Iowa Holstein Association
Home
Show Results Home

2010 Show Results

2010 IOWA HOLSTEIN SHOW

2010Grand

Iowa Dairy Princess Katie Adams, Alternate Iowa Dairy Princess Stacy Fitzpatrick,Lanie Coons with the Reserve Grand Champion Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Scott Coons, Matt Hamlett, Mark Butz, Norm Nabholz, Jason Danhof with the Grand Champion Female Butz-Hill Dundee Rival-ET, Sheri Danhof, Judge Tommy Araki, Fayette County Dairy Princess Logan Worden


July 20, 2010 ~ Fayette County Fairgrounds, West Union
Judge: Tommy Araki
184 Head

Bull Calf (2)
1 – Rockin-K Socrates Skoty, Rockin-K Holsteins
2 – MAARS Shottle Emerald, MAARS Dairy

Junior Heifer Calf (14)
1 – Sco-Lo Durham Molly, Sco-Lo Holsteins
2 – Sco-Lo Durham Mya, Sco-Lo Holsteins
3 – Schulte Bros Redlight, Schulte Brothers
4 – Gibbs Atwood Landstar, Gibbs Holsteins
5 – Herbertview Debonair Spice-Red, Brian Schanbacker
6 – Henkeseen Express Mya, Henkeseen Holsteins
7 – Regancrest Atwood Breyan, Regancrest Farm
8 – MS H-Broke Lightning Elexus, Dana Sickles
9 – Le-O-La JH Gold Robin-ET, Le-O-La
10 – Regancrest Atwd Kimora, Regancrest Farm

Intermediate Heifer Calf (15)
1 – Le-O-La Miss Macy, Le-O-La
2 – Farnear-TBR Add Augystar-ET, Farnear Holsteins
3 – Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
4 – Lyons-DL Rlity 7 Winks-Red, Lyons Holsteins
5 – Regancrest Sanchez Rachel, Regancrest Farm
6 – Madren Dresden Lana, Madren Holsteins
7 – Gibbs Spirte Swayze, Gibbs Holsteins
8 – Madren Baltimor Deann, Madren Holsteins
9 – Sco-Lo Gold Daisy, Sco-Lo Holsteins
10 – Biercrest Dundee Kylie, Biercrest Holsteins

Senior Heifer Calf (27)
1 – Moondale Espen, Moondale Farm
2 – Biercrest Lightning Kendra, Biercrest Holsteins
3 – Broad Cove Destry Canelle, Brian Schanbacker
4 – Cloverhillfm Drham Talan-ET, Clover Hill Farm
5 – Le-O-La Belicia-ET, Le-O-La
6 – High-View Lisa-ET, High-View Holsteins
7 – Exels-TWD PC Genuine-Red-ET, Nabholz Farm
8 – Fishersons Laurin Dash, Fishersons Holsteins
9 – Stempfle Moscow Dora Deanna, Stempfle Holsteins
10 – RJR Sanchez 1934-ET, Hamlett Hill Holsteins

Summer Yearling Heifer (17)
1 – Butlerview Roy Glamorous, Stempfle Holsteins
2 – Sco-Lo Jasper Hummer, Sco-Lo Holsteins
3 – Gibbs Mar Fenalli, Gibbs Holsteins
4 – Stardell King Wonder, Stardell Farms
5 – Nabholz-Legenholm Sandra, Le-O-La
6 – Moondale Roy Trixie, Moondale Farm
7 – Elron-Farms Gold Jewel, Halie Gruenwald
8 – Farnear Sing Baby Sing, Farnear Holsteins
9 – High-View Deonar April-Red, High-View Holsteins
10 – Ernlo J Jersey Girl, Ernlo Farms

Junior Yearling Heifer (10)
1 – Le-O-La Tabitha-Red, Le-O-La
2 – Henkeseen Jasper Rain-ET, Henkeseen Holsteins
3 – Butlerview Shottle Ann-ET, Nabholtz Farm
4 – Stempfle Robin Grand Lace, Stempfle Holsteins
5 – Henkeseen Damion Design, Henkeseen Holsteins
6 – Moondale Tasha, Moondale Farm
7 – Madren Tazroy, Madren Holsteins
8 – Scottmore Mac Daylilly, Scottmore Holsteins
9 – Starmont Advent Felicia, Sally Hamlett
10 – Twin-Elms-Vu Mr Sam Missy, Rockin-K Holsteins

Winter Yearling Heifer (11)
1 – Joeleebeth Antic Chloe, Le-O-La
2 – Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm
3 – Ms Jasper Rochelle-ET, Bushman Farm
4 – La-Foster Talent Joann, Bushman Farm
5 – Ernest-Anthony Bellini-ET, DAB Holsteins
6 – Regancrest Dur Sambria, Regancrest Farm
7 – A&M Bushman Tazel-Red-ET, Bushman Farm
8 – Moneek Aspen Fantastic, Moneek View Farms
9 – Sy-Yle-Sa Advent Angel-Red, Eldo Pries
10 – Sar-Jas-DL Advnt Secret-Red, Jason Menne

