Iowa Holstein Association
Home
Show Results Home

2009 Show Results

2009 District Shows


2009 Iowa State Holstein Show
2009Grand

Dubuque County Dairy Princess Kristy Demmer, Jason Danhof with the Reserve Grand and Reserve Senior Champion Female Mistvale Durham Pretzel, Gene "Bambi" Henderson with the Grand and Senior Champion Female Moondale Steffanie-Tw,
and Iowa Holstein Princess Katie Fober

July 14, 2009 - Dubuque, Iowa
Judge:
Chad Ryan
Total Head Shown: 179
Grand Champion & Senior Champion Female, Top Bred & Owned and Best Udder: Moondale Steffanie-TW, Moondale Farms
Reserve Grand & Reserve Senior Champion Female: Mistvale Durham Pretzel, Regancrest
Intermediate Champion Female: Sco-Lo Dundee H2, Cannon & Lundgren
Reserve Intermediate Champion Female: Exels Goldwyn Anna-13384, Nabholz Farm
Junior Champion Female: Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm
Reserve Junior Champion Female: Birkentree Dolman Kimberly, Regancrest
Premier Breeder: Sigwarth, Kietzman & Breitbach
Premier Exhibitor: Regancrest
Marvin G. Daufeldt, Jr. Memorial Award: Dave Chapman

