - Fossum Chris Josey 1251, James Fossum
6 - Jacobs Goldwyn Last Chance, John Butz
7 - J-Volker Damion 907, Brylie Volker
8 - Red-E-J Atwood Priestly, Bailey Miculinich
9 - Ernlo Vayda Lee, Brenan Folsom
10 - Cost Brokaw Mistletoe, Alexis Costello

Senior Heifer Calf (21)
1 - Jean W Goldwyn Gracy, John Butz
2 - Le-O-La-JH Gold Raya-ET, Riley Demmer
3 - Le-O-La-JH Rayann-ET, Royce Demmer
4 - Courtlane Dempsey Dish, Brooke Courtney
5 - Stempfle Windbrook Glitter, Scott Stempfle
6 - Ragnar Lauthority Liv, Nathan Arthur
7 - KCCK Debonair Elaine-Red, Kaleb Kruse
8 - Cloverhillfm Fever Vanessa, Aubrey Putman
9 - MB Lady Luck Chrltte Ann, Megan Rauen
10 - Sco-Lo Alex Jackpot 2003-ET, Brian Arthur

Summer Yearling (11)
1 - Terra-Mccree Clear P-Red-ET, Isaac Lyons
2 - Lin-RO Aftershock Robbie, Scott Stempfle
3 - Fradon Sid Jazzy, Jessica Stempfle
4 - Welsh-Edge Goldsn Amazon-ET, Knute Hovden
5 - West-Grove Chris Lexi, Joe Priebe
6 - Moondale D Luma, Ryan Moon
7 - Korian Destry Ivory, Pierce Harbaugh
8 - Arthuracres Brady Razen, Brian Arthur
9 - Ernlo Parslee, Jessica Thorstenson
10 - Starmont Shamrock Kendra, Cynthia Hamlett

Junior Yearling (9)
1 - Moondale Braxton Shauna, Ryan Moon
2 - DL-Lyonsview Butterfly, Isaac Lyons
3 - Courtlane Guthrie Rose, Brooke Courtney
4 - Cloverhillfm Haywire-Red-ET, Aubrey Putman
5 - Stempfle Sid Kristen, Jessica Stempfle
6 - Edgebrook Fremont Chelsy, Ashley Bushman
7 - Canoe-Ridge Braxton Pepsi, Cody Zidlicky
8 - Ernlo Spring Rose, Laen Folsum
9 - Moneek-Ridge Damascus 682, Josie Buddenberg

Winter Yearling (8)
1 - DB Sid Dani-ET, Megan Bushman
2 - Golden-Oaks Gothrie Ryder, Collin Reuter
3 - Ernlo Paisley, Laen Folsum
4 - DB Fever Mycla-ET, Ashley Bushman
5 - Gloryland-LR Diva-Red-ET, Alan Kruse
6 - Arthuracres Atwood Adel-ET, Brian Arthur
7 - Lyons-DL Baby Cheeks-Red, Michael Lyons
8 - Starmont Secure Jewel, Cynthia Hamlett

Senior Yearling (6)
1 - Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney
2 - Stempfle Atwood Glice-ET, Scott Stempfle
3 - Arthurcreek Atwood Coco-ET, Nathan Arthur
4 - Hamlett-Hill Bea Ann, Kaleb, Cole & Carter Kruse
5 - Starmont Clark Jasmine, Sally Hamlett
6 - Ernlo Jordan, Jessica Thorstenson

Junior 2-Year-Old Cow (6)
1 - Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Michael Lyons
2 - Lady Macland S Gabby, Blake Courtney
3 - Ms Duckett Atwood Bliss-ET, Scott Stempfle
4 - Farnear Observe Broc-ET, Riley Demmer
5 - Scottmore Durham Humpty, Mary Scott
6 - Edgebrook Aftershock Chloe, Megan Bushman

Senior 2-Year-Old Cow (6)
1 - Red-E-J Bradell Dynamite, Bailey Miculinich
2 - Duckett-SRAlex Melody-ET, Abigail Costello
3 - Scottmore Balt Hooligan-ET, Mary Scott
4 - Morsan Miss Demeanour, Bethany Simon
5 - Arthuracres Rlu Cara-Red-ET, Brian Arthur
6 - Arthuracres Rufus Cherish, Brian Arthur