Fall Yearling Heifer (14)
1 – Calbrett Jasper Belle, Sco-Lo Holsteins
2 – Bur-Wall Jasper Phantom, Eldo Pries
3 – Ms Bayless Aspen Fuse-ET, Coonridge
4 – Fitzhill Tessa Lou-Red, Jacob Fitzpatrick
5 – Regancrest Ms Royelle-ET, Regancrest Farm
6 – Stardell Decisive Jolly, Stardell Farms
7 – High-View Angler 353, High-View Holsteins
8 – Quality-Ridge Gold Madona, Quality Ridge Holsteins
9 – Madren Durham Violet-ET, Madren Holsteins
10 – Willows-Edge RL Intrigue, Stempfle Holsteins

Junior Champion Female – Joeleebeth Antic Chloe, Le-O-La
Reserve Junior Champion Female – Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm

Junior Best Three Females (6)
1 – Le-O-La
2 – Moondale Farm
3 – Sco-Lo Holsteins
4 – Regancrest Farm
5 – Larry Madren
6 – Henkeseen Holsteins

Dry 3 & 4 Year Old Cow (3)
1 – Gibbs Spirte Fiesta, Gibbs Holsteins
2 – Creek Tribute Twinkie, Creek Holsteins
3 – Scottmore Zesty Glaze, Scottmore Holsteins

Dry Aged Cow (2)
1 – Mohrfield Leduc Maui, Roughway Dairy
2 – Scottmore Sensation Papoose, MAARS Dairy

Hawkeye Holstein Futurity (5)
1 – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
2 – Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Henkeseen Holsteins
3 – Courtlane Best Jenna, Courtlane Holsteins
4 – Regancrest Bodacious-ET, Regancrest Holsteins
5 – Jim-Jamdl Ace Chassidee, Arthuracres

Junior 2-Year-Old Cow (9)
1 – CoonRidge Aspen Lynx, CoonRidge
2 – Al-Shar Morgans Miracle-ET, James Vierhaut & Darin Zoellner
3 – Cloverhillfm Algn Vanish-ET, Clover Hill Farm
4 – Creek Advent Scarlet-Red-ET, Creek Holsteins
5 – Whitaker Redliner Reba-Red, Bushman Farm
6 – HKW Linjet Beauty-ET, Korian Holsteins
7 – Windy-Knoll-View Perfume, Farnear Holsteins
8 – Regel Pronto Lucy, Regel Dairy
9 – Indies-View-GW Black Dahlia, Garrett Schmidt
BU – Al-Shar Morgans Miracle-ET, James Vierhaut & Darin Zoellner

Senior 2-Year-Old Cow (17)
1 – Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
2 – Regancrest M Brightstar-ET, Regancrest Farm
3 – Al-Shar SS Myrtle, Sco-Lo Holsteins
4 – Korian Affirmed Pastry, Korian Holsteins
5 – Miss Sco-Lo Dundee Rosalee, Sco-Lo Holsteins
6 – Moondale Damion Electa-ET, Moondale Farm
7 – Regancrest-MY Mac Lailah-ET, Regancrest Farm
8 – HKW Dundee Bodacious-ET, Korian Holsteins
9 – Gibbs RR Lonestar-ET, Gibbs Holsteins
10 – Regancrest Mac Calista-ET, Regancrest Farm
BU - Rainyridge Dundee Daine, Henkeseen Holsteins

Junior 3-Year-Old Cow (7)
1 – Quality-Ridge Final Magpie, Quality-Ridge Holsteins
2 – Premier-SK Advn Trinity-Red, High-View Holsteins
3 – Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
4 – DL-Lyonsview Bolton Beauty, Regancrest Farm
5 – Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Lyons Holsteins
6 – Frosty-Rock Bon Toni, Frosty-Rock Holsteins
7 – Hamlett-Hill DD Sapphire, Hamlett-Hill Holsteins
BU – Quality-Ridge Final Magpie, Quality-Ridge Holsteins

Senior 3-Year-Old Cow (10)
1 – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
2 – Regancrest-BH Taz-ET, Regancrest Farm
3 – Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Henkeseen Holsteins
4 – Courtlane Best Jenna, Courtlane Holsteins
5 – Moondale Damion Charm, Moondale Farm
6 – Regancrest Bodacious-ET, Regancrest Farm
7 – Hollandya Durham Blues-ET, James Vierhaut & Robert Vander Veen
8 – Miss Sepetember Emily, Bushman Farm
9 – Steffens RD Slipper, Steffens Holsteins
10 – Jim-Jamdl Ace Chassidee, Arthuracres
BU – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins

Intermediate Champion Female – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Reserve Intermediate Champion Female – Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins

4-Year-Old Cow (10)
1 – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Sheri Danhof
2 – Sco-Lo Dundee H2, Sco-Lo Holsteins
3 – Sco-Lo Damion Harp, Sco-Lo Holsteins
4 – Regancrest G Brizelda-ET, Regancrest Farm
5 – Moondale Durham Eadie, Moondale Farm
6 – Henkeseen Modest Sophie, Henkeseen Holsteins
7 – Gladtime-West Gibsn Glamour, James Vierhout & Vanderham Dairy
8 – Moondale Teddy, Moondale Farm
9 – Quality-Ridge Redman Wonder, Lyons Holsteins
10 – Moroville Champion Karen-ET, Mensen Holsteins
BU – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Sheri Danhof