Junior Heifer Calf (17)
1 - Moondale Tasha, Moondale Farm
2 - Le-O-La Tabitha-Red, Rick & Kathy Demmer
3 - Butterview Shottle AM, Nabholz Farm
4 - First Glance Chrysanthemum, Nordic-Crest Holsteins
5 - Bushman Redbull Toni-Red, Ashley Bushman
6 - Henkeseen Damion Design, Henkeseen Holsteins
7 - Sco-Lo-Kc Pro Rapture, Cannon & Lundgren
8 - Hawkeye Lincoln Sophie, Hawkeye Holsteins
9 - JD-CoonRidge Jasper Beyonce, CoonRidge Holsteins
10 - Cloverhillfm Asteroid Asia, Clover Hill Farms
B&O - Moondale Tasha, Moondale Farm
Intermediate Heifer Calf (15)
1 - Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm
2 - Arethusa Durham Jewelry, Biercrest Holsteins
3 - Ms Jasper Rochelle, Megan Bushman
4 - Henkeseen Durham Alexis, Henkeseen Holsteins
5 - La-Foster Talent JoAnn, Ashley Bushman
6 - Tower-Ridge Aspen Dixie, Tower-Ridge Holsteins
7 - Name Pending, Chris & Ben Pries
8 - DL-Lyonsview Tal Brylie, Danielle Kiefer
9 - CoonRidge Faith, CoonRidge Holsteins
10 - Biercrest L Heros Haley, Biercrest Holsteins
B&O - Moondale Lou Hopeful, Moondale Farm
Senior Heifer Calf (24)
1 - La-Foster Adam Farrah, Nabholz Farm
2 - Regancrest-PR Farra, Regancrest
3 - Gibbs Dundee Speckles, Joe Gibbs Family
4 - Regancrest Durham Mischa, Regancrest
5 - Madren Durham Violet, Larry & Jane Madren
6 - Miss Sco-Lo-Kc Ad Harlem, Cannon & Lundgren
7 - Timberwolf Emmylou, Evan & Dennis Schnadt
8 - Bur-Wall Jasper Phantom, Chris & Ben Pries
9 - Gibbs Jasper Annabella, Arthuracres
10 - Budjon-JK Dundee Sassy, Chris & Ben Pries
B&O - Gibbs Dundee Speckles, Joe Gibbs Family
Summer Yearling Heifer (9)
1 - CoonRidge Aspen Lynx, CoonRidge Holsteins
2 - Farnear Aspen Brasilia-TW, Farnear Holsteins
3 - Henkeseen Advent Rosemary-Red, Henkeseen Holsteins
4 - Sco-Lo-Kc Aspen Joslyn, Cannon & Lundgren
5 - Arthuracres Laramie Cherry, Arthuracres
6 - Lands-Brook Kite Elexis, Lands-Brook Farms
7 - Driftline Redliner Jem, Megan Bushman
8 - Le-O-La Stoll RSVP Patsy, Frosty Rock Holsteins
9 - West Grove Laurin Lola, Steve Van Deest
B&O - CoonRidge Aspen Lynx, CoonRidge Holsteins
Junior Yearling Heifer (13)
1 - Birkentree Dolman Kimberly, Regancrest
2 - Ms Dundee Christina, Josh Fairbanks
3 - Con-Hill Dundee Chief, Gina Fisher
4 - Regancrest Baxter Casa, Regancrest
5 - Do-N-Joy Goldwyn Leah, Cannon & Lundgren
6 - Crescentmead Kite Bella, Nabholz Farm
7 - Cloverhillfm Rliner Shadow, Clover Hill Farms
8 - Cloverhillfm Algn Vanish-ET, Clover Hill Farms
9 - JM-L-Maples Dakota, Jacob Fitzpatrick
10 - Goldenpath Durham Infinity, Darren Kraus
B&O - Regancrest Baxter Casa, Regancrest
Winter Yearling Heifer (13)
1 - Gibbs RR Lonestar, Joe Gibbs Family
2 - Miss Dundee Jaejer, Cannon & Lundgren
3 - Extondale LHeros Fin, Mike & Patty Dilly
4 - Ms MB Duplex Ariel, Rick & Kathy Demmer
5 - Rainyridge Dundee Daine, Henkeseen Holsteins
6 - Miss Sco-Lo-Kc Rosalee, Cannon & Lundgren
7 - Korian Affirmed Pastry, Korian Holsteins
8 - B-My-Dande Explode Randi, Alex Pins
9 - Clearfield Canyon Dora, Chris & Ben Pries
10 - Nando Durham Zephyr, Chris & Ben Pries
B&O - Gibbs RR Lonestar, Joe Gibbs Family
Senior Yearling Heifer (10)
1 - Royalty Jasper Countess, Brad Arthur
2 - Al-Shar SS Myrtle, Cannon & Lundgren
3 - Benner Goldwyn Redwood, Schulte Bros.
4 - Futurehart Aspen Eninent, Maars Dairy
5 - Regancrest Mac Calista, Regancrest
6 - Breit-Brook Dee-Red, Lands-Brook Farms