Junior 3-Year-Old Cow (4)
1 - Whit-Hart Aftshk Climax, GeAnna Coons
2 - Ms Adaway Atwood Freedom, Joe Adams
3 - Milksource Dolman Hannah, Scott Stempfle
4 - Farnear Ada Advocation, Andy Dougherty

Senior 3-Year-Old Cow (4)
1 - Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
2 - Courtlane Shottle Daisy-ET, Blake Courtney
3 - Scha-Way Rdlou Luscious-Red, Garrett Ohloff
4 - Hebertview Domain Domino, Ally Bierschenk

4-Year-Old Cow (6)
1 - Farnear Gold Banji, Bethany Simon
2 - Goldenflo Goldwyn Foxie, GeAnna Coons
3 - Ms Shottle Cameo-ET, Royce Demmer
4 - Blondin Goldwyn Sweet, Josh & Adam Simon
5 - Ernest-Anthony Bellini-ET, Zach & Ally Bierschenk
6 - Sho-Di Dundee Icicle, Whitney Shonka

5-Year-Old Cow (2)
1 - Le-O-La Talent Libby, Riley Demmer
2 - Da-So-Burn Advent Blaze-ET, Jacob Ohloff

Aged Cow (1)
1 - Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons

125,000-Pound Cow (1)
1 - Scottmore Goldwyn Hilary, Mary Scott

Dairy Herd (4)
1 - Mary Scott
2 - Michael Lyons
3 - Scott Stempfle
4 - Abigail Costello

Back to the Top

District Shows

District 1 Open Show
Decorah - June 28, 2013
Judge: Chris McCullough
Total Head Shown: 126

Junior Heifer Calf (10): J-Volker Aftershock, J-Volker Holsteins
Intermediate Heifer Calf (13): Canoe-Ridge Dusk Keisha, Canoe-Ridge Dairy
Senior Heifer Calf (18): Stempfle Windbrook Glitter, Stempfle Holsteins
Summer Yearling (14): Regancrest Dorian-ET, Regancrest
Junior Yearling (9): DL-Lyonsview Butterfly, David Lyons Family
Winter Yearling (5): Arthuracres Atwood Adel-ET, Arthuracres
Senior Yearling (7): Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney, Kyle Moon & Seth Ferguson
Junior Champion: Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney, Kyle Moon & Seth Ferguson
Reserve Junior Champion: Regancrest Dorian-ET, Regancrest
Junior Best 3 Females (4): Stempfle Holsteins
Junior 2-Year-Old Cow (10): Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Lyons Holsteins
Senior 2-Year-Old Cow (9): Morningview Destry Lani-ET, Nabholz Farm
Junior 3-Year-Old Cow (7): Hopeful Shocking Diva, Hovden Holsteins
Senior 3-Year-Old Cow (3): Regancrest S Byesha-ET, Regancrest
Intermediate Champion Female: Hopeful Shocking Diva, Hovden Holsteins
Reserve Intermediate Champion Female: Morningview Destry Lani-ET, Nabholz Farm
4-Year-Old Cow (8): Junlyn Roy Waka, Regancrest
5-Year-Old Cow (5): Luck-E Durham Token, Hovden Holsteins
Aged Cow (3): Moondale Damion Charm, Moondale Farm
125,000-Pound Cow (5): Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Nabholz Farm
Senior Champion Female: Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Nabholz Farm
Reserve Senior Champion Female: Moondale Damion Charm, Moondale Farm
Grand Champion Female: Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Nabholz Farm
Reserve Grand Champion Female: Hopeful Shocking Diva, Hovden Holsteins
Best Udder of the Show: Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Nabholz Farm
Best Bred & Owned of the Show: Moondale Damion Charm, Moondale Farm
Best 3 Females (2): Moondale Farm
Produce of Dam: None
Daughter-Dam (1): Moondale Farm
Premier Breeder: Regancrest
Premier Exhibitor: Regancrest

