Iowa Holstein Association
Home
Show Results Home

2011 Show Results

2011 IOWA HOLSTEIN SHOW

2010Grand

Iowa Holstein Princess Abby Costello, Dan Reuter with the Grand & Senior Champion Female RJR-BH Goldwyn 1154-ET, Frank Regan with the Reserve Grand & Reserve Senior Champion Female Raven Brook Dundee Anna, and Judge Brian Carscadden


July 20, 2010 ~ Fayette County Fairgrounds, West Union
Judge: Tommy Araki
184 Head

Bull Calf (2)
1 – Rockin-K Socrates Skoty, Rockin-K Holsteins
2 – MAARS Shottle Emerald, MAARS Dairy

Junior Heifer Calf (14)
1 – Sco-Lo Durham Molly, Sco-Lo Holsteins
2 – Sco-Lo Durham Mya, Sco-Lo Holsteins
3 – Schulte Bros Redlight, Schulte Brothers
4 – Gibbs Atwood Landstar, Gibbs Holsteins
5 – Herbertview Debonair Spice-Red, Brian Schanbacker
6 – Henkeseen Express Mya, Henkeseen Holsteins
7 – Regancrest Atwood Breyan, Regancrest Farm
8 – MS H-Broke Lightning Elexus, Dana Sickles
9 – Le-O-La JH Gold Robin-ET, Le-O-La
10 – Regancrest Atwd Kimora, Regancrest Farm

Intermediate Heifer Calf (15)
1 – Le-O-La Miss Macy, Le-O-La
2 – Farnear-TBR Add Augystar-ET, Farnear Holsteins
3 – Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
4 – Lyons-DL Rlity 7 Winks-Red, Lyons Holsteins
5 – Regancrest Sanchez Rachel, Regancrest Farm
6 – Madren Dresden Lana, Madren Holsteins
7 – Gibbs Spirte Swayze, Gibbs Holsteins
8 – Madren Baltimor Deann, Madren Holsteins
9 – Sco-Lo Gold Daisy, Sco-Lo Holsteins
10 – Biercrest Dundee Kylie, Biercrest Holsteins

Senior Heifer Calf (27)
1 – Moondale Espen, Moondale Farm
2 – Biercrest Lightning Kendra, Biercrest Holsteins
3 – Broad Cove Destry Canelle, Brian Schanbacker
4 – Cloverhillfm Drham Talan-ET, Clover Hill Farm
5 – Le-O-La Belicia-ET, Le-O-La
6 – High-View Lisa-ET, High-View Holsteins
7 – Exels-TWD PC Genuine-Red-ET, Nabholz Farm
8 – Fishersons Laurin Dash, Fishersons Holsteins
9 – Stempfle Moscow Dora Deanna, Stempfle Holsteins
10 – RJR Sanchez 1934-ET, Hamlett Hill Holsteins

Summer Yearling Heifer (17)
1 – Butlerview Roy Glamorous, Stempfle Holsteins
2 – Sco-Lo Jasper Hummer, Sco-Lo Holsteins
3 – Gibbs Mar Fenalli, Gibbs Holsteins
4 – Stardell King Wonder, Stardell Farms
5 – Nabholz-Legenholm Sandra, Le-O-La
6 – Moondale Roy Trixie, Moondale Farm
7 – Elron-Farms Gold Jewel, Halie Gruenwald
8 – Farnear Sing Baby Sing, Farnear Holsteins
9 – High-View Deonar April-Red, High-View Holsteins
10 – Ernlo J Jersey Girl, Ernlo Farms

Junior Yearling Heifer (10)
1 – Le-O-La Tabitha-Red, Le-O-La
2 – Henkeseen Jasper Rain-ET, Henkeseen Holsteins
3 – Butlerview Shottle Ann-ET, Nabholtz Farm
4 – Stempfle Robin Grand Lace, Stempfle Holsteins
5 – Henkeseen Damion Design, Henkeseen Holsteins
6 – Moondale Tasha, Moondale Farm
7 – Madren Tazroy, Madren Holsteins
8 – Scottmore Mac Daylilly, Scottmore Holsteins
9 – Starmont Advent Felicia, Sally Hamlett
10 – Twin-Elms-Vu Mr Sam Missy, Rockin-K Holsteins