7 - Regancrest-MY Mac Lailah-ET, Regancrest
8 - Le-O-La Goldwyn Lady-ET, Rick & Kathy Demmer
9 - Nando Talent Zeb, Chris & Ben Pries
10 - Nando Talent Zoe, Maars Dairy
B&O - Regancrest Mac Calista, Regancrest
Junior Best 3 Females (2)
1 - Joe Gibbs Family
2 - Regancrest
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (3)
1 - Henekessen Ripple-Red-ET, Henkeseen Holsteins
2 - R&R-Baker Blitz Pasha, Jake Mills
3 - Maars Durham Alayna, Maars Dairy
Dry Aged Cow (2)
1 - Rokey Road Magna Renelle, Rick & Kathy Demmer
2 - Luck-E Kreation Thriller, Maars Dairy
Junior 2-Year-Old Cow (8)
1 - Miss Buckeye Mascara, Sigwarth, Kietzman & Breitbach
2 - Miss Dundee Darling, Sigwarth, Kietzman & Breitbach
3 - Debello-Hills Take A Chance, Moondale Farm
4 - Regancrest Roy Mady, Regancrest
5 - Cloverhillfm SpSt Cambridge, Clover Hill Farms
6 - Frosty-Rock Bond Toni, Frosty-Rock Holsteins
7 - Lyons-DL Advent Gennifer-Red, Doug & Lynnette Lyons Family
8 - Kleve Rampage Redfire-Red, John Cannon & Paul Trapp Jr.
BU & B&O - Miss Buckeye Mascara, Sigwarth, Kietzman & Breitbach
Senior 2-Year-Old Cow (14)
1 - Regancrest-WC Durham Sareta-ET, Regancrest
2 - Moondale Damion Charm, Moondale Farm
3 - Miss Goldwyn Mae, Sigwarth, Kietzman & Breitbach
4 - Regancrest-BH Tazi-ET, Larry & Jane Madren
5 - Rock-Home Roy Meghan, Cannon & Lundgren
6 - Regancrest Lissa, Regancrest
7 - HKW S Storm Brilliant-ET, Hawkeye Holsteins
8 - HKW S Storm Betsy-ET, Korian Holsteins
9 - Scottmore Roylane Dafodill, Scottmore Holsteins
10 - Moondale Terrason Patricia, Moondale Farm
BU & B&O - Regancrest-WC Durham Sareta-ET, Regancrest
Junior 3-Year-Old Cow (7)
1 - Sco-Lo Dundee H2, Cannon & Lundgren
2 - Moondale Teddy, Moondale Farm
3 - Regancrest S Clarisa, Regancrest
4 - Sco-Lo Damion Harp, Cannon & Lundgren
5 - Dirigo-Conant Gold Rissa, Nabholz Farm
6 - HKW Roylane Betsy, Korian Holsteins & Moondale Farm
7 - Ms Regancrest SS Stasha-ET, Hawkeye Holsteins
BU & B&O - Sco-Lo Dundee H2, Cannon & Lundgren
Senior 3-Year-Old Cow (12)
1 - Exels Goldwyn Anna-13384, Nabholz Farm
2 - Regancrest Gold Iresha, Regancrest
3 - Regancrest Belara, Regancrest
4 - Hendel Vatland Gwn Rue-ET, Scott Courtney
5 - Miss Modest Milly, Kietzman, Sigwarth & Breitbach
6 - Rose-Vue Mulan Kassy, Cannon & Lundgren
7 - Henkeseen Modest Sophie, Henkeseen Holsteins
8 - HKW Roy Brittany-ET, Hawkeye Holsteins
9 - HKW Roy Beloved-ET, Korian Holsteins & Rob Krohlow
10 - Le-O-La Goldwyn Liberty-ET, Rick & Kathy Demmer
BU - Exels Goldwyn Anna-13384, Nabholz Farm
B&O - Regancrest Gold Iresha, Regancrest
4-Year-Old Cow (15)
1 - Miss SS Julian, Cannon & Lundgren
2 - Quality-Ridge Champ Hope, Schulte, Ehrman, Henderson & Bossom
3 - Miss Durham Maia, Kietzman, Sigwarth & Breitbach
4 - Regancrest Barbidoll, Regancrest
5 - Miss Miracle Champ Mandy, Cannon & Lundgren
6 - Miss Allen Moni, Kietzman, Sigwarth & Breitbach
7 - Miss Titantic Marci, Kietzman, Sigwarth & Breitbach
8 - Moondale Roy Taffy, Moondale Farm
9 - Lands-Brook Allen Dora, Lands-Brook Farms
10 - Great-Heritage Cookie, Hawkeye Holsteins
BU - Miss SS Julian, Cannon & Lundgren
B&O - Miss Durham Maia, Kietzman, Sigwarth & Breitbach
5-Year-Old Cow (7)
1 - Mistvale Durham Pretzel, Regancrest
2 - Miss Highlight Harley, Cannon & Lundgren
3 - Regancrest Cinderella, Regancrest
4 - Donafton PT Sprite, Nordic-Crest Holsteins

