Iowa Holstein Association
Home
Show Results Home

2012 Show Results

2012 IOWA HOLSTEIN SHOW

2012 Grand

Iowa Dairy Princess Jessica Hammerand, Iowa Holstein Princess Emily Peters, Frank Regan with the Grand & Intermediate Champion Female Regancrest S Byesha-ET, Dan Brasch with the Reserve Grand & Reserve Intermediate Champion Female Bella Rosa GW Sara, Dan Hovden, Alternate Iowa Dairy Princess Heidi Hain and Judge David Crack, Jr.


August 10, 2012
Iowa State Fair, Des Moines
Judge: David Crack, Jr., Richmond, Quebec
203 Head

Grand Champion, Intermediate Champion Female & Best Bred & Owned of the Show: Regancrest S Byesha-ET, Regancrest
Reserve Grand & Reserve Intermediate Champion Female: Bella Rosa GW Sara, Dan Hovden & First Glance Holsteins
Senior Champion Female: Lands-Brook Allen Dora, Lands-Brook Farms
Reserve Senior Champion Female: Moondale Damion Electra-ET, Moondale Farm
Best Udder of the Show: Le-O-La Drake Rosalyn-ET, Le-O-La Holsteins
Junior Champion Female: Stempfle Atwood Glice-ET, Stempfle Holsteins
Reserve Junior Champion Female: Le-O-La Attitude Mia-Red, Le-O-La Holsteins
Premier Breeder: Moondale Farm
Premier Exhibitor: Moondale Farm