Winter Yearling Heifer (11)
1 – Joeleebeth Antic Chloe, Le-O-La
2 – Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm
3 – Ms Jasper Rochelle-ET, Bushman Farm
4 – La-Foster Talent Joann, Bushman Farm
5 – Ernest-Anthony Bellini-ET, DAB Holsteins
6 – Regancrest Dur Sambria, Regancrest Farm
7 – A&M Bushman Tazel-Red-ET, Bushman Farm
8 – Moneek Aspen Fantastic, Moneek View Farms
9 – Sy-Yle-Sa Advent Angel-Red, Eldo Pries
10 – Sar-Jas-DL Advnt Secret-Red, Jason Menne

Fall Yearling Heifer (14)
1 – Calbrett Jasper Belle, Sco-Lo Holsteins
2 – Bur-Wall Jasper Phantom, Eldo Pries
3 – Ms Bayless Aspen Fuse-ET, Coonridge
4 – Fitzhill Tessa Lou-Red, Jacob Fitzpatrick
5 – Regancrest Ms Royelle-ET, Regancrest Farm
6 – Stardell Decisive Jolly, Stardell Farms
7 – High-View Angler 353, High-View Holsteins
8 – Quality-Ridge Gold Madona, Quality Ridge Holsteins
9 – Madren Durham Violet-ET, Madren Holsteins
10 – Willows-Edge RL Intrigue, Stempfle Holsteins

Junior Champion Female – Joeleebeth Antic Chloe, Le-O-La
Reserve Junior Champion Female – Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm

Junior Best Three Females (6)
1 – Le-O-La
2 – Moondale Farm
3 – Sco-Lo Holsteins
4 – Regancrest Farm
5 – Larry Madren
6 – Henkeseen Holsteins

Dry 3 & 4 Year Old Cow (3)
1 – Gibbs Spirte Fiesta, Gibbs Holsteins
2 – Creek Tribute Twinkie, Creek Holsteins
3 – Scottmore Zesty Glaze, Scottmore Holsteins

Dry Aged Cow (2)
1 – Mohrfield Leduc Maui, Roughway Dairy
2 – Scottmore Sensation Papoose, MAARS Dairy

Hawkeye Holstein Futurity (5)
1 – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
2 – Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Henkeseen Holsteins
3 – Courtlane Best Jenna, Courtlane Holsteins
4 – Regancrest Bodacious-ET, Regancrest Holsteins
5 – Jim-Jamdl Ace Chassidee, Arthuracres

Junior 2-Year-Old Cow (9)
1 – CoonRidge Aspen Lynx, CoonRidge
2 – Al-Shar Morgans Miracle-ET, James Vierhaut & Darin Zoellner
3 – Cloverhillfm Algn Vanish-ET, Clover Hill Farm
4 – Creek Advent Scarlet-Red-ET, Creek Holsteins
5 – Whitaker Redliner Reba-Red, Bushman Farm
6 – HKW Linjet Beauty-ET, Korian Holsteins
7 – Windy-Knoll-View Perfume, Farnear Holsteins
8 – Regel Pronto Lucy, Regel Dairy
9 – Indies-View-GW Black Dahlia, Garrett Schmidt
BU – Al-Shar Morgans Miracle-ET, James Vierhaut & Darin Zoellner

Senior 2-Year-Old Cow (17)
1 – Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
2 – Regancrest M Brightstar-ET, Regancrest Farm
3 – Al-Shar SS Myrtle, Sco-Lo Holsteins
4 – Korian Affirmed Pastry, Korian Holsteins
5 – Miss Sco-Lo Dundee Rosalee, Sco-Lo Holsteins
6 – Moondale Damion Electa-ET, Moondale Farm
7 – Regancrest-MY Mac Lailah-ET, Regancrest Farm
8 – HKW Dundee Bodacious-ET, Korian Holsteins
9 – Gibbs RR Lonestar-ET, Gibbs Holsteins
10 – Regancrest Mac Calista-ET, Regancrest Farm
BU - Rainyridge Dundee Daine, Henkeseen Holsteins