5 - Miss Champion Mitze, Kietzman, Sigwarth & Breitbach
6 - Regan-Olmar Dur Sable-ET, Farnear Holsteins
7 - Farnear Agnella Abbie-ET, Farnear Holsteins
BU - Mistvale Durham Pretzel, Regancrest
B&O - Regancrest Cinderella, Regancrest
Aged Cow (6)
1 - Moondale Steffanie-TW, Moondale Farm
2 - Willsona Skychief Sally, Nabholz Farm
3 - Fishersons Regiment Salute, Fishersons Holsteins
4 - Kaleidoscope Ru Scarlet-Red-ET, Henkeseen Holsteins
5 - Henkeseen Rubens Robin, Henkeseen Holsteins
6 - Henkeseen Le-O-La, Lands-Brook Farms
BU & B&O - Moondale Steffanie-TW, Moondale Farm
125,000-Pound Cow (4)
1 - Miss Lee Maricka, Sigwarth, Kietzman & Breitbach
2 - White-Switch Durham Brandy, Nordic-Crest Holsteins
3 - Rideauette Jaguar Sean, Cannon & Lundgren
4 - Le-O-La Jr Bond Tisha, Rick & Kathy Demmer
BU & B&O - Miss Lee Maricka, Kietzman, Sigwarth & Breitbach
Best Three Females (4)
1 - Moondale Farm
2 - Regancrest
3 - Kietzman, Sigwarth & Breitbach
4 - Scottmore Holsteins
Produce of Dam (2)
1 - Regancrest
2 - Kietzman, Sigwarth & Breitbach
Daughter-Dam (2)
1 - Regancrest
2 - Henkeseen Holsteins