5-Year-Old Cow (7)
1 – Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Coonridge
2 – Coonridge Spirite Ha, Coonridge
3 – Frosty-Rock Alexander Dais, Frosty-Rock Holsteins
4 – Moondale Roy Taffy, Moondale Farm
5 – Moondale Terrason Fancy, Moondale Farm
6 – RJ-Tex Champion Jacinta-ET, Jason Volker & Scott Stempfle
7 – R&R Baker Blitz Pasha, Millstar Acres
BU – Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Coonridge

Aged Cow (5)
1 – Moondale LJ Christmas, Moondale Farm
2 – Moondale Kelli, Moondale Farm
3 – Regancrest Daci, Regancrest Farm
4 – La Cantiniere Asia Journalist, Bushman Farm
5 – Rainyridge Sammy Dawn, Roughway Dairy
BU – Moondale LJ Christmas, Moondale Farm

125,000 Pound Cow (4)
1 – Royal-Flo Durham Betsy, L. Eggink, J. Vierhout, A. Snuttjer
2 – Moondale Josie, Moondale Farm
3 – Henkeseen Encore Ellen-ET, Henkeseen Holsteins
4 – Henkeseen Leola-ET, Lands-Brook Farm
BU – Royal-Flo Durham Betsy, L. Eggink, J. Vierhout, A. Snuttjer

Senior Champion Female – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Sheri Danhof
Reserve Senior Champion Female – Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Coonridge Holsteins

Grand Champion Female – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Jason & Sheri Danhof
Reserve Grand Champion Female – Ms Regancrest LJ Daphne-ET, CoonRidge Holsteins

Best Udder of the Show – Butz-Hill Dundee Rival-ET, Matt & Jana Hamlett & Jason & Sheri Danhof
Best Bred & Owned of the Show – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins

Premier Exhibitor – Moondale Farm
Premier Breeder – Moondale Farm

Back to the Top

2010 Hawkeye Holstein Futurity
July 21, 2010 ~ Fayette County Fairgrounds, West Union

Five outstanding individuals were shown out of the original 86 entrants. There was a total of $514 to divide among the five head. The placings and prizes follows:

1 – Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins - $149
2 – Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Henkeseen Holsteins - $108
3 – Courtlane Best Jenna, Courtlane Holsteins - $93
4 – Regancrest Bodacious-ET, Regancrest Holsteins - $87
5 – Jim-Jamdl Ace Chassidee, Arthuracres - $77

Iowa Junior Holstein Show
July 20, 2010 ~ Fayette County Fairgrounds, West Union
Judge: Bob Hagenow
142 Head

Junior Heifer Calf (16)
1 – Henkeseen Express Mya, Kaitlyn Olson
2 – Schulte Bros Redlight, Mitch Schulte
3 – Hebertview Debonair Spice-Red, Shelby Karr
4 – Sco-Lo Durham Mya, Cassie Cannon
5 – Lyons-DL Reality Yahoo-Red, Carly Lyons

Intermediate Heifer Calf (16)
1 – Le-O-La Miss Macy, Kyle
Demmer
2 – Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
3 – Farnear-TBR Add Augystar-ET, Adam Simon
4 – Gibbs Spirte Swayze, Dwight Gibbs
5 – J-Volker Laurin 682, Kourtney Volker

Senior Heifer Calf (21)
1 – Moondale Espen, Ryan Moon
2 – Le-O-La Belicia-ET, Royce Demmer
3 – Stempfle Moscow Dora Deanna, Scott Stempfle
4 – Gibbs FC Faith, Clayton Gibbs
5 – Cloverhilfm Drham Talan-ET, Hayley Norton

Summer Yearling Heifer (14)
1 – Butlerview Roy Glamorous, Scott Stempfle
2 – Gibbs-Enmar Poriot Jade-Red, Lincoln Gibbs
3 – Gibbs Mar Fenalli, Dwight Gibbs
4 – Sco-Lo Jasper Hummer, Cassie Cannon
5 – Nabholz-Legendholm Sandra, Kyle Demmer

Junior Yearling Heifer (9)
1 – Stempfle Robin Grand Lace, Jessica Stempfle
2 – Henkeseen Damion Design, Kaitlyn Olson
3 – Henkeseen Jasper Rain-ET, Matt Henkes
4 – Moondale Tasha, Emily Moon
5 – Le-O-La Tabitha-Red, Riley Demmer

Winter Yearling Heifer (8)
1 – Joeleebeth Antic Chloe, Kyle Demmer
2 – La-Foster Talent Joann, Ashley Bushman
3 – Ms Jasper Rochelle-ET, Megan Bushman
4 – A&M Bushman Tazel-Red-ET, Megan Bushman
5 – Korian Goldwyn Supreme-ET, Scott Stempfle

Senior Yearling Heifer (9)
1 – Fitzhill Tessa Lou-Red, Jacob Fitzpatrick
2 – Gibbs Jasper Annabella-ET, Brad Arthur
3 – Ms Bayless Aspen Fuse-ET, GeAnna Coons
4 – High-View Angler 353, Caleb Opperman
5 – Arethusa Fortune Abigail-ET, Hayley Norton

Junior Champion: Joeleebeth Antic Chloe, Kyle Demmer
Reserve Junior Champion: Le-O-La Miss Macy, Kyle Demmer