Junior Heifer Calf (22)
1 - Farnear-TBR-BH At Corona -ET, Farnear Holsteins
2 - Tower-Ridge Timber Ann, Tower-Ridge Farms
3 - Schulte-Bros Dun Rite-ET, Schulte Bros
4 - Tower-Ridge Dun Kandi-ET, Tower-Ridge Farms
5 - Madren Sanchez Lanae, Madren Holsteins
6 - Cloverhillfm Redwire-Red-ET, Clover-Hill Farms
7 - Moondale Braxton Shauna, Moondale Farm
8 - Nabholz Alexander Sandy-ET, Elron Farms
9 - Cloverhillfm Haywire-Red-ET, Clover-Hill Farms
10 - DL-Lyonsview Butterfly, Lyonsview Dairy Farm
Intermediate Heifer Calf (21)
1 - Le-O-La Attitude Mia-Red, Le-O-La Holsteins
2 - DB Sid Dani-ET, Bushman Dairy
3 - Golden-Oaks Guthrie Ryder-ET, Reuter Dairy
4 - Gibbs Jasper Andree-ET, Gibbs Holsteins
5 - Regancrest-GV Byre-ET, Regancrest
6 - DB Fever Mycala-ET, Bushman Dairy
7 - Lyons-DL Janice-Red, Lyons Holsteins
8 - Henkeseen C Loreal, Henkeseen Holsteins
9 - Rockin-K Sanchez Palmer, Rockin-K Holsteins
10 - Lyons-DL Baby Cheeks-Red, Lyons Holsteins
Senior Heifer Calf (28)
1 - Stempfle Atwood Glice-ET, Stempfle Holsteins
2 - Sco-Lo Fever Hazel-ET, Coonridge Holsteins
3 - Schulte-Bros KBT Razzel-ET, Schulte Bros.
4 - Arthurcreek Atwood Coco-ET, Arthurcreek Holsteins
5 - Le-O-La Jordan Tori, Le-O-La Holsteins
6 - Hamlett-Hill Bea Ann-ET, West Grove Holsteins
7 - Gibbs Fever Freckles, Gibbs Holsteins
8 - Henkeseen Rich Juliet, Henkeseen Holsteins
9 - RJR Shottle 2775, Reuter Dairy
10 - Regancrest JL Brynella-ET, Regancrest
Summer Yearling (13)
1 - Morsan Miss Bentley, John Butz
2 - Lyons-DL SS Dusk Grape-Red, Lyons Holsteins
3 - Arthurcreek Sanchz Chloe, Arthurcreek Holsteins
4 - Regancrest Cara-ET, Regancrest
5 - Farnear Shade of Adeen , Farnear Holsteins
6 - Ju-Lar Fever Latoya, Arthuracres
7 - To-Mar Mello Liva-Red, Chad Sickles
8 - Wedgwood Rachel Camden, Courtlane Holsteins
9 - Scottmore Durham Humpty-ET, Scottmore Holsteins
10 - Regancrest Bariah-ET, Regancrest
Junior Yearling (16)
1 - Ms Bikasa Atwood Briley-ET, Farnear Holsteins
2 - Gibbs Domain Aurora, Gibbs Holsteins
3 - Scientific China Doll Rae, Twin-Elms-Vu
4 - Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Lyons Holsteins
5 - Biercrest Jasper Diamond, Biercrest Holsteins
6 - Henkeseen Sanchez Alissa, Henkeseen Holsteins
7 - Ms Duckett Atwod Bliss-ET, Stempfle Holsteins
8 - Cloverhillfm Adonis Venom, Clover-Hill Farms
9 - Courtlane GW Atwood Dublin-ET, Courtlane Holsteins
10 - RSC-CH Dusk Raven, Hawkeye Holsteins
Winter Yearling (14)
1 - GG Jasper Rory, GG Holsteins
2 - Cloverhillfm Durchan Annika, Clover-Hill Farms
3 - Quality-Ridge Marqui-ET, Quality-Ridge
4 - Cloverhillfm Atd Azkaban-ET, Clover-Hill Farms
5 - Farnear After Party, Farnear Holsteins
6 - Hamlett-Hill Bradel Giraffe, Hamlett-Hill
7 - Biercrest Aspen Lizzie, Biercrest Farms
8 - Goblin, Hanson Hilltop
9 - Stempfle GW Atwood Torie, Stempfle Holsteins
10 - Canoe-Ridge Krystal, Canoe-Ridge Dairy
Senior Yearling (9)
1 - Biercrest Atwood Fiona, Biercrest Farms
2 - Rosedale HP R-I Lady-Red-ET, Lyonsview Dairy
3 - Far-O-La Toy Story Regina-ET, Le-O-La Holsteins
4 - Cloverhillfm Java Criminal, Clover-Hill Farms
5 - Henkeseen Shotgun Martini, Henkeseen Holsteins
6 - Arthuracres Rufus Cherish, Arthuracres Holsteins
7 - Duckett-SR Alex Melody-ET, Cost Farms
8 - Ms Meyerlyn Dandson Pleasin, Darryl Banowetz
9 - Banberg Picolo Carmel, Darryl Banowetz
Junior Best 3 Females (8)
1 - Gibbs Holsteins
2 - Lyons Holsteins
3 - Biercrest Holsteins
4 - Clover-Hill Farms
5 - Quality-Ridge
6 - Stempfle Holsteins
7 - Regancrest
8 - Henkeseen Holsteins
Junior Two-Year Cow (16)