Back to the Top

2009 Iowa Junior Holstein Show
Dubuque, IA
Judge:
Brad Sayles
Total Head Shown: 122
Grand and Senior Champion Female & Best Udder of the Show: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Reserve Grand & Intermediate Champion Female: HKW Roy Brittany-ET, Cody Chapman
Reserve Senior Champion Female: Farnear Agnella Abbie-ET, Bethany Simon
Reserve Intermediate Champion Female: HKW S Storm Brilliant-ET, Cody Chapman
Junior Champion Female: CoonRidge Aspen Lynx, GeAnna Coons
Reserve Junior Champion Female: Le-O-La Tabitha-Red, Royce Demmer
Top Milk & Top CFP Awards: Henkeseen Rubens Robin, Matt Henkes
Senior Showmanship: Jordan Hanson
Intermediate Showmanship: Ashley Bushman
Junior Showmanship: Megan Bushman

Junior Heifer Calf (15)
1 - Le-O-La Tabitha-Red, Royce Demmer
2 - Bushman Redbull Toni-Red, Ashley Bushman
3 - Henkeseen Damion Design, Leah Henkes
4 - JD-CoonRidge Jasper Beyonce, GeAnna Coons
5 - Cloverhillfm Js Highlight, Hayley Norton
6 - Moondale Tasha, Ryan Moon
7 - MD-Hillbrook Sunrise-Red, Adam Simon
8 - Hawkeye Lincoln Sophie, Jenna Chapman
9 - Scottmore Damion Mikki, Mary Scott
10 - Twin-Elms-Vu Sam Missy, Danielle Kiefer
Intermediate Heifer Calf (15)
1 - Moondale Lou Hopeful, Kyle Moon
2 - CoonRidge Faith, GeAnna Coons
3 - La-Foster Talent JoAnn, Ashley Bushman
4 - Ms Jasper Rochelle, Megan Bushman
5 - Henkeseen Durham Alexis, Leah Henkes
6 - Arethusa Durham Jewelry, Zach Bierschenk
7 - Hawkeye Zena Josie, Jenna Chapman
8 - Tower-Ridge Aspen Dixie, Justin Buck
9 - Quality-Ridge Pronto Wish, Carly Lyons
10 - Biercrest L Heros Haley, Zach Bierschenk
Senior Heifer Calf (16)
1 - Gibbs Jasper Annabella, Brad Arthur
2 - Gibbs Dundee Speckles, Dwight Gibbs
3 - CoonRidge Phytoh Hammer, GeAnna Coons
4 - Willows-Edge RL Intrigue, Scott Stempfle
5 - Premier-S Radar-Red, John Butz
6 - Tower-Ridge Spirte Andi, Justin Buck
7 - Chelsea Ro Jet Danni-Red, Brian Arthur
8 - Cloverhillfm Cutting Edge-ET, Hayley Norton
9 - Ernlo Miley, Laen Folsom
10 - Ms D-Funk Shottle Burgandy, Mady Haas
Summer Yearling (7)
1 - CoonRidge Aspen Lynx, Lanie Coons
2 - Henkeseen Advent Rosemary-Red, Matt Henkes
3 - Arthuracres Laramie Cherry, Brad Arthur
4 - Farnear Aspen Brasilia-TW, Josh Simon
5 - Lands-Brook Kite Elexis, Monica Landsgard
6 - Driftline Redliner Jem, Megan Bushman
7 - Schulte-Bros SS Rose-Red, Mitch Schulte
Junior Yearling (12)
1 - Ms Dundee Christina, Josh Fairbanks
2 - Con-Hill Dundee Chief, Gina Fisher
3 - Cloverhillfm Rliner Shadow, Hayley Norton
4 - Ragnar Affirmed Abbey, Jordan Hanson
5 - BAM Toystory Bliss-ET, Mark Simon
6 - Cloverhillfm Algn Vanish-ET, Hayley Norton
7 - JM-L-Maples Dakota, Jacob Fitzpatrick
8 - B-My-Dande Zenith Abby, Alex Pins
9 - Le-O-La Advent Teresa, Royce Demmr
10 - Windy-Knoll-View Perfume-ET, Luke Rauen
Winter Yearling Heifer (8)
1 - Ms MB Duplex Ariel, Riley Demmer
2 - Rainyridge Dundee Daine, Matt Henkes
3 - Gibbs RR Lonestar, Lincoln Gibbs
4 - Blasberg Seton Raquel 545, Kourtney Meister
5 - B-My-Dande Explode Randi, Alex Pins
6 - Lyons-DL Final Cut Angel, Michael Lyons
7 - Quality-Ridge Affirmed Walt, Danielle Kiefer
8 - Hawkeye Durham Blair-ET, Nick Chapman
Senior Yearling Heifer (8)
1 - Benner Goldwyn Redwood, Mitch Schulte
2 - Royalty Jasper Countess, Brad Arthur
3 - Futurehart Aspen Eninent, Anna Troester
4 - Le-O-La Goldwyn Lady-ET, Kyle Demmer
5 - Breit-Brook Dee-Red, Jordan Landsgard
6 - SD-Heartbeat Dundee Ellie, Dwight Gibbs
7 - Mueterthies Shottle Ruby, Devon Chrystal
8 - Nando Talent Zoe, Amos Troester
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (3)
1 - Henekessen Ripple-Red-ET, Matt Henkes
2 - R&R-Baker Blitz Pasha, Jake Mills
3 - Maars Durham Alayna, Anna Troester
Dry Aged Cow (3)
1 - Rokey Road Magna Renelle, Kayla Demmer
2 - Luck-E Kreation Thriller, Amos Troester
3 - R-Sher Durham Fancy, Anna Troester
Junior 2-Year-Old Cow (4)
1 - Wallmac Advent Tobi Etta-TW, Kaleb Kruse
2 - Henkeseen Fine Wine, Leah Henkes
3 - Shodel Wildman Huzzah, Devon Chrystal
4 - Lyons-DL Advent Gennifer-Red, Michael Lyons
BU - Wallmac Advent Tobi Etta-TW, Kaleb Kruse
Senior 2-Year-Old Cow (7)
1 - HKW S Storm Brilliant-ET, Cody Chapman
2 - Scottmore Roylane Dafodill, Rachel Scott
3 - Bingland Advent Sunshine, Ashley Bushman
4 - Jim-Jamdl Ace Chassidee, Brian Arthur
5 - Le-O-La Drake Frenzy, Riley Demmer
6 - Henkeseen L Lipstick-Red-ET, Leah Henkes
7 - Maars Lai Bailey-ET, Amos Troester
BU - Scottmore Roylane Dafodill, Rachel Scott
Junior 3-Year-Old Cow (3)
1 - Le-O-La Drake Gretchen, Kyle Demmer
2 - Ms Regancrest SS Stasha-ET, Cody Chapman
3 - Gibbs Zenith Ona, Brad Arthur
BU - Le-O-La Drake Gretchen, Kyle Demmer
Senior 3-Year-Old Cow (6)
1 - HKW Roy Brittany-ET, Cody Chapman
2 - Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
3 - Le-O-La Goldwyn Liberty-ET, Riley Demmer
4 - Scottmore Dundee Girl, Rachel Scott
5 - Quality-Ridge Redman Wonder, Carly Lyons
6 - Maars Outside Rosaleen, Anna Troester
BU - HKW Roy Brittany-ET, Cody Chapman
4-Year-Old Cow (5)
1 - Ms Regancrest LJ Daphne, GeAnna Coons
2 - Scottmore Durham Hilda, Rachel Scott
3 - Gibbs Astro Filly, Lincoln Gibbs
4 - Budjon-JK Astro Exhale, Matt Henkes
5 - Great-Heritage Cookie, Cody Chapman
BU - Ms Regancrest LJ Daphne, GeAnna Coons
5-Year-Old Cow (4)
1 - Farnear Agnella Abbie-ET, Bethany Simon
2 - En-Mar Sabre Jazzmine-Red, Dwight Gibbs
3 - Regan-Olmar Dur Sable-ET, Mark Simon
4 - Willow-Marsh Resume-Red, Tyler Fisher
BU - Farnear Agnella Abbie-ET, Bethany Simon
Aged Cow (6)
1 - Henkeseen Rubens Robin, Matt Henkes
2 - Fishersons Regiment Salute, Gina Fisher
3 - Kaleidoscope Ru Scarlet-Red-ET, Leah Henkes
4 - Le-O-La Jr Bond Tisha, Kyle Demmer
5 - Cloverhllfm Dboy Amber, Hayley Norton
6 - Carn-Quest Emory Morgan, Riley Demmer
BU - Fishersons Regiment Salute, Gina Fisher
Dairy Herd (5)
1 - Matt Henkes
2 - Rachel Scott
3 - Riley Demmer
4 - Kyle Demmer
5 - Anna Troester
Novice 6 Years & Under (1)
1 - Naomi Scott
Novice 7 & 8 Years Old (5)
1 - Ally Bierschenk