Junior 3-Year-Old Cow (7)
1 – Quality-Ridge Final Magpie, Quality-Ridge Holsteins
2 – Premier-SK Advn Trinity-Red, High-View Holsteins
3 – Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
4 – DL-Lyonsview Bolton Beauty, Regancrest Farm
5 – Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Lyons Holsteins
6 – Frosty-Rock Bon Toni, Frosty-Rock Holsteins
7 – Hamlett-Hill DD Sapphire, Hamlett-Hill Holsteins
BU – Quality-Ridge Final Magpie, Quality-Ridge Holsteins

Senior 3-Year-Old Cow (10)
1 – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
2 – Regancrest-BH Taz-ET, Regancrest Farm
3 – Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Henkeseen Holsteins
4 – Courtlane Best Jenna, Courtlane Holsteins
5 – Moondale Damion Charm, Moondale Farm
6 – Regancrest Bodacious-ET, Regancrest Farm
7 – Hollandya Durham Blues-ET, James Vierhaut & Robert Vander Veen
8 – Miss Sepetember Emily, Bushman Farm
9 – Steffens RD Slipper, Steffens Holsteins
10 – Jim-Jamdl Ace Chassidee, Arthuracres
BU – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins

Intermediate Champion Female – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Reserve Intermediate Champion Female – Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins

4-Year-Old Cow (10)
1 – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Sheri Danhof
2 – Sco-Lo Dundee H2, Sco-Lo Holsteins
3 – Sco-Lo Damion Harp, Sco-Lo Holsteins
4 – Regancrest G Brizelda-ET, Regancrest Farm
5 – Moondale Durham Eadie, Moondale Farm
6 – Henkeseen Modest Sophie, Henkeseen Holsteins
7 – Gladtime-West Gibsn Glamour, James Vierhout & Vanderham Dairy
8 – Moondale Teddy, Moondale Farm
9 – Quality-Ridge Redman Wonder, Lyons Holsteins
10 – Moroville Champion Karen-ET, Mensen Holsteins
BU – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Sheri Danhof

5-Year-Old Cow (7)
1 – Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Coonridge
2 – Coonridge Spirite Ha, Coonridge
3 – Frosty-Rock Alexander Dais, Frosty-Rock Holsteins
4 – Moondale Roy Taffy, Moondale Farm
5 – Moondale Terrason Fancy, Moondale Farm
6 – RJ-Tex Champion Jacinta-ET, Jason Volker & Scott Stempfle
7 – R&R Baker Blitz Pasha, Millstar Acres
BU – Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Coonridge

Aged Cow (5)
1 – Moondale LJ Christmas, Moondale Farm
2 – Moondale Kelli, Moondale Farm
3 – Regancrest Daci, Regancrest Farm
4 – La Cantiniere Asia Journalist, Bushman Farm
5 – Rainyridge Sammy Dawn, Roughway Dairy
BU – Moondale LJ Christmas, Moondale Farm

125,000 Pound Cow (4)
1 – Royal-Flo Durham Betsy, L. Eggink, J. Vierhout, A. Snuttjer
2 – Moondale Josie, Moondale Farm
3 – Henkeseen Encore Ellen-ET, Henkeseen Holsteins
4 – Henkeseen Leola-ET, Lands-Brook Farm
BU – Royal-Flo Durham Betsy, L. Eggink, J. Vierhout, A. Snuttjer

Senior Champion Female – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Sheri Danhof
Reserve Senior Champion Female – Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Coonridge Holsteins

Grand Champion Female – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Jason & Sheri Danhof
Reserve Grand Champion Female – Ms Regancrest LJ Daphne-ET, CoonRidge Holsteins

Best Udder of the Show – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Jason & Sheri Danhof
Best Bred & Owned of the Show – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins

Premier Exhibitor – Moondale Farm
Premier Breeder – Moondale Farm

Back to the Top

2010 Hawkeye Holstein Futurity
July 21, 2010 ~ Fayette County Fairgrounds, West Union

Five outstanding individuals were shown out of the original 86 entrants. There was a total of $514 to divide among the five head. The placings and prizes follows:

1 – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins - $149
2 – Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Henkeseen Holsteins - $108
3 – Courtlane Best Jenna, Courtlane Holsteins - $93
4 – Regancrest Bodacious-ET, Regancrest Holsteins - $87
5 – Jim-Jamdl Ace Chassidee, Arthuracres - $77