Dry 3&4 Year-Old Cow (4)
1 – Gibbs Spirte Fiesta, Dwight Gibbs
2 – Scottmore Zesty Glaze, Mary Scott
3 – R&R Baker Primetime Pansy, Jake Mills
4 – JZM Shottle Heidi 259-ETS, Mikayla Gavin

Dry Aged Cow (1)
1 – Scottmore Sensation Papoose, Anna Troester

Junior Two-Year-Old Cow (7)
1 – CoonRidge Aspen Lynx, GeAnna Coons
2 – Cloverhillfm Algn Vanish-ET (BU), Hayley Norton
3 – Windy-Knoll-View Perfume, Mark Simon
4 – Whitaker Redliner Reba-Red, Megan Bushman
5 – Regel Pronto Lucy, Colin Pagel

Senior Two-Year-Old Cow (10)
1 – Gibbs RR Lonestar-ET (BU), Lincoln Gibbs
2 – Rainyridge Dundee Daine- ET, Matt Henkes
3 – Miss Sco-Lo Dundee Rosalee, Cassie Cannon
4 – Futurehart Aspen Eninent, Anna Troester
5 – Four-Of-A-Kind Gwn Gayle-ET, Kourtney Volker

Junior Three-Year-Old Cow (5)
1 – Cloverhillfm Roy Carlyn-ET (BU), Hayley Norton
2 – Premier-SK Advn Trinity-Red, Kati Nolting
3 – Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
4 – Hamlett-Hill DD Sapphire, Austin Hamlett
5 – Nova-TMJ Damion Eclipse-ET, Jordan Hanson

Senior Three-Year-Old Cow (5)
1 – Henkeseen L Lipstick-Red-ET (BU), Leah Henkes
2 – Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Matt Henkes
3 – Jim-Jamdl Ace Chassidee, Brad Arthur
4 – Coonridge Kite Jes-ET, Lanie Coons
5 – Miss September Emily-ET, Megan Bushman

Intermediate Champion: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
Reserve Intermediate Champion: Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Matt Henkes

Four-Year-Old Cow (4)
1 – Henkeseen Modest Sophie (BU), Leah Henkes
2 – Quality-Ridge Redman Wonder, Carly Lyons
3 – DL-Lyonsview Advnt Gypsy-Red-ET, Ben Kerndt
4 – Moneek-Ridge 1st Class B-TW, Cassidy Buddenberg

Five-Year-Old Cow (6)
1 – Ms Regancrest LJ Daphne-ET (BU), Lanie Coons
2 – RJ-Tex Champion Jacinta-ET, Scott Stempfle
3 – Coonridge Spirite Ha, Lanie Coons
4 – Gav-N-View Jackson Elizabeth, Mikayla Gavin
5 – Moneek-Ridge Blitz 315, Cassidy Buddenberg

Aged Cow (4)
1 – La Cantiniere Asia Journalist (BU), Ashley Bushman
2 – Farnear Agnella Abbie-ET, Bethany Simon
3 – Mohrfield Durham Rosie-ET, Anna Troester
4 – Hamlett-Hill Rhythm Gigi-TW, Alexia Hamlett

125,000 Pound Cow (3)
1 – Henkeseen Encore Ellen-ET, Matt Henkes
2 – Farnear Spot Zenith Zary (BU), Mark Simon
3 – Kerndtway Durham Emily, Leah Henkes

Grand & Senior Champion Cow & Best Udder of Show: Ms Regancrest LJ Daphne-ET, Lanie Coons
Reserve Grand & Reserve Senior Champion Cow: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes

Dairy Herd (3)
1 – Matt Henkes
2 – Anna Troester
3 – Jake Mills

Back to the Top

District Shows

District 1 Open Show
West Union, IA ~ July 21, 2010
Judge:
Tommy Araki
Show Chairs: Kaitlin Hanson & Jason Menne
Total Head Shown: 150
Bull Calf (1): MAARS Shottle Emerald, MAARS Dairy
Junior Heifer Calf (6): Henkeseen Express Mya, Henkeseen Holsteins
Intermediate Heifer Calf (8): Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Senior Heifer Calf (15): Moondale Espen, Moondale Farm
Summer Yearling (7): Butlerview Roy Glamorous, Stempfle Holsteins
Junior Yearling (7): Henkeseen Jasper Rain-ET, Henkeseen Holsteins
Winter Yearling (8): Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm
Senior Yearling (6): Regancrest MS Royelle-ET, Regancrest
Junior Champion Female: Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm
Reserve Junior Champion Female: Butlerview Roy Glamorous, Stempfle Holsteins
Junior Best 3 Females (3): Moondale Farm
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (3): Scottmore Zesty Glaze, Scottmore Holsteins
Dry Aged Cow (2): Mohrfield Leduc Maui, Roughway Holsteins
Junior Two-Year-Old Cow (4): Creek Advent Scarlet-Red-ET, Creek Holsteins
Senior Two-Year-Old Cow (13): Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
Junior Three-Year-Old Cow (4): Premier-SK Advn Trinity-Red, High-View Holsteins
Senior Three-Year-Old Cow (9): Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Intermediate Champion Female: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Reserve Intermediate Champion Female: Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
Four-Year-Old Cow (6):
Butz-Hill Dundee Rival-ET, Hamlett & Danhoff
Five-Year-Old Cow (4): Moondale Roy Taffy, Moondale Farm
Aged Cow (5): Moondale LJ Christmas, Moondale Farm
125,000-Pound Cow (3): Moondale Josie, Moondale Farm
Senior Champion Female: Butz-Hill Dundee Rival-ET, Hamlett & Danhoff
Reserve Senior Champion Female: Moondale Roy Taffy, Moondale Farm
Grand Champion Female: Butz-Hill Dundee Rival-ET, Hamlett & Danhoff
Reserve Grand Champion Female: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Best Udder of the Show: Butz-Hill Dundee Rival-ET, Hamlett & Danhoff
Top Bred & Owned by Exhibitor: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Best 3 Females (3): Moondale Farm
Produce of Dam (2): Regancrest
Daughter-Dam (1): Henkeseen & Roughway
Premier Breeder: Moondale Farm
Premier Exhibitor: Moondale Farm