Back to the Top

2009 Hawkeye Holstein Futurity

The results are as follows:
1 - Regancrest Gold Iresha, Regancrest
2 - Moondale Teddy, Moondale Farm
3 - Henkeseen Modest Sophie, Henkeseen Holsteins
4 - Scottmore Dundee Girl, Scottmore Holsteins
In 2006, 124 of the best heifers from Iowa were entered in the 2009 Hawkeye Holstein Futurity. They were re-entered as yearlings, again as 2-year-olds and finally as 3-year-olds. These four head competed for a share of nearly $800 collected in entry fees.

Click here to download a pdf file of the entry form for the the 2012 Futurity. The deadline is December 1, 2009. The 2012 State Show will be hosted by District 4.

Back to the Top

2009 District Shows

District 1 Open Show
Decorah, IA
June 23, 2009
Judge:
Larry Tande
Show Chair: Jess Rediske
Total Head Shown: 111
Junior Heifer Calf (11): Moondale Tasha, Moondale Farm
Intermediate Heifer Calf (15): La Foster Talent JoAnn, Todd Bushman Family
Senior Heifer Calf (14): Timberwolf Emmylou, Dennis & Evan Schnadt
Summer Yearling (7): Henkeseen Ad Rosemary-Red, Henkeseen Holsteins
Junior Yearling (9): Regancrest Bxtr Casa-ET, Regancrest
Winter Yearling (3): Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
Senior Yearling (9): Futurehart Aspen Eninent, Anna Troester
Junior Champion Female: La Foster Talent JoAnn, Todd Bushman Family
Reserve Junior Champion Female: Rainyridge Dundee Daine-ET, Henkeseen Holsteins
Junior Best 3 Females (4): Regancrest
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (4): Henkeseen Ripple-Red-ET, Henkeseen Holsteins
Dry Aged Cow: None
Junior Two-Year-Old Cow (6): Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Doug Lyons Family
Senior Two-Year-Old Cow (5): Bengland Advent Sunshine-ET, Todd Bushman Family
Junior Three-Year-Old Cow (6): Regancrest Gold Mally-ET, Regancrest
Senior Three-Year-Old Cow (6): Henkeseen Modest Sophie, Henkeseen Holsteins
Intermediate Champion Female: Henkeseen Modest Sophie, Henkeseen Holsteins
Reserve Intermediate Champion Female: Regancrest S Clarissa, Regancrest
Four-Year-Old Cow (8): Lands-Brook Allen Dora, Lands-Brook Farms
Five-Year-Old Cow (3): Creek Durham Suzanne-ET, Creek Holsteins
Aged Cow (5): Kaleidoscope Ru Scarlet-Red, Henkeseen Holsteins
125,000-Pound Cow: None
Senior Champion Female: Lands-Brook Allen Dora, Lands-Brook Farms
Reserve Senior Champion Female: Creek Durham Suzanne-ET, Creek Holsteins
Grand Champion Female: Lands-Brook Allen Dora, Lands-Brook Farms
Reserve Grand Champion Female: Henkeseen Modest Sophie, Henkeseen Holsteins
Best Udder of the Show: Lands-Brook Allen Dora, Lands-Brook Farms
Top Bred & Owned by Exhibitor: Lands-Brook Allen Dora, Lands-Brook Farms
Best 3 Females (5): Regancrest
Produce of Dam (1): David Lyons
Daughter-Dam (4): Henkeseen Holsteins
Premier Breeder: Regancrest
Premier Exhibitor: Henkeseen Holsteins