Iowa Junior Holstein Show
July 20, 2010 ~ Fayette County Fairgrounds, West Union
Judge: Bob Hagenow
142 Head

Junior Heifer Calf (16)
1 – Henkeseen Express Mya, Kaitlyn Olson
2 – Schulte Bros Redlight, Mitch Schulte
3 – Hebertview Debonair Spice-Red, Shelby Karr
4 – Sco-Lo Durham Mya, Cassie Cannon
5 – Lyons-DL Reality Yahoo-Red, Carly Lyons

Intermediate Heifer Calf (16)
1 – Le-O-La Miss Macy, Kyle
Demmer
2 – Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
3 – Farnear-TBR Add Augystar-ET, Adam Simon
4 – Gibbs Spirte Swayze, Dwight Gibbs
5 – J-Volker Laurin 682, Kourtney Volker

Senior Heifer Calf (21)
1 – Moondale Espen, Ryan Moon
2 – Le-O-La Belicia-ET, Royce Demmer
3 – Stempfle Moscow Dora Deanna, Scott Stempfle
4 – Gibbs FC Faith, Clayton Gibbs
5 – Cloverhilfm Drham Talan-ET, Hayley Norton

Summer Yearling Heifer (14)
1 – Butlerview Roy Glamorous, Scott Stempfle
2 – Gibbs-Enmar Poriot Jade-Red, Lincoln Gibbs
3 – Gibbs Mar Fenalli, Dwight Gibbs
4 – Sco-Lo Jasper Hummer, Cassie Cannon
5 – Nabholz-Legendholm Sandra, Kyle Demmer

Junior Yearling Heifer (9)
1 – Stempfle Robin Grand Lace, Jessica Stempfle
2 – Henkeseen Damion Design, Kaitlyn Olson
3 – Henkeseen Jasper Rain-ET, Matt Henkes
4 – Moondale Tasha, Emily Moon
5 – Le-O-La Tabitha-Red, Riley Demmer

Winter Yearling Heifer (8)
1 – Joeleebeth Antic Chloe, Kyle Demmer
2 – La-Foster Talent Joann, Ashley Bushman
3 – Ms Jasper Rochelle-ET, Megan Bushman
4 – A&M Bushman Tazel-Red-ET, Megan Bushman
5 – Korian Goldwyn Supreme-ET, Scott Stempfle

Senior Yearling Heifer (9)
1 – Fitzhill Tessa Lou-Red, Jacob Fitzpatrick
2 – Gibbs Jasper Annabella-ET, Brad Arthur
3 – Ms Bayless Aspen Fuse-ET, GeAnna Coons
4 – High-View Angler 353, Caleb Opperman
5 – Arethusa Fortune Abigail-ET, Hayley Norton

Junior Champion: Joeleebeth Antic Chloe, Kyle Demmer
Reserve Junior Champion: Le-O-La Miss Macy, Kyle Demmer

Dry 3&4 Year-Old Cow (4)
1 – Gibbs Spirte Fiesta, Dwight Gibbs
2 – Scottmore Zesty Glaze, Mary Scott
3 – R&R Baker Primetime Pansy, Jake Mills
4 – JZM Shottle Heidi 259-ETS, Mikayla Gavin

Dry Aged Cow (1)
1 – Scottmore Sensation Papoose, Anna Troester

Junior Two-Year-Old Cow (7)
1 – CoonRidge Aspen Lynx, GeAnna Coons
2 – Cloverhillfm Algn Vanish-ET (BU), Hayley Norton
3 – Windy-Knoll-View Perfume, Mark Simon
4 – Whitaker Redliner Reba-Red, Megan Bushman
5 – Regel Pronto Lucy, Colin Pagel

Senior Two-Year-Old Cow (10)
1 – Gibbs RR Lonestar-ET (BU), Lincoln Gibbs
2 – Rainyridge Dundee Daine- ET, Matt Henkes
3 – Miss Sco-Lo Dundee Rosalee, Cassie Cannon
4 – Futurehart Aspen Eninent, Anna Troester
5 – Four-Of-A-Kind Gwn Gayle-ET, Kourtney Volker