1 - Gibbs Atwood Lexis (BU), Dan Hovden & First Glance Holsteins
2 - Moondale Atwood Libby (B&O), Moondale Farm
3 - Regancrest Constance-ET, Regancrest
4 - Henkeseen San Dawnette, Henkeseen Holsteins
5 - Lyons-DL Rly Baby Cakes-Red, Lyons Holsteins
6 - Regancrest Gold Pristina-ET, Regancrest
7 - Gibbs Atwood Arizona, Coonridge
8 - Madren Baltimore Mkady, Madren Holsteins
9 - DL-Lyonsview Atwood Best-ET, Lyonsview Dairy Farm
10 - Scottmore Atwood Daphne, Scottmore Holsteins
Senior Two-Year-Old Cow (18)
1 - Regancrest S Byesha-ET (BU, B&O), Regancrest
2 - Sco-Lo Goldwyn Duet, Coonridge Holsteins
3 - Co-Vista Jasper August, Dan Hovden & First Glance Holsteins
4 - BVK Sanchez Abbie-ET, Farnear Holsteins
5 - Mystique Sanchez Corona-ET, Farnear Holsteins
6 - Coonridge Sanchez S460, Coonridge
7 - Courtlane Shottle Daisy-ET, Courtlane Holsteins
8 - Moondale Lynndee, Moondale Farm
9 - Moondale Espen, Moondale Farm
10 - Regancrest Shottle Faylina, Regancrest
Junior Three-Year-Old Cow (8)
1 - Regancrest-BH S Glimmer (BU), Regancrest
2 - Henkeseen Jasper Rain-ET (B&O), Henkeseen Holsteins
3 - Henkes-Brook Braelyn-ET, Lands-Brook Farms
4 - Moondale Goldwyn Patty-ET, Moondale Farm
5 - Scottmore Damion Mikki, Scottmore Holsteins
6 - Bridgeview-CA Julia-Red, Blue Skies Swiss & Holsteins
7 - Madren Tazroy, Madren Holsteins
8 - Vosberg Advantage Topkat-Red, Cost Farms
Senior Three-Year-Old Cow (12)
1 - Bella Rosa GW Sara (BU), Dan Hovden & First Glance Holsteins
2 - Korian Damion Beth Sheba (B&O), Korian Holsteins
3 - Henkeseen L Ricotta-Red-ET, Henkeseen Holsteins
4 - Kinyon Jasper June-ET, J-Volker Holsteins
5 - Miss JayZ Jiffy-ET, H&H Farms
6 - Firstglance Jasper Adore, Dan Hovden & First Glance Holsteins
7 - Courtlane Colton Cody, Courtlane Holsteins
8 - Coonridge Promote Ho, Hawkeye Holsteins
9 - Gibbs Jasper Abilene, Gibbs Holsteins
10 - JD-Coonridge Stmc Breen-ET, Coonridge
Four-Year-Old Cow (11)
1 - Moondale Damion Electra-ET (BU, B&O), Moondale Farm
2 - Moondale Trudy, Moondale Farm
3 - Calbrett Pronto Lovely, Dan Hovden & First Glance Holsteins
4 - Four-Of-A-Kind Gwn Gayle-ET, J-Volker Holsteins
5 - Junlyn Roy Waka, Regancrest
6 - GBM Talent Annie-ET, Rolinda Acres
7 - Moneek Baxter Lindsey, Moneek View Farm
8 - Ms Durham Rina, Yarrabee Farms
9 - Madren Alanta Molly, Madren Holsteins
10 - Ragnar Affirmed Abbey, Nordic-Haven Holsteins
Five-Year-Old Cow (7)
1 - Le-O-La Drake Rosalyn-ET (BU, B&O), Le-O-La Holsteins
2 - Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
3 - Windcroft Drake Cosmo, Dan Hovden & First Glance Holsteins
4 - Henkeseen L Lipstick-Red, Henkeseen Holsteins
5 - Ernest-Anthony Aquarius-ET, Clover-Hill Farms
6 - Moondale Peanut-ET, Moondale Farm
7 - Wildrose Houston Ox, Meuterthies Dairy
Aged Cow (6)
1 - Lands-Brook Allen Dora (BU, B&O), Lands-Brook Farms
2 - Raven-Brook Dundee Anna-ET, Regancrest
3 - Sco-Lo Dundee H2, Coonridge Holsteins
4 - Scottmore Goldwyn Hilary, Scottmore Holsteins
5 - Moondale Roy Taffy, Moondale Farm
6 - Goodman Blitz Sky, Goodman Dairy
125,000-Pound Cow (2)
1 - Moondale Kelli, Moondale Farm
2 - Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Coonridge Holsteins
Best Three Females (7)
1 - Moondale Farm
2 - Regancrest
3 - Henkeseen Holsteins
4 - Lyons Holsteins
5 - Moneek View Farm
6 - Madren Holsteins
7 - Scottmore Holsteins
Produce of Dam (3)
1 - Produce of Cinderella, Regancrest
2 - Produce of Gennifer, Lyons Holsteins
3 - Produce of Shottle Barbara, Regancrest
Daughter-Dam (1)
1 - Lyons-DL Advnt Gennifer-Red & Lyons-DL Rly Baby Cakes-Red, Lyons Holsteins