District 1 Junior Show
Decorah, IA
June 23, 2009
Judge:
Larry Tande
Show Chair: Jess Rediske
Total Head Shown: 86
Junior Heifer Calf (9): Moondale Tasha, Ryan Moon
Intermediate Heifer Calf (13): La Foster Talent JoAnn, Ashley Bushman
Senior Heifer Calf (10): Willows-Edge RL Intrigue, Scott Stempfle
Summer Yearling (7): Henkeseen Ad Rosemary-Red, Matt Henkes
Junior Yearling (6): Ragnar Affirmed Abbey, Jordan Hanson
Winter Yearling (3): Rainyridge Dundee Daine-ET, Matt Henkes
Senior Yearling (7): Futurehart Aspen Eminent, Anna Troester
Junior Champion Female: La Foster Talent JoAnn, Ashley Bushman
Reserve Junior Champion Female: Rainyridge Dundee Daine-ET, Matt Henkes
Dry 3 & 4-Year-Old Cow (4): Henkeseen Ripple-Red-ET, Matt Henkes
Dry Aged Cow: None
Junior Two-Year-Old Cow (5): Lyons-DL Advnt Gennifer-Red, Michael Lyons
Senior Two-Year-Old Cow (4): Bengland Advent Sunshine-ET, Ashley Bushman
Junior Three-Year-Old Cow (3): Lyons-DL Advent Gypsy-Red, Ben Kerndt
Senior Three-Year-Old Cow (4): Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Intermediate Champion Female: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Reserve Intermediate Champion Female: Quality-Ridge Redman Wonder, Carly Lyons
Four-Year-Old Cow (7): Lands-Brook Allen Dora, Jordan Landsgard
Five-Year-Old Cow (2): Moneek-Ridge Mozer 253, Cassidy Buddenberg
Aged Cow (2): Kaleidoscope Ru Scarlet-Red, Leah Henkes
Senior Champion Female: Lands-Brook Allen Dora, Jordan Landsgard
Reserve Senior Champion Female: Kaleidoscope Ru Scarlet-Red, Leah Henkes
Grand Champion Female: Lands-Brook Allen Dora, Jordan Landsgard
Reserve Grand Champion Female: Henkeseen Modest Sophie, Leah Henkes
Best Udder of the Show: Lands-Brook Allen Dora, Jordan Landsgard
Dairy Herd (3): Rachel Scott
Novice (5): Benjamin Scott
Junior Showmanship (12): Ryan Moon
Intermediate Showmanship (10): Rachel Scott
Senior Showmanship (4): Anna Troester

District 4 Junior Show
Sibley, IA
June 20, 2009
Judge:
Tyler Mohr
Total Head Shown: 47
Junior Heifer Calf (9): Hawkeye Lincoln Sophie, Jenna Chapman
Intermediate Heifer Calf (4): Hawkeye Zena Josie, Jenna Chapman
Senior Heifer Calf (8): Hollandya Durham Robyn, Jeremy Vander Veen
Summer Yearling (4): Hollandya Integrity Edna, Jeremy Vander Veen
Junior Yearling (2): Kendra Franken
Winter Yearling (3): Hawkeye Durham Blair, Cody Chapman
Senior Yearling (4): Al-Shar SDG Ad Ester-ET, Thomas Vierhout
Junior Champion Female: Al-Shar SDG Ad Ester-ET, Thomas Vierhout
Reserve Junior Champion Female: SDG-GH SS Diamond-ET, Drew Heemstra
Dry Cow: None
Two-Year-Old Cow (5): HKW S Storm Brilliant, Cody Chapman
Three-Year-Old Cow (2): Seagull-Bay Roy Izzie, Drew Heemstra
Four-Year-Old Cow (2): Nelsons Spirit Janis-ET, Thomas Vierhout
Five-Year-Old Cow (1): Great-Heritage Cirsten, Drew Heemstra
Aged Cow: None
Senior Champion Female: Great-Heritage Cirsten, Drew Heemstra
Reserve Senior Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Drew Heemstra
Grand Champion Female: Great-Heritage Cirsten, Drew Heemstra
Reserve Grand Champion Female: Seagull-Bay Roy Izzie, Drew Heemstra
Dairy Herd: None
Novice (5): Jacob Eggink
Junior Showmanship (5): Jenna Chapman
Intermediate Showmanship (8): Benjamin Pausma
Senior Showmanship (4): Blake Sneider