Junior Three-Year-Old Cow (5)
1 – Cloverhillfm Roy Carlyn-ET (BU), Hayley Norton
2 – Premier-SK Advn Trinity-Red, Kati Nolting
3 – Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
4 – Hamlett-Hill DD Sapphire, Austin Hamlett
5 – Nova-TMJ Damion Eclipse-ET, Jordan Hanson

Senior Three-Year-Old Cow (5)
1 – Henkeseen L Lipstick-Red-ET (BU), Leah Henkes
2 – Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Matt Henkes
3 – Jim-Jamdl Ace Chassidee, Brad Arthur
4 – Coonridge Kite Jes-ET, Lanie Coons
5 – Miss September Emily-ET, Megan Bushman

Intermediate Champion: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
Reserve Intermediate Champion: Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Matt Henkes

Four-Year-Old Cow (4)
1 – Henkeseen Modest Sophie (BU), Leah Henkes
2 – Quality-Ridge Redman Wonder, Carly Lyons
3 – DL-Lyonsview Advnt Gypsy-Red-ET, Ben Kerndt
4 – Moneek-Ridge 1st Class B-TW, Cassidy Buddenberg

Five-Year-Old Cow (6)
1 – Ms Regancrest LJ Daphne-ET (BU), Lanie Coons
2 – RJ-Tex Champion Jacinta-ET, Scott Stempfle
3 – Coonridge Spirite Ha, Lanie Coons
4 – Gav-N-View Jackson Elizabeth, Mikayla Gavin
5 – Moneek-Ridge Blitz 315, Cassidy Buddenberg

Aged Cow (4)
1 – La Cantiniere Asia Journalist (BU), Ashley Bushman
2 – Farnear Agnella Abbie-ET, Bethany Simon
3 – Mohrfield Durham Rosie-ET, Anna Troester
4 – Hamlett-Hill Rhythm Gigi-TW, Alexia Hamlett

125,000 Pound Cow (3)
1 – Henkeseen Encore Ellen-ET, Matt Henkes
2 – Farnear Spot Zenith Zary (BU), Mark Simon
3 – Kerndtway Durham Emily, Leah Henkes

Grand & Senior Champion Cow & Best Udder of Show: Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Lanie Coons
Reserve Grand & Reserve Senior Champion Cow: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes

Dairy Herd (3)
1 – Matt Henkes
2 – Anna Troester
3 – Jake Mills

Back to the Top

District Shows

District 1 Open Show
West Union, IA ~ July 21, 2010
Judge:
Tommy Araki
Show Chairs: Kaitlin Hanson & Jason Menne
Total Head Shown: 150
Bull Calf (1): MAARS Shottle Emerald, MAARS Dairy
Junior Heifer Calf (6): Henkeseen Express Mya, Henkeseen Holsteins
Intermediate Heifer Calf (8): Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Senior Heifer Calf (15): Moondale Espen, Moondale Farm
Summer Yearling (7): Butlerview Roy Glamorous, Stempfle Holsteins
Junior Yearling (7): Henkeseen Jasper Rain-ET, Henkeseen Holsteins
Winter Yearling (8): Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm
Senior Yearling (6): Regancrest MS Royelle-ET, Regancrest
Junior Champion Female: Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm
Reserve Junior Champion Female: Butlerview Roy Glamorous, Stempfle Holsteins
Junior Best 3 Females (3): Moondale Farm
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (3): Scottmore Zesty Glaze, Scottmore Holsteins
Dry Aged Cow (2): Mohrfield Leduc Maui, Roughway Holsteins
Junior Two-Year-Old Cow (4): Creek Advent Scarlet-Red-ET, Creek Holsteins
Senior Two-Year-Old Cow (13): Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
Junior Three-Year-Old Cow (4): Premier-SK Advn Trinity-Red, High-View Holsteins
Senior Three-Year-Old Cow (9): Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Intermediate Champion Female: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Reserve Intermediate Champion Female: Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
Four-Year-Old Cow (6):
Butz-Hill Dundee Rival-ET, Hamlett & Danhoff
Five-Year-Old Cow (4): Moondale Roy Taffy, Moondale Farm
Aged Cow (5): Moondale LJ Christmas, Moondale Farm
125,000-Pound Cow (3): Moondale Josie, Moondale Farm
Senior Champion Female: Butz-Hill Dundee Rival-ET, Hamlett & Danhoff
Reserve Senior Champion Female: Moondale Roy Taffy, Moondale Farm
Grand Champion Female: Butz-Hill Dundee Rival-ET, Hamlett & Danhoff
Reserve Grand Champion Female: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Best Udder of the Show: Butz-Hill Dundee Rival-ET, Hamlett & Danhoff
Top Bred & Owned by Exhibitor: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Best 3 Females (3): Moondale Farm
Produce of Dam (2): Regancrest
Daughter-Dam (1): Henkeseen & Roughway
Premier Breeder: Moondale Farm
Premier Exhibitor: Moondale Farm