Back to the Top

2012 Hawkeye Holstein Futurity
August 10, 2012
Iowa State Fair, Des Moines

1 - Henkeseen Jasper Rain-ET, Henkeseen Holsteins
2 - Henkeseen L Ricotta-Red-ET, Henkeseen Holsteins
3 - Henkes-Brook Braelyn-ET, Lands-Brook Farms
4 - Moondale Goldwyn Patty-ET, Moondale Farm
5 - Scottmore Damion Mikki-ET, Scottmore Holsteins
6 - Courtlane Colton Cody, Courtlane Holsteins

Iowa Junior Holstein Show
Decorah - June 27, 2013
Judge: Lynn Harbaugh
Total Head Shown: 109

Grand & Senior Champion Female, Best Udder of the Show, Best Bred & Owned - Le-O-La Talent Libby, Riley Demmer
Reserve Grand Champion & Reserve Senior Champion Female - Farnear Gold Banji, Bethany Simon
Intermediate Champion Female - Whit-Hart Aftshk Climax, GeAnna Coons
Reserve Intermediate Champion Female - Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Junior Champion Female - Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney
Reserve Junior Champion Female - Jean W Goldwyn Gracy, John Butz
Production Award - Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
Senior Showmanship - Scott Stempfle
Reserve Senior Showmanship - Blake Courtney
Intermediate Showmanship - Nathan Arthur
Reserve Intermediate Showmanship - Adam Simon
Junior Showmanship - Brooke Courtney
Reserve Junior Showmanship - Bailey Miculinich
Novice (7-8 Years Old) - Adam Scott
Novice (6 Years Old & Younger) - Brielle Volker

Junior Heifer Calf (21)
1 - Le-O-La Meridian Carmal-ET, Regan Demmer
2 - Ms Farnear-TBR Aria Adler-ET, Andy Dougherty
3 - DB Extreme Amy, Megan Bushman
4 - J-Volker Aftershock-923, Brynlee Volker
5 - ArthurCreek Aftershock Echo, Nathan Arthur
6 - Canoe-Ridge Colt Kraisan, Carter Zidlicky
7 - Lyons-DL Bwire Gentry-Red, Michael Lyons
8 - Red-E-J Colt P Belva-Red-ET, Bailey Miculinich
9 - Biercrest Atwood Lanarae, Zach Bierschenk
10 - Luck-E Fever Joker, Naomi Scott

Intermediate Heifer Calf (14)
1 - Stempfle Sid Hailey, Scott Stempfle
2 - Ms Apples Alexa-ET, Adam Simon
3 - Canoe-Ridge Dusk Keisha, Carter Zidlicky
4 - Banberg P Frosty Freeze, Levi Banowetz
5 - Fossum Chris Josey 1251, James Fossum
6 - Jacobs Goldwyn Last Chance, John Butz
7 - J-Volker Damion 907, Brylie Volker
8 - Red-E-J Atwood Priestly, Bailey Miculinich
9 - Ernlo Vayda Lee, Brenan Folsom
10 - Cost Brokaw Mistletoe, Alexis Costello

Senior Heifer Calf (21)
1 - Jean W Goldwyn Gracy, John Butz
2 - Le-O-La-JH Gold Raya-ET, Riley Demmer
3 - Le-O-La-JH Rayann-ET, Royce Demmer
4 - Courtlane Dempsey Dish, Brooke Courtney
5 - Stempfle Windbrook Glitter, Scott Stempfle
6 - Ragnar Lauthority Liv, Nathan Arthur
7 - KCCK Debonair Elaine-Red, Kaleb Kruse
8 - Cloverhillfm Fever Vanessa, Aubrey Putman
9 - MB Lady Luck Chrltte Ann, Megan Rauen
10 - Sco-Lo Alex Jackpot 2003-ET, Brian Arthur