District 8 Open Show
Dubuque, IA
July 14, 2009
Judge:
Chad Ryan
Show Chair: Bill Rauen
Total Head Shown: 57
Junior Heifer Calf (5): Le-O-La Tabitha-Red, Rick & Kathy Demmer
Intermediate Heifer Calf (5): Arethusa Durham Jewelry, Biercrest Farms
Senior Heifer Calf (11): Gibbs Dundee Speckles, Joe Gibbs Family
Summer Yearling (4): CoonRidge Aspen Lynx, CoonRidge Holsteins
Junior Yearling (5): Ms Dundee Christina, Josh Fairbanks
Winter Yearling (6): Gibbs RR Lonestar, Joe Gibbs Family
Senior Yearling (2): Benner Goldwyn Redwood, Schulte Bros.
Junior Champion Female: CoonRidge Aspen Lynx, CoonRidge Holsteins
Reserve Junior Champion Female: Gibbs RR Lonestar, Joe Gibbs Family
Junior Best 3 Females (1): Joe Gibbs Family
Dry 3 & 4-Year-Old Cow: None
Dry Aged Cow (1): Rokey Road Renelle, Rick & Kathy Demmer
Junior Two-Year-Old Cow (4): Miss Buckeye Mascara, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Senior Two-Year-Old Cow (3): Miss Goldwyn Mae, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Junior Three-Year-Old Cow: None
Senior Three-Year-Old Cow (2): Miss Modest Milly, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Intermediate Champion Female: Miss Buckeye Mascara, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Reserve Intermediate Champion Female: Miss Dundee Darling, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Four-Year-Old Cow (5): Quality-Ridge Champ Hope, Schulte Bros.
Five-Year-Old Cow (3): Miss Champion Mitze, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Aged Cow: None
125,000-Pound Cow (1): Miss Lee Marika, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Senior Champion Female: Quality-Ridge Champ Hope, Schulte Bros.
Reserve Senior Champion Female: Miss Champion Mitze, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Grand Champion Female: Quality-Ridge Champ Hope, Schulte Bros.
Reserve Grand Champion Female: Miss Champion Mitze, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Best Udder of the Show: Quality-Ridge Champ Hope, Schulte Bros.
Top Bred & Owned by Exhibitor: Miss Champion Mitze, Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Best 3 Females (1): Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Produce of Dam (1): Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Daughter-Dam: None
Premier Breeder: Sigwarth, Keitzman & Breitbach
Premier Exhibitor: Sigwarth, Keitzman & Breitbach

District 8 Junior Show
Dubuque, IA
July 13, 2009

Judge: Brad Sayles
Show Chair: Bill Rauen
Total Head Shown: 54
Junior Heifer Calf (6): Le-O-La Tabitha-Red, Royce Demmer
Intermediate Heifer Calf (5): CoonRidge Faith, GeAnna Coons
Senior Heifer Calf (11): Gibbs Dundee Speckles, Dwight Gibbs
Summer Yearling (3): CoonRidge Aspen Lynx, GeAnna Coons
Junior Yearling (9): Ms Dundee Christina, Josh Fairbanks
Winter Yearling (3): Ms MB Duplex Ariel,
Riley Demmer
Senior Yearling (4): Benner Goldwyn Redwood, Mitch Schulte
Junior Champion Female: CoonRidge Aspen Lynx, GeAnna Coons
Reserve Junior Champion Female: Le-O-La Tabitha-Red, Royce Demmer
Dry 3 & 4-Year-Old Cow: None
Dry Aged Cow (1): Rokey Road Magna Renelle, Kayla Demmer
Junior Two-Year-Old Cow (2): Wallmac Advent Tobi Etta-Tw, Kaleb Kruse
Senior Two-Year-Old Cow (1): Le-O-La Drake Frenzy, Riley Demmer
Junior Three-Year-Old Cow (1): Le-O-La Drake Gretchen, Kyle Demmer
Senior Three-Year-Old Cow (1): Le-O-La Goldwyn Liberty, Riley Demmer
Intermediate Champion Female: Le-O-La Drake Gretchen, Kyle Demmer
Reserve Intermediate Champion Female: Wallmac Advent Tobi Etta-Tw, Kaleb Kruse
Four-Year-Old Cow (2): Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Five-Year-Old Cow (3): Farnear Agnella Abbie-ET, Bethany Simon
Aged Cow (3): Le-O-La Jr Bond Tisha, Kyle Demmer
Senior Champion Female: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Reserve Senior Champion Female: Farnear Agnella Abbie-ET, Bethany Simon
Grand Champion Female: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Reserve Grand Champion Female: Farnear Agnella Abbie-ET, Bethany Simon
Best Udder of the Show: Ms Regancrest LJ Daphne, Lanie Coons
Dairy Herd (2): Riley Demmer
Novice 7 & 8 Years Old (4): Ally Bierschenk
Junior Showmanship (2): Royce Demmer
Intermediate Showmanship (5): Bethany Simon
Senior Showmanship (2): Kyle Demmer

Back to the Top

 

© Copyright 1999-Present ~ Iowa Holstein Association ~ All Rights Reserved