District 1 Junior Show
West Union, IA ~ July 20, 2010
Judge:
Bob Hagenow
Show Chairs: Kaitlin Hanson & Jason Menne
Total Head Shown: 86
Junior Heifer Calf (10): Henkeseen Express Mya, Kaitlin Olson
Intermediate Heifer Calf (10): Arthurcreek Shottle Candy, Nathan Arthur
Senior Heifer Calf (13): Moondale Espen, Ryan Moon
Summer Yearling (7): Butlerview Roy Glamorous, Scott Stempfle
Junior Yearling (7): Stempfle Robin Grand Lace, Jessica Stempfle
Winter Yearling (7): La Foster Talent Joann, Ashley Bushman
Senior Yearling (6): Gibbs Jasper Annabelle-ET, Brad Arthur
Junior Champion Female: Butlerview Roy Glamorous, Scott Stempfle
Reserve Junior Champion Female: Moondale Espen, Ryan Moon
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (3): Scottmore Zesty Glaze, Mary Scott
Dry Aged Cow (1): Scottmore Sensation Papoose, Anna Troester
Junior Two-Year-Old Cow (4): Whitaker Redliner Reba-Red, Megan Bushman
Senior Two-Year-Old Cow (8): Rainyridge Dundee Daine-ET, Matt Henkes
Junior Three-Year-Old Cow (4): Premier-SK Advn Trinity-Red, Kati Nolting
Senior Three-Year-Old Cow (4): Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
Intermediate Champion Female:I Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
Reserve Intermediate Champion Female: Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Matt Henkes
Four-Year-Old Cow (4): Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Five-Year-Old Cow (4): RJ-Tex Champion Jacinta-ET, Scott Stempfle
Aged Cow (3): LaCantiniere Asia Journalist, Ashley Bushman
125,000-Pound Cow (2): Henkeseen Encore Ellen-ET, Matt Henkes
Senior Champion Female: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Reserve Senior Champion Female: Henkeseen Encore Ellen-ET, Matt Henkes
Grand Champion Female: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Reserve Grand Champion Female: Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
Best Udder of the Show: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Dairy Herd (3): Matt Henkes
Novice 6 Years & Under (4): Naomi Scott
Novice 7-8 Years (2): Cassidy Pagel
Junior Showmanship: Blake Courtney
Intermediate Showmanship: Scott Stempfle
Senior Showmanship: Matt Henkes

Back to the Top

District 4 Open Show
Sibley, IA ~ June 11, 2010
Judge:
Russ Thyen
Total Head Shown: 27
Junior Heifer Calf (2): Great-Heritage Jallynn, Great-Heritage Holsteins
Intermediate Heifer Calf (3): Square-Acres Toystory Abs, Bryce Schott
Senior Heifer Calf (4): Great-Heritage Babyface, Great-Heritage Holsteins
Summer Yearling (2): Hollandya Destry Max-Red, Hollandya Holsteins
Junior Yearling (3): Simple-Dreams Stron Penny-ET, Great-Heritage Holsteins
Winter Yearling: None
Senior Yearling (3): Gerat-Heritage Laurella, Great-Heritage Holsteins
Junior Champion Female: Great-Heritage Laurella, Great-Heritage Holsteins
Reserve Junior Champion Female: Simple-Dreams Stron Penny-ET, Great-Heritage Holsteins
Junior Best Three Females (2): Great-Heritage Holsteins
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (1): Hollandya Deuce Linda, Hollandya Holsteins
Dry Aged Cow (1): Great-Heritage Bridadoon, Great-Heritage Holsteins
Junior Two-Year-Old Cow (1): Hollandya Finest Hay, Hollandya Holsteins
Senior Two-Year-Old Cow (1): Markwell Finecut Destiny-ET, Hollandya Holsteins
Junior Three-Year-Old Cow (2): SDG-GH Toystory Paula-ET, Great-Heritage Holsteins
Senior Three-Year-Old Cow: None
Intermediate Champion Female: SDG-GH Toystory Paula-ET, Great-Heritage Holsteins
Reserve Intermediate Champion Female: Great-Heritage Ruby, Great-Heritage Holsteins
Four-Year-Old Cow (1): Seagull-Bay Roy Izzie, Great-Heritage Holsteins
Five-Year-Old Cow (1): BT K Advent Merrisa-Red, Korver Holsteins
Aged Cow (1): Great-Heritage Cirsten, Great-Heritage Holsteins
125,000-Pound Cow (1): Royal-Flo Durham Betsy, Great-Heritage Holsteins
Senior Champion Female: Royal-Flo Durham Betsy, Great-Heritage Holsteins
Reserve Senior Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Great-Heritage Holsteins
Grand Champion Female: Royal-Flo Durham Betsy, Great-Heritage Holsteins
Reserve Grand Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Great-Heritage Holsteins
Best Udder of the Show: Royal-Flo Durham Betsy, Great-Heritage Holsteins
Top Bred & Owned by Exhibitor: Great-Heritage Ruby, Great-Heritage Holsteins
Best 3 Females (1): Great-Heritage Holsteins
Produce of Dam (2): Great-Heritage Holsteins
Daughter-Dam: None
Premier Breeder: Great-Heritage Holsteins
Premier Exhibitor: Great-Heritage Holsteins