Summer Yearling (11)
1 - Terra-Mccree Clear P-Red-ET, Isaac Lyons
2 - Lin-RO Aftershock Robbie, Scott Stempfle
3 - Fradon Sid Jazzy, Jessica Stempfle
4 - Welsh-Edge Goldsn Amazon-ET, Knute Hovden
5 - West-Grove Chris Lexi, Joe Priebe
6 - Moondale D Luma, Ryan Moon
7 - Korian Destry Ivory, Pierce Harbaugh
8 - Arthuracres Brady Razen, Brian Arthur
9 - Ernlo Parslee, Jessica Thorstenson
10 - Starmont Shamrock Kendra, Cynthia Hamlett

Junior Yearling (9)
1 - Moondale Braxton Shauna, Ryan Moon
2 - DL-Lyonsview Butterfly, Isaac Lyons
3 - Courtlane Guthrie Rose, Brooke Courtney
4 - Cloverhillfm Haywire-Red-ET, Aubrey Putman
5 - Stempfle Sid Kristen, Jessica Stempfle
6 - Edgebrook Fremont Chelsy, Ashley Bushman
7 - Canoe-Ridge Braxton Pepsi, Cody Zidlicky
8 - Ernlo Spring Rose, Laen Folsum
9 - Moneek-Ridge Damascus 682, Josie Buddenberg

Winter Yearling (8)
1 - DB Sid Dani-ET, Megan Bushman
2 - Golden-Oaks Gothrie Ryder, Collin Reuter
3 - Ernlo Paisley, Laen Folsum
4 - DB Fever Mycla-ET, Ashley Bushman
5 - Gloryland-LR Diva-Red-ET, Alan Kruse
6 - Arthuracres Atwood Adel-ET, Brian Arthur
7 - Lyons-DL Baby Cheeks-Red, Michael Lyons
8 - Starmont Secure Jewel, Cynthia Hamlett

Senior Yearling (6)
1 - Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney
2 - Stempfle Atwood Glice-ET, Scott Stempfle
3 - Arthurcreek Atwood Coco-ET, Nathan Arthur
4 - Hamlett-Hill Bea Ann, Kaleb, Cole & Carter Kruse
5 - Starmont Clark Jasmine, Sally Hamlett
6 - Ernlo Jordan, Jessica Thorstenson

Junior 2-Year-Old Cow (6)
1 - Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Michael Lyons
2 - Lady Macland S Gabby, Blake Courtney
3 - Ms Duckett Atwood Bliss-ET, Scott Stempfle
4 - Farnear Observe Broc-ET, Riley Demmer
5 - Scottmore Durham Humpty, Mary Scott
6 - Edgebrook Aftershock Chloe, Megan Bushman

Senior 2-Year-Old Cow (6)
1 - Red-E-J Bradell Dynamite, Bailey Miculinich
2 - Duckett-SRAlex Melody-ET, Abigail Costello
3 - Scottmore Balt Hooligan-ET, Mary Scott
4 - Morsan Miss Demeanour, Bethany Simon
5 - Arthuracres Rlu Cara-Red-ET, Brian Arthur
6 - Arthuracres Rufus Cherish, Brian Arthur

Junior 3-Year-Old Cow (4)
1 - Whit-Hart Aftshk Climax, GeAnna Coons
2 - Ms Adaway Atwood Freedom, Joe Adams
3 - Milksource Dolman Hannah, Scott Stempfle
4 - Farnear Ada Advocation, Andy Dougherty