District 1 Junior Show
West Union, IA ~ July 20, 2010
Judge:
Bob Hagenow
Show Chairs: Kaitlin Hanson & Jason Menne
Total Head Shown: 86
Junior Heifer Calf (10): Henkeseen Express Mya, Kaitlin Olson
Intermediate Heifer Calf (10): Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Senior Heifer Calf (13): Moondale Espen, Ryan Moon
Summer Yearling (7): Butlerview Roy Glamorous, Scott Stempfle
Junior Yearling (7): Stempfle Robin Grand Lace, Jessica Stempfle
Winter Yearling (7): La Foster Talent Joann, Ashley Bushman
Senior Yearling (6): Gibbs Jasper Annabelle-ET, Brad Arthur
Junior Champion Female: Butlerview Roy Glamorous, Scott Stempfle
Reserve Junior Champion Female: Moondale Espen, Ryan Moon
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (3): Scottmore Zesty Glaze, Mary Scott
Dry Aged Cow (1): Scottmore Sensation Papoose, Anna Troester
Junior Two-Year-Old Cow (4): Whitaker Redliner Reba-Red, Megan Bushman
Senior Two-Year-Old Cow (8): Rainyridge Dundee Daine-ET, Matt Henkes
Junior Three-Year-Old Cow (4): Premier-SK Advn Trinity-Red, Kati Nolting
Senior Three-Year-Old Cow (4): Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
Intermediate Champion Female:I Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
Reserve Intermediate Champion Female: Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Matt Henkes
Four-Year-Old Cow (4): Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Five-Year-Old Cow (4): RJ-Tex Champion Jacinta-ET, Scott Stempfle
Aged Cow (3): LaCantiniere Asia Journalist, Ashley Bushman
125,000-Pound Cow (2): Henkeseen Encore Ellen-ET, Matt Henkes
Senior Champion Female: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Reserve Senior Champion Female: Henkeseen Encore Ellen-ET, Matt Henkes
Grand Champion Female: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Reserve Grand Champion Female: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
Best Udder of the Show: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Dairy Herd (3): Matt Henkes
Novice 6 Years & Under (4): Naomi Scott
Novice 7-8 Years (2): Cassidy Pagel
Junior Showmanship: Blake Courtney
Intermediate Showmanship: Scott Stempfle
Senior Showmanship: Matt Henkes