District 4 Junior Show
Sibley, IA ~ June 12, 2010
Judge:
Russ Thyen
Total Head Shown: 28
Junior Heifer Calf (3): Great-Heritage Jallynn, Sara Eggink
Intermediate Heifer Calf (5): Square-Acres Toystory Abs, Bryce Schott
Senior Heifer Calf (4): Koenen Sanchez 4250, Logan Renes
Summer Yearling (4): Sipka Advent Thursday, Austin Renes
Junior Yearling (2): Ms Great-Heritage Stephanie, Austin Dreesen
Winter Yearling (1): Maxwell Marcus DeeDee, Robby VanderVeen
Senior Yearling (4): Hollandya Durham Robyn-ET, Jeremy VanderVeen
Junior Champion Female: Koenen Sanchez 4250, Logan Renes
Reserve Junior Champion Female: Square-Acres Toystory Abs, Bryce Schott
Dry Cow: None
Junior Two-Year-Old Cow (1): Hollandya Finest Hay, Robby VenderVeen
Senior Two-Year-Old Cow (1): Markwell Finecut Destiny-ET, Blake Snieder
Junior Three-Year-Old Cow (1): Hollandya Duece Linda, Jeremy VenderVeen
Senior Three-Year-Old Cow: None
Four-Year-Old Cow (1): Seagull-Bay Roy Izzie, Drew Heemstra
Five-Year-Old Cow: None
Aged Cow (1): Great-Heritage Cirsten, Drew Heemstra
Senior Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Drew Heemstra
Reserve Senior Champion Female: Markwell Finecut Destiny-ET, Blake Snieder
Grand Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Drew Heemstra
Reserve Grand Champion Female: Markwell Finecut Destiny-ET, Blake Snieder
Novice (4): Jacob Eggink
Junior Showmanship (1): Bryce Schott
Intermediate Showmanship (4): Jeremy VanderVeen
Senior Showmanship (5): Robby VanderVeen
Fitting Contest (3): Drew Heemstra

Back to the Top

District 8 Open Show
Manchester, IA ~ July 18, 2010
Judge:
Rick Thompson
Show Chair: Bill Rauen
Total Head Shown: 55
Junior Heifer Calf (6): Sco-Lo Durham Molly, John Cannon
Intermediate Heifer Calf (7): Miss Goldwyn Jillian, John Cannon
Senior Heifer Calf (10): Cloverhillfm Drham Talent-ET, Clover Hill Farms
Summer Yearling (4): Sco-Lo Jasper Hummer, Cassie Cannon
Junior Yearling (5): Tower-Ridge Damion Alexis, Tower Ridge Holsteins
Winter Yearling (3): Sy-Yle-Sa Advent Angel-Red, Eldo Pries
Senior Yearling (7): Calbrett Jasper Belle, John Cannon & Scott Coons
Junior Champion Female: Calbrett Jasper Belle, John Cannon & Scott Coons
Reserve Junior Champion Female: Sco-Lo Durham Molly, John Cannon
Junior Best 3 Females (2): John Cannon
Dry 3 & 4-Year-Old Cow: None
Dry Aged Cow: None
Junior Two-Year-Old Cow (3): CoonRidge Aspen Lynx, CoonRidge Holsteins
Senior Two-Year-Old Cow (4): Miss Sco-Lo Dundee Rosalee, John Cannon
Junior Three-Year-Old Cow (3): Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
Senior Three-Year-Old Cow (1): CoonRidge Kite Jes, CoonRidge Holsteins
Intermediate Champion Female: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
Reserve Intermediate Champion Female: Miss Sco-Lo Dundee Rosalee, John Cannon
Four-Year-Old Cow: None
Aged Cow (2): Miss Regancrest LJ Daphne, CoonRidge Holsteins
125,000-Pound Cow: None
Senior Champion Female: Miss Regancrest LJ Daphne, CoonRidge Holsteins
Reserve Senior Champion Female: CoonRidge Spirte Ha, CoonRidge Holsteins
Grand Champion Female: Miss Regancrest LJ Daphne, CoonRidge Holsteins
Reserve Grand Champion Female: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
Best Udder of the Show: Miss Regancrest LJ Daphne, CoonRidge Holsteins
Top Bred & Owned by Exhibitor: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farm
Best 3 Females: None
Produce of Dam: None
Daughter-Dam (1): Devon Chrystal
Premier Breeder: John Cannon
Premier Exhibitor: CoonRidge Holsteins