Senior 3-Year-Old Cow (4)
1 - Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
2 - Courtlane Shottle Daisy-ET, Blake Courtney
3 - Scha-Way Rdlou Luscious-Red, Garrett Ohloff
4 - Hebertview Domain Domino, Ally Bierschenk

4-Year-Old Cow (6)
1 - Farnear Gold Banji, Bethany Simon
2 - Goldenflo Goldwyn Foxie, GeAnna Coons
3 - Ms Shottle Cameo-ET, Royce Demmer
4 - Blondin Goldwyn Sweet, Josh & Adam Simon
5 - Ernest-Anthony Bellini-ET, Zach & Ally Bierschenk
6 - Sho-Di Dundee Icicle, Whitney Shonka

5-Year-Old Cow (2)
1 - Le-O-La Talent Libby, Riley Demmer
2 - Da-So-Burn Advent Blaze-ET, Jacob Ohloff

Aged Cow (1)
1 - Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons

125,000-Pound Cow (1)
1 - Scottmore Goldwyn Hilary, Mary Scott

Dairy Herd (4)
1 - Mary Scott
2 - Michael Lyons
3 - Scott Stempfle
4 - Abigail Costello

Back to the Top

District Shows

District 1 Open Show
Decorah - June 28, 2013
Judge: Chris McCullough
Total Head Shown: 126

Junior Heifer Calf (10): J-Volker Aftershock, J-Volker Holsteins
Intermediate Heifer Calf (13): Canoe-Ridge Dusk Keisha, Canoe-Ridge Dairy
Senior Heifer Calf (18): Stempfle Windbrook Glitter, Stempfle Holsteins
Summer Yearling (14): Regancrest Dorian-ET, Regancrest
Junior Yearling (9): DL-Lyonsview Butterfly, David Lyons Family
Winter Yearling (5): Arthuracres Atwood Adel-ET, Arthuracres
Senior Yearling (7): Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney, Kyle Moon & Seth Ferguson
Junior Champion: Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney, Kyle Moon & Seth Ferguson
Reserve Junior Champion: Regancrest Dorian-ET, Regancrest
Junior Best 3 Females (4): Stempfle Holsteins
Junior 2-Year-Old Cow (10): Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Lyons Holsteins
Senior 2-Year-Old Cow (9): Morningview Destry Lani-ET, Nabholz Farm
Junior 3-Year-Old Cow (7): Hopeful Shocking Diva, Hovden Holsteins
Senior 3-Year-Old Cow (3): Regancrest S Byesha-ET, Regancrest
Intermediate Champion Female: Hopeful Shocking Diva, Hovden Holsteins
Reserve Intermediate Champion Female: Morningview Destry Lani-ET, Nabholz Farm
4-Year-Old Cow (8): Junlyn Roy Waka, Regancrest
5-Year-Old Cow (5): Luck-E Durham Token, Hovden Holsteins
Aged Cow (3): Moondale Damion Charm, Moondale Farm
125,000-Pound Cow (5): Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Nabholz Farm
Senior Champion Female: Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Nabholz Farm
Reserve Senior Champion Female: Moondale Damion Charm, Moondale Farm
Grand Champion Female: Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Nabholz Farm
Reserve Grand Champion Female: Hopeful Shocking Diva, Hovden Holsteins
Best Udder of the Show: Exels Goldwyn Anna 13384-ET, Nabholz Farm
Best Bred & Owned of the Show: Moondale Damion Charm, Moondale Farm
Best 3 Females (2): Moondale Farm
Produce of Dam: None
Daughter-Dam (1): Moondale Farm
Premier Breeder: Regancrest
Premier Exhibitor: Regancrest

District 1 Junior Show
Decorah - June 27, 2013
Judge: Lynn Harbaugh
Total Head Shown: 78