District 1 Junior Show
Decorah - June 27, 2013
Judge: Lynn Harbaugh
Total Head Shown: 78

Junior Heifer Calf (10): DB Extreme Amy, Megan Bushman
Intermediate Heifer Calf (7): Stempfle Sid Hailey, Scott Stempfle
Senior Heifer Calf (14): Courtlane Dempsey Dish, Brooke Courtney
Summer Yearling (10): Terra-Mccree Clear P-Red-ET, Isaac Lyons
Junior Yearling (8): Moondale Braxton Shauna, Ryan Moon
Winter Yearling (7): DB Sid Dani-ET, Megan Bushman
Senior Yearling (5): Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney
Junior Champion: Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney
Reserve Junior Champion: Terra-Mccree Clear P-Red-ET, Isaac Lyons
Junior 2-Year-Old Cow (5): Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Michael Lyons
Senior 2-Year-Old Cow (4): Red-E-J Bradell Dynamite, Bailey Miculinich
Junior 3-Year-Old Cow (2): Ms Adaway Atwood Freedom, Joe Adams
Senior 3-Year-Old Cow (3): Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Intermediate Champion Female: Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Reserve Intermediate Champion Female: Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Michael Lyons
4-Year-Old Cow: None
5-Year-Old Cow (1): Da-So-Burn Advent Blaze-ET, Jacob Ohloff
Aged Cow (1): Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
125,000-Pound Cow (1): Scottmore Goldwyn Hilary, Mary Scott
Senior Champion Female: Da-So-Burn Advent Blaze-ET, Jacob Ohloff
Reserve Senior Champion Female: Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
Grand Champion Female: Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Reserve Grand Champion Female: Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Michael Lyons
Best Udder of the Show & Best Bred & Owned: Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Dairy Herd (3): Mary Scott
Novice 6 & Under: Brielle Volker
Novice 7 & 8 Years Old: Adam Scott
Junior Showmanship: Brooke Courtney
Intermediate Showmanship: Nathan Arthur
Senior Showmanship: Blake Courtney

Back to the Top

District 4 Junior Show
Sibley - June 14, 2013
Judge: Alan Graves
Total Head Shown: 33
Junior Heifer Calf (5):
Great-Heritage Calinda, Jacob Eggink
Intermediate Heifer Calf (5):
Great-Heritage Cirstin, Daniel Eggink
Senior Heifer Calf (1):
Sipka Destry Shirley, Cody Chapman
Summer Yearling (1):
Hawkeye Billy Breva, Cody Chapman
Junior Yearling (2):
Royal-Ridge Sanchez Macy, Cody Chapman
Winter Yearling (4):
SDG-GH Windbrook Pala-ET, Cody Wagenaar
Senior Yearling (3):
Ocean-View Sanchez Danica, Cody Chapman
Junior Champion:
Ocean-View Sanchez Danica, Cody Chapman
Reserve Junior Champion:
SDG-GH Windbrook Pala-ET, Cody Wagenaar
Junior 2-Year-Old Cow (2):
Great-Heritage Radiance, Sara Eggink
Senior 2-Year-Old Cow (3):
Pinevale Penn-Octo Dream, Cody Chapman
3-Year-Old Cow (2):
Royal-Ridge Aspen Audric, Cody Chapman
4-Year-Old Cow (3):
Simple Dreams Gdwn Patty-ET, Josh Wagenaar
5-Year-Old Cow:
None
Aged Cow (2):
Great-Heritage Bethany-ET, Austin Dreessen
Senior Champion Female:
Great-Heritage Bethany-ET, Austin Dreessen
Reserve Senior Champion Female:
Royal-Ridge Aspen Audric, Cody Chapman
Grand Champion Female:
Great-Heritage Bethany-ET, Austin Dreessen
Reserve Grand Champion Female
: Royal-Ridge Aspen Audric, Cody Chapman
Novice: Jonathan Krogman
Junior Showmanship:
Daniel Eggink
Intermediate Showmanship:
Colby Wagenaar
Senior Showmanship:
Josh Wagenaar