District 8 Junior Show
Manchester, IA ~ July 18, 2010
Judge:
Rick Thompson
Show Chair: Bill Rauen
Total Head Shown: 36
Junior Heifer Calf (4): Hebertview Debonair Spice-Red, Shelby Karr
Intermediate Heifer Calf (6): Sco-Lo Gold Banjo, Cassie Cannon & Justin Buck
Senior Heifer Calf (6): Cloverhillfm Drham Talent-ET, Hayley Norton
Summer Yearling (4): Sco-Lo Jasper Hummer, Cassie Cannon
Junior Yearling (3): Tower-Ridge Damion Alexis, Justin Buck
Winter Yearling (1): Roughway Seven Up Morty, Caleb Lyons
Senior Yearling (5): Ms Bayless Aspen Fuse, GeAnna Coons
Junior Champion Female: Cloverhillfm Drham Talent-ET, Hayley Norton
Reserve Junior Champion Female: Tower-Ridge Damion Alexis, Justin Buck
Dry 3 & 4-Year-Old Cow: None
Dry Aged Cow: None
Junior Two-Year-Old Cow (3): CoonRidge Aspen Lynx, GeAnna Coons
Senior Two-Year-Old Cow (3): Mensens Wildman Amberly, Travis Mensen
Junior Three-Year-Old Cow (1): Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Hayley Norton
Senior Three-Year-Old Cow (1): CoonRidge Kite Jes, Lanie Coons
Intermediate Champion Female: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Hayley Norton
Reserve Intermediate Champion Female: Mensens Wildman Amberly, Travis Mensen
Four-Year-Old Cow: None
Aged Cow (2): Miss Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Senior Champion Female: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Reserve Senior Champion Female: CoonRidge Spirte Ha, Lanie Coons
Grand Champion Female: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Reserve Grand Champion Female: Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Hayley Norton
Best Udder of the Show: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Dairy Herd: None
Junior Showmanship: Audrey Leyer
Senior Showmanship: Andy Schanbacher

Back to the Top

World Dairy Expo Highlights

International Junior Holstein Show
Judge: Adam Liddle, Argyle, New York
Total Head Shown: 212
Winter Heifer Calf: 11- Le-O-la Miss Macy, Kyle, Riley & Royce Demmer
Summer Yearling: 9 - Gibbs Mar Fenalli, Lincoln Gibbs; 10 - Butlerview Roy Glamorous, Scott Stempfle
Spring Yearling: 14 - Stempfle Robin Grand Lace, Jessica Stempfle
5-Yr-Old Cow: 7 - MS Regancrest L J Daphne-ET Geanna Coons
Aged Cow: 5 - Regan-Olmar Dur Sable-ET, Mark Simon, Megan & Luke Rauen

International Holstein Show
Judge: Brian Craswell, Hunter River, PEI, Canada
Total Head Shown: 417
Spring Heifer Calf: 1 & 1 B&O - Sco-Lo Durham Molly-TW, John Cannon, Graisson Schmit & Kurt Wolf
Summer Yearling: 10 - Sco-Lo Jasper Hummer-ET, John Cannon
Senior 3-Yr-Old Cow: 3 &1 B&O &Best Udder - Regan-Olmar Tatiana-ET, Regancrest
4-Yr-Old Cow: 10 - Butz-Hill Dundee Rival-ET, Jason & Sheri Danhof & Matt & Jana Hamlett

Grand International Red & White Show
Judge: Brian Carscadden of Guelph, Ont., Canada
Total Head Shown: 249
Spring Heifer Calf: 11 Open - Hebertview Debonair Spice-Red, Shelby Karr; 13 Open & 1 Jr - Lyons-DL Reality Yahoo-Red, Carly Lyons; 14 Open & 2 Jr Speek-NJ Dstry Raafi-Red-ET, Matt Henkes
Winter Heifer Calf: 17 Open & 6 Jr - Lyons-DL Rlity 7 Winks-Red, Carly Lyons
Summer Yearling: 7 Open & 3 Jr - Gibbs-Enmar Poriot Jade-ET, Lincoln Gibbs & Tylar Marotz
Spring Yearling: 15 Open & 2 Jr - Le-O-La Tabitha-Red, Kyle Demmer
Winter Yearling: 8 Open - Jerland Redlnr Noela-Red-ET, Stoutjesdyk & Hongslo
Dry Cow: 3 Open - Jerland Kite Nissa-Red Dykshorn Holsteins, Inc.
Junior 2-Yr-Old Cow: 17 Open & 4 Jr - Lyons-DL Jet Gleam-Red, Carly Lyons
Red & White 2010 World Dairy Expo International Futurity: 3 - Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Matt Henkes; 6 - Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
Junior 3-Yr-Old Cow: 9 Open & 2 Jr - Lyons-DL Advent Gennifer-Red, Michael Lyons;15 Open & 5 Jr - Premier-SK Advn Trinity-Red, Kati Nolting
Junior 3-Yr-Old Cow: 9 Open & 2 Jr - Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Matt Henkes; 14 Open & 5 Jr - Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
5-Year-Old Cow: 1 Place, 1 Production, Best Udder - Sunnylodge SS Tara-Red-ET, Regancrest & Mark Butz
Aged Cow: 9 Open & 1 Jr - Willow Marsh Resume-Red, Tyler R Fisher