Back to the Top

District 4 Open Show
Sibley, IA ~ June 11, 2010
Judge:
Russ Thyen
Total Head Shown: 27
Junior Heifer Calf (2): Great-Heritage Jallynn, Great-Heritage Holsteins
Intermediate Heifer Calf (3): Square-Acres Toystory Abs, Bryce Schott
Senior Heifer Calf (4): Great-Heritage Babyface, Great-Heritage Holsteins
Summer Yearling (2): Hollandya Destry Max-Red, Hollandya Holsteins
Junior Yearling (3): Simple-Dreams Stron Penny-ET, Great-Heritage Holsteins
Winter Yearling: None
Senior Yearling (3): Gerat-Heritage Laurella, Great-Heritage Holsteins
Junior Champion Female: Great-Heritage Laurella, Great-Heritage Holsteins
Reserve Junior Champion Female: Simple-Dreams Stron Penny-ET, Great-Heritage Holsteins
Junior Best Three Females (2): Great-Heritage Holsteins
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (1): Hollandya Deuce Linda, Hollandya Holsteins
Dry Aged Cow (1): Great-Heritage Bridadoon, Great-Heritage Holsteins
Junior Two-Year-Old Cow (1): Hollandya Finest Hay, Hollandya Holsteins
Senior Two-Year-Old Cow (1): Markwell Finecut Destiny-ET, Hollandya Holsteins
Junior Three-Year-Old Cow (2): SDG-GH Toystory Paula-ET, Great-Heritage Holsteins
Senior Three-Year-Old Cow: None
Intermediate Champion Female: SDG-GH Toystory Paula-ET, Great-Heritage Holsteins
Reserve Intermediate Champion Female: Great-Heritage Ruby, Great-Heritage Holsteins
Four-Year-Old Cow (1): Seagull-Bay Roy Izzie, Great-Heritage Holsteins
Five-Year-Old Cow (1): BT K Advent Merrisa-Red, Korver Holsteins
Aged Cow (1): Great-Heritage Cirsten, Great-Heritage Holsteins
125,000-Pound Cow (1): Royal-Flo Durham Betsy, Great-Heritage Holsteins
Senior Champion Female: Royal-Flo Durham Betsy, Great-Heritage Holsteins
Reserve Senior Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Great-Heritage Holsteins
Grand Champion Female: Royal-Flo Durham Betsy, Great-Heritage Holsteins
Reserve Grand Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Great-Heritage Holsteins
Best Udder of the Show: Royal-Flo Durham Betsy, Great-Heritage Holsteins
Top Bred & Owned by Exhibitor: Great-Heritage Ruby, Great-Heritage Holsteins
Best 3 Females (1): Great-Heritage Holsteins
Produce of Dam (2): Great-Heritage Holsteins
Daughter-Dam: None
Premier Breeder: Great-Heritage Holsteins
Premier Exhibitor: Great-Heritage Holsteins

District 4 Junior Show
Sibley, IA ~ June 12, 2010
Judge:
Russ Thyen
Total Head Shown: 28
Junior Heifer Calf (3): Great-Heritage Jallynn, Sara Eggink
Intermediate Heifer Calf (5): Square-Acres Toystory Abs, Bryce Schott
Senior Heifer Calf (4): Koenen Sanchez 4250, Logan Renes
Summer Yearling (4): Sipka Advent Thursday, Austin Renes
Junior Yearling (2): Ms Great-Heritage Stephanie, Austin Dreesen
Winter Yearling (1): Maxwell Marcus DeeDee, Robby VanderVeen
Senior Yearling (4): Hollandya Durham Robyn-ET, Jeremy VanderVeen
Junior Champion Female: Koenen Sanchez 4250, Logan Renes
Reserve Junior Champion Female: Square-Acres Toystory Abs, Bryce Schott
Dry Cow: None
Junior Two-Year-Old Cow (1): Hollandya Finest Hay, Robby VenderVeen
Senior Two-Year-Old Cow (1): Markwell Finecut Destiny-ET, Blake Snieder
Junior Three-Year-Old Cow (1): Hollandya Duece Linda, Jeremy VenderVeen
Senior Three-Year-Old Cow: None
Four-Year-Old Cow (1): Seagull-Bay Roy Izzie, Drew Heemstra
Five-Year-Old Cow: None
Aged Cow (1): Great-Heritage Cirsten, Drew Heemstra
Senior Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Drew Heemstra
Reserve Senior Champion Female: Markwell Finecut Destiny-ET, Blake Snieder
Grand Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Drew Heemstra
Reserve Grand Champion Female: Markwell Finecut Destiny-ET, Blake Snieder
Novice (4): Jacob Eggink
Junior Showmanship (1): Bryce Schott
Intermediate Showmanship (4): Jeremy VanderVeen
Senior Showmanship (5): Robby VanderVeen
Fitting Contest (3): Drew Heemstra