Back to the Top

District 8 Open Show
Manchester - July 14, 2013
Judge:
Allyn Paulson
Total Head Shown: 44
Junior Heifer Calf (8): Quality Ridge Braxton Megan, Rick Henderson
Intermediate Heifer Calf (6): Sco-Lo Sid Myra, John Cannon
Senior Heifer Calf (8): Cost Atwood Manhattan-ET, Abby Costello
Summer Yearling (6): Miss MJM Cameron 154-ET, Marty Ronnebaum
Junior Yearling (3): Cloverhillfm Haywire-Red-ET, Clover Hill Farms
Winter Yearling (2): Gloryland-LR Diva-Red-ET, Alan Kruse
Senior Yearling (2): Quality Ridge Braxton Megan, Rick Henderson
Junior Champion: Sco-Lo Sid Myra, John Cannon
Reserve Junior Champion: Cost Atwood Manhattan-ET, Abby Costello
Junior 2-Year-Old Cow (1): CTMP Mars Milkyway, Devon Chrystal
Senior 2-Year-Old Cow (3): Cloverhillfm Atd Azkaban-ET, Clover Hill Farms
Junior 3-Year-Old Cow: None
Senior 3-Year-Old Cow (2): Shodel Kolton Vickie, Devon Chrystal
Intermediate Champion Female: Shodel Kolton Vickie, Devon Chrystal
Reserve Intermediate Champion Female: Cloverhillfm Atd Azkaban-ET, Clover Hill Farms
4-Year-Old Cow (2): Ernest-Anthony Amora-ET, Clover Hill Farms
5-Year-Old Cow: None
Aged Cow (1): Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, KCCK Holsteins
125,000-Pound Cow: None
Senior Champion Female: Ernest-Anthony Amora-ET, Clover Hill Farms
Reserve Senior Champion Female: Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, KCCK Holsteins
Grand Champion Female: Shodel Kolton Vickie, Devon Chrystal
Reserve Grand Champion Female: Ernest-Anthony Amora-ET, Clover Hill Farms
Best Udder of the Show: Shodel Kolton Vickie, Devon Chrystal
Best Bred & Owned of the Show: Cloverhillfm Atd Azkaban-ET, Clover Hill Farms
Best 3 Females: None
Produce of Dam (2): Abby Costello
Daughter-Dam (2): Abby Costello
Premier Breeder: Clover Hill Farms
Premier Exhibitor: Clover Hill Farms

District 8 Junior Show
Manchester - July 14, 2013
Judge:
Allyn Paulson
Total Head Shown: 18
Junior Heifer Calf (4): Cost Palermo Vollie, Alexis Costelo
Intermediate Heifer Calf (2): Cost Brokaw Mistletoe, Alexis Costelo
Senior Heifer Calf (5): Cost Atwood Manhattan-ET, Abby Costello
Summer Yearling (2): Wildvale Clark CeCe, Caleb Lyons
Junior Yearling: None
Winter Yearling (2): Gloryland-LR Diva-Red-ET, Alan Kruse
Senior Yearling (1): Hamlett-Hill Bea Ann-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Junior Champion: Cost Atwood Manhattan-ET, Abby Costello
Reserve Junior Champion: Gloryland-LR Diva-Red-ET, Alan Kruse
Junior 2-Year-Old Cow: None
Senior 2-Year-Old Cow (1): Duckett-SR Alex Melody-ET, Abby Costello
3-Year-Old Cow: None
Intermediate Champion Female: Duckett-SR Alex Melody-ET, Abby Costello
4-Year-Old Cow: None
5-Year-Old Cow: None
Aged Cow (1): Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
125,000-Pound Cow: None
Senior Champion Female: Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Grand Champion Female: Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Reserve Grand Champion Female: Duckett-SR Alex Melody-ET, Abby Costello
Best Udder of the Show: Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Novice: Rudy Priebe
Junior Showmanship: Cole Kruse
Intermediate Showmanship: Kaleb Kruse
Senior Showmanship: Abby Costello

Back to the Top

© Copyright 1999-Present ~ Iowa Holstein Association ~ All Rights Reserved