Senior Showmanship Contest: 4th - Anna Troester

Back to the Top

Iowa State Fair Open Show
Des Moines, IA ~ August 13, 2010
Judge
- Roger Turner, Guelph, Ontario
Junior Heifer Calf (23)
1 - Farnear TBR Bandana, Farnear Holsteins
2 - Schulte Bros Redlight-ET, Schulte Brothers
3 - Gibbs Miday Landstar, Gibbs Holstein
Intermediate Heifer Calf (17)
1 - Farnear-TBR Add Aegystar-ET, Farnear Holstein
2 - Sco-Lo Gold Banjo-ET, Tower-Ridge Farms
3 - Le-O-La Miss Macy, Le-O-La Holsteins
Senior Heifer Calf (24)
1 - Cloverhillfm Drham Talan-ET, Clover Hill Farms
2 - Le-O-La Belicia-ET, Le-O-La Holsteins
3 - Broad Cove Destry Canelle, Brian Schanbacher
Summer Yearling (16)
1 - Gibbs Mar Fenalli, Gibbs Holsteins
2 - Gibbs-Enmar Poriot Jade-Red, Gibbs Holsteins
3 - Butlerview Roy Glamorous, Stempfle Holsteins
Junior Yearling (13)
1 - Le-O-La Tabitha-Red, Le-O-La Holsteins
2 - Tower-Ridge Damion Alexis, Tower-Ridge Farms
3 - Stempfle Robin Grand Lace, Stempfle Holsteins
Winter Yearling (10)
1 - Joeleebeth Antic Chloe, Le-O-La Holsteins
2 - Tower-Ridge Aspen Dixie, Tower-Ridge Farms
3 - Ernest-Anthony Amora-ET, Clover Hill Farms
Senior Yearling (17)
1- Bur-Wall Jasper Phantom, Eldo Pries
2 - Ms Bayless Aspen Fuse, CoonRidge Holsteins
3 - Cloverhillfm Alessandra-ET, Clover Hill Farms
Junior Champion - Joeleebeth Antic Chloe, Le-O-La Holsteins
Reserve Junior Champion - Gibbs Mar Fenalli, Gibbs Holsteins
Junior 2-Year-Old Cow (9)
1 - Cloverhillfm Algn Vanish-ET, Clover Hill Farms
2 - Indies-View-GW Black Dahlia, Garrett Schmidt
3 - Coonridge Aspen Lynx, CoonRidge Holsteins
Senior 2-Year-Old Cow (13)
1 - Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
2 - Nordic-Haven Mac Destiny, Nordic-Haven Holsteins
3 - Scottmore Shottle Cheer-ET, Scottmore Holsteins
Junior 3-Year-Old Cow (7)
1 - Frosty-Rock Bond Toni, Frosty-Rock Holsteins
2 - Quality-Ridge Final Magpie, Quality Ridge Holsteins
3 - Cloverhillfm Roy Carlyn-ET, Clover Hill Farms
Senior 3-Year-Old Cow (6)
1 - Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
2 - Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Henkeseen Holsteins
3 - Farnear Shottle Liz Lucy-ET, Farnear Holsteins
Intermediate Champion - Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Reserve Intermediate Champion - Henkeseen Ad Riddle-Red-ET, Henkeseen Holsteins
4-Year-Old Cow (5)
1 - Henkeseen Modest Sophie, Henkeseen Holsteins
2 - Windy-Knoll-View Prairie, Farnear Holsteins
3 - Maroville Champion Karen-ET, Carl & Lisa Mensen
5-Year-Old Cow (5)
1 - Frosty-Rock Alexander Dais, Frosty-Rock Holsteins
2 - Ms Regancrest LJ Daphne-ET, CoonRidge Holsteins
3 - Coonridge Spirte Ha, CoonRidge Holsteins
Aged Cow (3)
1 - Regan-Olmar Dur Sable-ET, Farnear Holsteins
2 - Brunsman Durham Star-ET, Brone-Ayr Farm
3 - Twin-Elms-Vu Sep S Silky, Twin-Elms-Vu Farms
125,000 Pound Cow (1)
1 - Henkeseen Encore Ellen-ET, Henkeseen Holsteins
Senior Champion - Frosty-Rock Alexander Dais, Frosty-Rock Holsteins
Reserve Senior Champion - Henkeseen Encore Ellen-ET, Henkeseen Holsteins
Grand Champion - Frosty-Rock Alexander Dais, Frosty-Rock Holsteins
Reserve Grand Champion - Henkeseen Encore Ellen-ET, Henkeseen Holsteins
Best Three Head (5)
1 - Henkeseen Holsteins
2 - Lyons Holsteins
3 - Madren Holsteins
Best Four Head (6)
1 - Henkeseen Holsteins
2 - Lyons Holsteins
3 - Farnear Holsteins
Produce of Dam (4)
1 - Madren Holsteins
2 - Kris-Del Holsteins
3 - Madren Holsteins
Daughter-Dam (6)
1 - Frosty-Rock Holsteins
2 - Farnear Holsteins
3 - Lyons Holsteins
Premier Exhibitor - Henkeseen Holsteins
Reserve Premier Exhibitor - Farnear Holsteins
Premier Breeder - Henkeseen Holsteins
Reserve Premier Breeder - Farnear Holsteins

© Copyright 1999-Present ~ Iowa Holstein Association ~ All Rights Reserved