Junior Heifer Calf (10): DB Extreme Amy, Megan Bushman
Intermediate Heifer Calf (7): Stempfle Sid Hailey, Scott Stempfle
Senior Heifer Calf (14): Courtlane Dempsey Dish, Brooke Courtney
Summer Yearling (10): Terra-Mccree Clear P-Red-ET, Isaac Lyons
Junior Yearling (8): Moondale Braxton Shauna, Ryan Moon
Winter Yearling (7): DB Sid Dani-ET, Megan Bushman
Senior Yearling (5): Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney
Junior Champion: Paltzer-TP Fever Carefree, Andrew Adney
Reserve Junior Champion: Terra-Mccree Clear P-Red-ET, Isaac Lyons
Junior 2-Year-Old Cow (5): Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Michael Lyons
Senior 2-Year-Old Cow (4): Red-E-J Bradell Dynamite, Bailey Miculinich
Junior 3-Year-Old Cow (2): Ms Adaway Atwood Freedom, Joe Adams
Senior 3-Year-Old Cow (3): Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Intermediate Champion Female: Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Reserve Intermediate Champion Female: Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Michael Lyons
4-Year-Old Cow: None
5-Year-Old Cow (1): Da-So-Burn Advent Blaze-ET, Jacob Ohloff
Aged Cow (1): Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
125,000-Pound Cow (1): Scottmore Goldwyn Hilary, Mary Scott
Senior Champion Female: Da-So-Burn Advent Blaze-ET, Jacob Ohloff
Reserve Senior Champion Female: Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
Grand Champion Female: Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Reserve Grand Champion Female: Lyons-DL Secure Ginseng-Red, Michael Lyons
Best Udder of the Show & Best Bred & Owned: Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Dairy Herd (3): Mary Scott
Novice 6 & Under: Brielle Volker
Novice 7 & 8 Years Old: Adam Scott
Junior Showmanship: Brooke Courtney
Intermediate Showmanship: Nathan Arthur
Senior Showmanship: Blake Courtney

Back to the Top

District 4 Junior Show
Sibley - June 14, 2013
Judge: Alan Graves
Total Head Shown: 33
Junior Heifer Calf (5):
Great-Heritage Calinda, Jacob Eggink
Intermediate Heifer Calf (5):
Great-Heritage Cirstin, Daniel Eggink
Senior Heifer Calf (1):
Sipka Destry Shirley, Cody Chapman
Summer Yearling (1):
Hawkeye Billy Breva, Cody Chapman
Junior Yearling (2):
Royal-Ridge Sanchez Macy, Cody Chapman
Winter Yearling (4):
SDG-GH Windbrook Pala-ET, Cody Wagenaar
Senior Yearling (3):
Ocean-View Sanchez Danica, Cody Chapman
Junior Champion:
Ocean-View Sanchez Danica, Cody Chapman
Reserve Junior Champion:
SDG-GH Windbrook Pala-ET, Cody Wagenaar
Junior 2-Year-Old Cow (2):
Great-Heritage Radiance, Sara Eggink
Senior 2-Year-Old Cow (3):
Pinevale Penn-Octo Dream, Cody Chapman
3-Year-Old Cow (2):
Royal-Ridge Aspen Audric, Cody Chapman
4-Year-Old Cow (3):
Simple Dreams Gdwn Patty-ET, Josh Wagenaar
5-Year-Old Cow:
None
Aged Cow (2):
Great-Heritage Bethany-ET, Austin Dreessen
Senior Champion Female:
Great-Heritage Bethany-ET, Austin Dreessen
Reserve Senior Champion Female:
Royal-Ridge Aspen Audric, Cody Chapman
Grand Champion Female:
Great-Heritage Bethany-ET, Austin Dreessen
Reserve Grand Champion Female
: Royal-Ridge Aspen Audric, Cody Chapman
Novice: Jonathan Krogman
Junior Showmanship:
Daniel Eggink
Intermediate Showmanship:
Colby Wagenaar
Senior Showmanship:
Josh Wagenaar