Back to the Top

District 8 Open Show
Manchester, IA ~ July 18, 2010
Judge:
Rick Thompson
Show Chair: Bill Rauen
Total Head Shown: 55
Junior Heifer Calf (6): Sco-Lo Durham Molly, John Cannon
Intermediate Heifer Calf (7): Miss Goldwyn Jillian, John Cannon
Senior Heifer Calf (10): Cloverhillfm Drham Talent-ET, Clover Hill Farms
Summer Yearling (4): Sco-Lo Jasper Hummer, Cassie Cannon
Junior Yearling (5): Tower-Ridge Damion Alexis, Tower Ridge Holsteins
Winter Yearling (3): Sy-Yle-Sa Advent Angel-Red, Eldo Pries
Senior Yearling (7): Calbrett Jasper Belle, John Cannon & Scott Coons
Junior Champion Female: Calbrett Jasper Belle, John Cannon & Scott Coons
Reserve Junior Champion Female: Sco-Lo Durham Molly, John Cannon
Junior Best 3 Females (2): John Cannon
Dry 3 & 4-Year-Old Cow: None
Dry Aged Cow: None
Junior Two-Year-Old Cow (3): CoonRidge Aspen Lynx, CoonRidge Holsteins
Senior Two-Year-Old Cow (4): Miss Sco-Lo Dundee Rosalee, John Cannon
Junior Three-Year-Old Cow (3): Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
Senior Three-Year-Old Cow (1): CoonRidge Kite Jes, CoonRidge Holsteins
Intermediate Champion Female: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
Reserve Intermediate Champion Female: Miss Sco-Lo Dundee Rosalee, John Cannon
Four-Year-Old Cow: None
Aged Cow (2): Miss Regancrest LJ Daphne, CoonRidge Holsteins
125,000-Pound Cow: None
Senior Champion Female: Miss Regancrest LJ Daphne, CoonRidge Holsteins
Reserve Senior Champion Female: CoonRidge Spirte Ha, CoonRidge Holsteins
Grand Champion Female: Miss Regancrest LJ Daphne, CoonRidge Holsteins
Reserve Grand Champion Female: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
Best Udder of the Show: Miss Regancrest LJ Daphne, CoonRidge Holsteins
Top Bred & Owned by Exhibitor: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
Best 3 Females: None
Produce of Dam: None
Daughter-Dam (1): Devon Chrystal
Premier Breeder: John Cannon
Premier Exhibitor: CoonRidge Holsteins

District 8 Junior Show
Manchester, IA ~ July 18, 2010
Judge:
Rick Thompson
Show Chair: Bill Rauen
Total Head Shown: 36
Junior Heifer Calf (4): Hebertview Debonair Spice-Red, Shelby Karr
Intermediate Heifer Calf (6): Sco-Lo Gold Banjo, Cassie Cannon & Justin Buck
Senior Heifer Calf (6): Cloverhillfm Drham Talent-ET, Hayley Norton
Summer Yearling (4): Sco-Lo Jasper Hummer, Cassie Cannon
Junior Yearling (3): Tower-Ridge Damion Alexis, Justin Buck
Winter Yearling (1): Roughway Seven Up Morty, Caleb Lyons
Senior Yearling (5): Ms Bayless Aspen Fuse, GeAnna Coons
Junior Champion Female: Cloverhillfm Drham Talent-ET, Hayley Norton
Reserve Junior Champion Female: Tower-Ridge Damion Alexis, Justin Buck
Dry 3 & 4-Year-Old Cow: None
Dry Aged Cow: None
Junior Two-Year-Old Cow (3): CoonRidge Aspen Lynx, GeAnna Coons
Senior Two-Year-Old Cow (3): Mensens Wildman Amberly, Travis Mensen
Junior Three-Year-Old Cow (1): Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Hayley Norton
Senior Three-Year-Old Cow (1): CoonRidge Kite Jes, Lanie Coons
Intermediate Champion Female: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Hayley Norton
Reserve Intermediate Champion Female: Mensens Wildman Amberly, Travis Mensen
Four-Year-Old Cow: None
Aged Cow (2): Miss Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Senior Champion Female: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Reserve Senior Champion Female: CoonRidge Spirte Ha, Lanie Coons
Grand Champion Female: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Reserve Grand Champion Female: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Hayley Norton
Best Udder of the Show: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Dairy Herd: None
Junior Showmanship: Audrey Leyer
Senior Showmanship: Andy Schanbacher

Back to the Top

© Copyright 1999-Present ~ Iowa Holstein Association ~ All Rights Reserved