Back to the Top

District 8 Open Show
Manchester - July 14, 2013
Judge:
Allyn Paulson
Total Head Shown: 44
Junior Heifer Calf (8): Quality Ridge Braxton Megan, Rick Henderson
Intermediate Heifer Calf (6): Sco-Lo Sid Myra, John Cannon
Senior Heifer Calf (8): Cost Atwood Manhattan-ET, Abby Costello
Summer Yearling (6): Miss MJM Cameron 154-ET, Marty Ronnebaum
Junior Yearling (3): Cloverhillfm Haywire-Red-ET, Clover Hill Farms
Winter Yearling (2): Gloryland-LR Diva-Red-ET, Alan Kruse
Senior Yearling (2): Quality Ridge Braxton Megan, Rick Henderson
Junior Champion: Sco-Lo Sid Myra, John Cannon
Reserve Junior Champion: Cost Atwood Manhattan-ET, Abby Costello
Junior 2-Year-Old Cow (1): CTMP Mars Milkyway, Devon Chrystal
Senior 2-Year-Old Cow (3): Cloverhillfm Atd Azkaban-ET, Clover Hill Farms
Junior 3-Year-Old Cow: None
Senior 3-Year-Old Cow (2): Shodel Kolton Vickie, Devon Chrystal
Intermediate Champion Female: Shodel Kolton Vickie, Devon Chrystal
Reserve Intermediate Champion Female: Cloverhillfm Atd Azkaban-ET, Clover Hill Farms
4-Year-Old Cow (2): Ernest-Anthony Amora-ET, Clover Hill Farms
5-Year-Old Cow: None
Aged Cow (1): Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, KCCK Holsteins
125,000-Pound Cow: None
Senior Champion Female: Ernest-Anthony Amora-ET, Clover Hill Farms
Reserve Senior Champion Female: Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, KCCK Holsteins
Grand Champion Female: Shodel Kolton Vickie, Devon Chrystal
Reserve Grand Champion Female: Ernest-Anthony Amora-ET, Clover Hill Farms
Best Udder of the Show: Shodel Kolton Vickie, Devon Chrystal
Best Bred & Owned of the Show: Cloverhillfm Atd Azkaban-ET, Clover Hill Farms
Best 3 Females: None
Produce of Dam (2): Abby Costello
Daughter-Dam (2): Abby Costello
Premier Breeder: Clover Hill Farms
Premier Exhibitor: Clover Hill Farms

District 8 Junior Show
Manchester - July 14, 2013
Judge:
Allyn Paulson
Total Head Shown: 18
Junior Heifer Calf (4): Cost Palermo Vollie, Alexis Costelo
Intermediate Heifer Calf (2): Cost Brokaw Mistletoe, Alexis Costelo
Senior Heifer Calf (5): Cost Atwood Manhattan-ET, Abby Costello
Summer Yearling (2): Wildvale Clark CeCe, Caleb Lyons
Junior Yearling: None
Winter Yearling (2): Gloryland-LR Diva-Red-ET, Alan Kruse
Senior Yearling (1): Hamlett-Hill Bea Ann-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Junior Champion: Cost Atwood Manhattan-ET, Abby Costello
Reserve Junior Champion: Gloryland-LR Diva-Red-ET, Alan Kruse
Junior 2-Year-Old Cow: None
Senior 2-Year-Old Cow (1): Duckett-SR Alex Melody-ET, Abby Costello
3-Year-Old Cow: None
Intermediate Champion Female: Duckett-SR Alex Melody-ET, Abby Costello
4-Year-Old Cow: None
5-Year-Old Cow: None
Aged Cow (1): Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
125,000-Pound Cow: None
Senior Champion Female: Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Grand Champion Female: Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Reserve Grand Champion Female: Duckett-SR Alex Melody-ET, Abby Costello
Best Udder of the Show: Jo-Clar Advent Paula-Red-ET, Kaleb, Cole & Carter Kruse
Novice: Rudy Priebe
Junior Showmanship: Cole Kruse
Intermediate Showmanship: Kaleb Kruse
Senior Showmanship: Abby Costello

Back to the Top

© Copyright 1999-Present ~ Iowa Holstein Association ~ All Rights Reserved